یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰

بررسی پلتفرم جدید اینتل – Intel LGA 2011

 
Intel LGA 2011

Intel LGA 2011

مروری بر قابلیت های جدید

اینتل درباره قابلیت های جدید این پلتفرم حرف زیادی برای گفتن نداشت و اطلاعات محدودی در این زمینه منتشر کرد که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.یکی از این دلایل اینست که معماری این پردازنده ها تقریبا همان معماری Sandy Bridge می باشد که کمی تغییر کرده است که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این پردازنده ها با اسم رمز “Waimea Bay” شناخته می شوند.

این پردازنده ها بر پایه فناوری ساخت ۳۲ نانومتری تولید شده و بسته به مدل پردازنده دارای ۴ و ۶ هسته فیزیکی می باشند(با فعال بودن HT به ۸ و ۱۲ هسته مجازی تبدیل میشوند).از دیگر تغییرات این پردازنده ها حذف پردازنده گرافیکی مجتمع می باشد ولی در عوض میزان حافظه نهان سطح ۳ افزایش پیدا کرده و کنترلر حافظه قابلیت پشتیبانی از ۸ ماژول حافظه در فرکانس ۱۳۳۳مگاهرتز و در حالت چهار کاناله را دارا می باشد.

اینتل پلتفرم LGA 2011 را برای گیمر ها و کاربران حرفه ای در نظر گرفته به همین دلیل توجه ویژه ای به قابلیت Multi-GPUداشته است.در پلتفرم LGA 2011 تعداد ۳۶ مسیر PCI-E 2.0 مهیا شده است که به گفته اینتل این پلتفرم قابلیت پشتیبانی ازPCI-E 3.0 را دارد ولی تا به اینجا که خبری از PCI-E 3.0 نیست!!!

بر خلاف پلتفرم LGA 1366 مسیر های PCI-E مستقیما توسط پردازنده تامین می شوند به دلیل اینکه پل شمالی مانند پلتفرم LGA 1155 به درون پردازنده منتقل شده است.

چیپست X79 اینتل را می توان یک چیپست فوق العاده ولی نه بی نقص نامید.در این چیپست باز هم از ارائه پورت های USB 3.0 خبری نیست!!! وسازندگان مادربرد باید مثل همیشه خودشان به فکر حل این موضوع باشند.در عوض تعداد پورت های SATA به ۱۰ عدد افزایش یافته است که از این تعداد ۶ مورد از آنها SATA 6GB/s می باشند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سازندگان مادربرد و خود کمپانی اینتل این پلتفرم همراه با سه مدل از پردازنده های جدید(دو عدد ۶ هسته ای و یک عدد ۴ هسته ای) وارد بازار می شوند.

اورکلاکینگ در LGA 2011 شیرین تر از گذشته!!!

یکی از جذاب ترین ویژگی پلتفرم جدید اینتل افزایش قابلیت اورکلاکینگ و فاکتور های جدید اورکلاکر پسند می باشد.پلتفرم LGA 1155 برای اورکلاکر های حرفه ای چندان جالب نبود زیرا اورکلاکر ها نمی تووانستند مثل همیشه با افزایش فرکانس مرجع(BCLK) اقدام به اورکلاک نموده و حتما باید از پردازنده های ضریب باز (Core i7 2600K-Core i5 2500K) استفاده میکردند که این پردازنده ها هم قابلیت رسیدن به ضریب مولتی پلیر حداکثر ۵۷ را داشتند که با کمی زحمت و افزایش بسیار جزیی فرکانس مرجع شاید به فرکانس ۵۸۰۰ مگاهرتز می رسیدند(به غیر از استثناء هایی مانند Nick-Shih که پردازنده اش قابلیت افزایش ضریب به ۶۰ را داشت).اما در پلتفرم جدید اینتل به هواداران و اورکلاکر ها اطمینان خاطر داده است که پلتفرم جدید دارای قابلیت های اورکلاکینگ جدید و ویژه ای می باشد.

از سه پردازنده ای که آماده عرضه شده اند دو عدد با ضریب باز و یک عدد با ضریب بسته می باشند.پردازنده های ضریب باز را که میتوان به سادگی و با شیوه سابق اورکلاک کرد ولی پردازنده ضریب بسته را نمی توان با روش افزایش ضریب اورکلاک کرد ولی این مساله دلیل نمی شود که این پردازنده را اصلا نتوان اورکلاک کرد!!!البته مشکلات سابق سر جای خود باقی مانده اند و مانند پلتفرم LGA 1155 تولید فرکانس مسیر های PEG و DMI 2.0 بر عهده همان مولد کلاک داخلی می باشد و تغییرات محسوس در فرکانس مرجع موجب ناپایداری و بعضا آسیب قطعات می شود.اما خبر خوب این است که در پلتفرم LGA 2011 فرکانس مرجع در یک فرکانس واسطه با نام Refrence Clock ضرب خواهد شد و این ضرایب جدید عبارتند از ۱٫۰۰ و ۱٫۲۵ و ۱٫۶۷٫به روایتی به علاوه ضریب فرکانس مرجع یک ضریب فرکانس واسطه قرار داده شده است تا فرکانس های پردازنده و حافظه ها را جدا از فرکانس های مسیر ها و گذرگاه های دیگر سیستم افزایش دهد.این ضریب واسطه در تمام مدل های جدید و حتی در پردازنده های ضریب بسته قرار دارد.در واقع این قابلیت مربوط به پردازنده نمی شود که بتوان آن را در پردازنده قفل کرد بلکه این عملیات بر عهده چیپست می باشد.

بنابراین برای بدست آوردن سرعت پردازنده از فرمول همیشگی استفاده نمی کنیم:

فرکانس پردازنده = فرکانس مرجع X ضریب پردازنده

بلکه از فرمولی جدید استفاده می کنیم:

فرکانس پردازنده = فرکانس مرجع x فرکانس مرجع نسبی x ضریب پردازنده

*که در اینجا فرکانس مرجع نسبی قابل تغییر به ۱٫۰ (که هیچ تغییری اعمال نمیشود زیرا هر عددی ضرب در ۱ برابر است با خود عدد!) و ۱٫۲۵ و ۱٫۶۷ می باشد.

این کلک ساده باعث می شود که بتوان فرکانس مرجع را به مقادیر ۱۶۷ مگاهرتز(۱٫۶۷*۱۰۰) و ۱۲۵ مگاهرتز (۱٫۲۵*۱۰۰) برسانیم بدون اینکه تغییری در فرکانس مرجع (BCLK) داده باشیم.در این حالت گذرگاه های دیگر مانند USB,SATA,PCI-E Controller,…  در همان فرکانس ۱۰۰ مگاهرتز فعالیت می کنند.

به علاوه در این پلتفرم می توان به اورکلاک حافظه ها نیز پرداخت.در حالت پیشفرض فرکانس حافظه ها ۱۰۶۷ یا ۱۳۳۳ مگاهرتز می باشد و شما می توانید به راحتی و با همین روش به فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز و حتی ۲۴۰۰ مگاهرتز نیز برسید.پلتفرم LGA 2011 از پروفایل جدید XMP 1.3 پشتیبانی می کند که در ورژن جدید قابلیت پشتیبانی از حالت چهار کاناله در فرکانس ۱۸۶۶ و بالاتر موجود می باشد.

برای رسیدن به پایداری کامل در اورکلاک پردازنده های LGA 2011 باید ولتاژ سه قسمت را افزایش دهیم :

Vcore, Vmem و System Agent Voltage.

همانطور که مشاهده کردید قابلیت اورکلاکینگ در پردازنده های LGA 2011 نسبت به LGA 1155 بسیار پیشرفت کرده است.

سیستم خنک کننده مایع برای پردازنده هایSandy Bridge-E

بعد از شایعه هایی مبنی بر عرضه خنک کننده ی مایع توسط اینتل برای پردازنده های سوکت LGA 2011 کمپانی اینتل سرانجام به این شایعات پایان داده و در IDF 2011 رسما این موضوع را تایید کرد.طبق گفته ی اینتل این خنک کننده ها هم همراه با قویترین مدل های پردازنده های Sandy Bridge-E و هم به صورت جداگانه به فروش می رسند.این خنک کننده RTS2011C نام داشته و توسط کمپانی Asetek طراحی شده است.لازم به ذکر است که کمپانی Asetek یکی از بزرگترین OEM ها در این ضمینه می باشد و خنک کننده های شرکت هایی چون Corsair وAntec را تولید می کند.

این خنک کننده دارای یک پمپ داخلی و یک رادیاتور ۱۵۰mm می باشد.این سیستم دارای یک واتر بلاک از جنس مس خالص می باشد.یک فن ۱۲۰mm با نور آبی رنگ و میزان ۸۰۰ الی ۲۲۰۰ دور در دقیقه (RPM) نیز به منظور افزایش کارایی رادیاتور همراه با این خنک کننده عرضه می شود.به گفته اینتل نویز صدای ایجاد شده ناشی از این فن در شرایط مختلف بین ۲۱ تا ۳۵ دسی بل می باشد.

تصویری از بسته بندی این خنک کننده :

تصویری از خود خنک کننده که شباهت بسیاری به مدل Corsair H70 نیز دارد.

شاید تصور کنید که این پردازنده های جدید حرارت بسیار زیادی تولید می کنند و داشتن خنک کننده ی مایع ضروری می باشد.ولی نه…نگران نباشید هرچند که TDP 130W نسبت به TDP 95W در نسل قبلی افزایش قابل توجهی داشته است ولی یک خنک کننده ی بادی (Air-cooler) نیز برای این محصولات کفایت می کند و حتی می توان توسط آن اقدام به اورکلاک های روزمره نمود.

مدلی از خنک کننده شرکت Dynatron را که برای این پردازنده ها آماده شده است را مشاهده میکنید:

این خنک کننده که از تکنولوژی “تماس مستقیم لوله های انتقال حرارت با سطح IHS پردازنده”استفاده می کند می تواند برای پردازنده هایی تا TDP 160W نیز کفایت کند.

مادربرد های آماده شده برای سوکت LGA 2011

امسال دو تولید کننده بزرگ مادربرد در جهان Gigabyte و MSI نیز همراه با اینتل مادربرد های مخصوص پلتفرم LGA 2011 خود را به معرض نمایش گذاشتند.

مادربرد های ساخت اینتل

اینتل در نمایشگاه IDF  امسال مادربرد DX79SI را معرفی کرد.لازم به ذکر است که اینتل تست های اورکلاکینگ و کارایی پردازنده Core i7 3960x خود را بر روی این برد انجام داد.

تصاویری از مادربرد DX79SI اینتل :

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید این مادربرد دارای ۸ اسلات حافظه ی DDR3 در دوطرف سوکت پردازنده با پشتیبانی از حالت ۴ کاناله و حداکثر ۶۴ گیگابایت حافظه می باشد.این مادربرد همچنین دارای۳ اسلات PCI-E 2.0 می باشد.از قابلیت های ویژه این مادربرد می توان به مدار تنظیم کننده ولتاژ آن اشاره کرد که به دو قسمت مجزا  تقسیم شده و در دوطرف سوکت پردازنده قرار گرفته است.

یکی از نکات منفی و غیر معقول این مادربرد تعداد پورت های SATA و USB می باشد.با این که چیپست X79 در این مادربرد قابلیت پشتیبانی از مجموعا ۱۰ پورت SATA را دارد ولی در این محصول تنها دو پورت SATA 6Gb/s و دو پورت SATA 3Gb/s وجود دارد.در پنل پشتی تعداد ۶ عدد پورت USB 2.0 وجود دارد که چیپست X79 قابلیت پشتیبانی از ۱۴ پورت USB 2.0 را دارا می باشد.می دانید چرا؟چون اینتل قابلیت پشتیبانی از هارد های SAS را در چیپست مادربرد DX79SI حذف کرد.

اینتل تصمیم گرفت کمی هم به فکر اورکلاکر ها باشد و در این محصول قابلیت های اورکلاکینگ بسیاری را برای اورکلاکر ها گنجانده است.

مادربرد های ساخت کمپانی Gigabyte

امسال گیگابایت ۴ مادربرد برای سوکت LGA 2011 معرفی کرد که به ترتیب قیمت آنها را بررسی می کنیم.

Gigabyte G1.Assasin 2
Gigabyte G1.Assasin 2

این مادربرد از مادربرد های سری گیمینگ کمپانی گیگابایت می باشد و از تمام قابلیت های چیپست X79 اینتل بهره می برد.این مادربرد تنها از ۴ اسلات حافظه و ۳ اسلات PCI-E 2.0 بهره می برد.این محصول همچنین از مدار رگولاتور ولتاژ با ۸ فاز دیجیتال برای تغذیه پردازنده بهره می برد.متاسفانه به دلیل محدودیت در انداره ها و کمبود فضای آزاد بر روی PCB مهندسان گیگابایت نتوانستند امکانات گیمینگ نظیر کارت صدای Creative و کارت شبکه Bigfoot Killer E2100 را در این مادربرد قرار دهند.پس با این اوصاف شاید بهتر باشد این محصول را از محصولات سری گیمینگ جدا کرد!!!

Gigabyte GA-X79-UD7
Gigabyte GA-X79-UD7

 

در اولین نگاه این محصول ما را یاد مادربرد X58A-OC می اندازد.این محصول مخصوص اورکلاکر ها می باشد و دارای امکاناتی نظیر مدار رگولاتور با ۲۰ فاز دیجیتال برای تغذیه پردازنده می باشد.این مادربرد دارای دو ورودی ۸ پین جهت تامین و پایداری هر چه بیشتر پردازنده در اورکلاک های سنگین می باشد.این مادربرد نیز از ۴ اسلات حافظه    DDR3 و ۴ اسلات PCI-E 2.0 (2×16 or 4×8) پشتیبانی می کند.این مادربرد نیز از تمامی امکانات چیپست X79 استفاده می کند.

Gigabyte GA-X79-UD5
Gigabyte GA-X79-UD5

 

محصول فوق یک مادربرد میان قیمت می باشد و دارای قابلیت پشتیبانی از ۳ اسلات PCI-E 2.0 و ۸ اسلات حافظه DDR3 می باشد.این مادربرد نیز از تمام خصوصیات چیپست X79 بهرمند بوده و درای مدار رگولاتور ولتاژ ۱۲ فاز برای پردازنده می باشد.

Gigabyte GA-X79-UD3
Gigabyte GA-X79-UD3

 

این مادربرد نیز ارزان ترین محصول گیگابایت برای سوکت LGA 2011 می باشد و دارای ۴ اسلات حافظه و مدار رگولاتور ولتاژ ۸ فاز می باشد.این محصول از ۱۲ پورت SATA پشتیبانی میکند.

از نکات قابل توجه در این مادربرد وجود ۴ اسلات PCI-E 2.0 می باشد که مانند مادربرد GAX79UD7 قابلیت پشتیبانی از ۴-Way SLI و Quad CrossfireX را دارا است.

و سر انجام مهمترین قابلیت اضافه شده در محصولات گیگابایت استفاده از بایوس گرافیکی و نمادین تحت استاندارد UEFI به جای بایوس های قدیمی و نوشتاری می باشد.در زیر نمایی از کار با بایوس گرافیکی گیگابایت را مشاهده می کنید:

Gigabyte UEFI
Gigabyte UEFI

 

مادربرد های ساخت کمپانی MSI

کمپانی MSI نیز مانند گیگابایت و اینتل مادربرد های سوکت LGA 2011 خود را به نمایش گذاشت که آنها را نیز بر اساس قیمت بررسی خواهیم کرد.

X79A-GD65(8D) MSI
X79A-GD65(8D) MSI

 

این محصول که گرانترین محصول معرفی شده توسط MSI در IDF2011 می باشد از ۸ اسلات حافظه DDR3 و پنج اسلات PCI-E 2.0 می باشد که امکان استفاده از فناوری های Multi-GPU را در حالت چهار کارت گرافیک مهیا می سازد.این محصول از تعداد محدودی پورت SATA استفاده می کند.

از قابلیت های برجسته ی این مادربرد می توان به استفاده از قطعات بسیار باکیفیت سری Military Class III اشاره کرد.

X79A-GD65: MSI
X79A-GD65 MSI

 

تنها تفاوت این مادربرد با مادربرد مدل (۸D) کاهش تعداد اسلات های حافظه و مدار رگولاتور ولتاژ ضعیف تر (به خاطر وجود ۴ اسلات حافظه ی کمتر)می باشد.

X79A-GD45 MSI 
X79A-GD45 MSI

 

این مادربرد نیز ارزان ترین محصول MSI در IDF 2011 می باشد و دارای ۳ اسلات PCI-E 2.0 و ۴ اسلات حافظه در دوطرف سوکت پردازنده و پشتیبانی محدود از پورت های SATA می باشد.

این محصول با اینکه ضعیف ترین مادربرد معرفی شده توسط MSI برای سوکت LGA 2011 می باشد ولی از امکاناتی چون قطعات بسیار باکیفیت Military Class III و قابلیت های اورکلاکینگ متنوع بهره می برد.

سخن پایانی:

در پایان باید ذکر کنیم که IDF 2011 نکات بسیاری از پلتفرم LGA 2011 را برای ما روشن کرد.به گفته برخی از سازندگان مادربرد پلتفرم LGA 2011 در اواسط نوامبر به بازار جهانی عرضه می شود.

اسلات زیر مربوط به مقایسه ای بین پردازنده های Core i7 3960x و Core i7 990x می باشد:

مقایسهمقایسه

 

همانطور که مشاهده می کنید پردازنده های Sandy Bridge-E حرف های زیادی برای گفتن دارند و باید تا اواسط نوامبر صبر کرد و دید که نسخه ی نهایی این پردازنده ها چه کارایی را از خود نشان می دهند.

منبع:‌ آی هاردور

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*