یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰

آخرین سیستم عامل اپل: iOS5 بخش اول

 
سیستم عامل حدید اپل iOS5

سیستم عامل حدید اپل iOS5

آخرین محصول اپل، یعنی iPhone 4S پرچم‌دار نسخه جدید سیستم‌عامل تجهیزات همراه اپل است که در ماه سپتامبر عرضه‌شد. iOS 5 مهم‌ترین به‌روزرسانی عمده از زمان iPhone OS 3 در سال 2009 است. از مهم‌ترین تغییرها در این نسخه می‌توان به سیستم اعلاني (Notification) کاملاً تغییریافته، یکپارچه‌سازی توییتر، همسان‌سازی بی‌سیم، يكپارچگي با خدمات، iCloud و بهبودهای صفحه اصلی اشاره کرد. در ادامه به مهم‌ترین بهبودهای این نسخه نگاهی خواهیم داشت.

سیستم اعلاني
سیستم‌داده‌هاي اعلاني (Notification) از زمانی که Push Notification در‌ iPhone OS3 معرفی شد، همواره یکی از مسائل اساسي بسیاری از کاربران آی‌فون بوده، به‌خصوص پس از به‌وجود آمدن سیستم‌های اعلاني قدرتمندی که در پلتفرم‌های رقیب مانند آندروئید ظاهر شدند. در نسخه‌های قبلی، هر اعلان جديد به‌صورت یک پیغام در میانه تصویر ظاهر می‌شد و کاربر را مجبور می‌کرد که همان لحظه و در میانه کار با برنامه دیگری درباره اعلان تصمیم بگیرد و عمل کند. در این نسخه این سیستم متحول شده‌است و در این میان سه نقطه وجود دارد که بیشترین تغییرها را نشان می‌دهند: تنظیم‌ها، صفحه قفل و آنچه اپل Notifications Center  يا مركز اعلانات می‌خواند.
  تنظیم‌ها: تنظیم‌های اخطاردهی، تمام موارد موردنياز را درباره چگونگي کارکرد آن به شما نشان می‌دهد. صفحه اصلی تنظیم‌ها همه برنامه‌هایی را که می‌توانند اعلاني صادر کنند، نمایش می‌دهد (شکل1) و در این قسمت می‌توان چگونگي ظاهر شدن داده‌هاي‌اعلاني هر برنامه و تعداد آن‌ها را تعیین‌کرد. گزينه Alerts همان شکل قدیمی است؛ اعلان در میانه صفحه ظاهر می‌شود و دکمه‌هایی برای تأیید آن وجود خواهد داشت. گزينه Banners جدید است و انتخاب آن باعث می‌شود، اعلان برنامه به‌صورت یک نوار از بالای صفحه ظاهر شود و اگر کاربر کاری انجام نداد، این نوار بعد از چند ثانیه مخفی خواهد‌شد، در صورت لمس آن نیز کاربر به برنامه مربوط هدایت خواهد شد. گزینه None برای کسانی است که می‌خواهند اعلان‌ها را در صفحه قفل (Lock Screen) یا Notifications Center ببینند و نمی‌خواهند هیچ اعلاني در میان کار مزاحم آن‌ها شود. در صورت فعال‌سازی گزینه Badge App Icon نشانی در کنار آیکون برنامه تعداد اعلان‌هاي آن برنامه را نشان می‌دهد. گزینه View in Lock Screen نیز برای نمایش اعلان‌ها در صفحه قفل است (شكل2).

بخش تنظيمات مربوط به اعلان‌ها

 

نمايش اعلان‌ها در صفحه قفل

 

 Notifications Center: اینجا جایی است که همه اعلان‌ها از برنامه‌های اپل و برنامه‌های دیگر ظاهر می‌شوند. کافی است بالای صفحه را لمس کنید و به پایین بکشید تا به این قسمت برسید (مانند آنچه در آندروئید وجود دارد). در شکل 3 نمونه‌ای از این صفحه را مشاهده می‌کنید که در بالای آن وضعیت آب‌وهوا ظاهر شده‌است، سپس یک اعلان مربوط به پیغام متنی جدید و پس از آن یک قرار ملاقات در تقویم به‌چشم می‌خورد. در انتها نیز دو اعلان جدید مربوط به یک بازی ظاهر شده‌است. لمس هر کدام از این اعلان‌ها کاربر را مستقیم به برنامه مرتبط و بخش مورد نظر از برنامه راهنمایی می‌کند. اعلان‌ها در این صفحه باقی می‌مانند تا به آن‌ها پاسخ‌دهید یا با لمس دکمه ضربدر آن‌ها را پاک‌کنید.  Notifications Center به‌خوبی همه نیازهای کاربر را درباره اعلان‌ها به‌صورت سازماندهی شده تأمین‌می‌کند. البته، آنچه پس از نمایش ويژگي جديد بارها گفته‌شده، شباهت زیاد این بخش به سیستم اعلاني در آندروئید است. این ادعا البته بیراه نیست و این شباهت به‌وضوح دیده می‌شود.

گزينه‌هاي همسان‌سازي محلي دستگاه‌ها با كامپيوتر

 صفحه قفل: اعلان‌هایی که در صفحه قفل ظاهر می‌شوند، بر‌خلاف Notifications Center در این صفحه باقی نمی‌مانند تا به آن‌ها پاسخ دهید، بلکه با هر‌بار Unlock‌کردن صفحه، پاک می‌شوند. همچنین لمس و کشیدن آیکون هر اعلان به سمت‌راست (همان‌طور که صفحه را Unlock می‌کنید) باعث راهنمایی کاربر به برنامه مربوط خواهد شد. در مجموع می‌توان گفت، در iOS 5 حق انتخاب‌ها و کنترل کاملی روی اعلان‌ها پیش روی کاربر قرار‌گرفته که هر کاربر با توجه به نیازهای خود انتخاب‌های مورد نظر را انجام مي‌دهد تا از اعلان‌های مهم (هر چقدر هم که زیاد باشند) غافل نشود و اعلان‌های معمول را هم از دست ندهد.

زمانی برای زندگی در ابرها
اپل از ابتدای معرفی آی‌فون، آی‌پاد‌تاچ و آی‌پد تجربه استفاده از این تجهیزات را حول کامپیوتر بنا نهاد، یعنی کاربر برای همسان‌سازی برنامه‌ها و دیگر محتواهای خود باید دستگاه خود را به مک یا پی‌سی متصل كرده و آن را همسان‌سازی (Sync) می‌کرد. اما بسیاری از کاربران (بیشتر کاربران عادی و حتی برخی از کاربران حرفه‌ای و خوره‌ها) پس از بار نخست، دیگر دستگاه خود را به کامپیوتر متصل‌نمی‌کردند و به این ترتیب، همسان‌سازی نیز انجام نمی‌شد. به همين دليل بود که اپل تصمیم گرفت، سرویس MobileMe (که پیش ازآن .Mac و قبل‌ترها نیز iTools نام داشت) خود را متحول‌کند و سرویس مبتنی بر کلاود جدیدی با عنوان iCloud را به کاربران خود معرفی‌کند. این سرویس برای همسان‌سازی همه‌انواع داده از طریق اینترنت کاربرد دارد، از موسیقی، عکس، ویدیو، برنامه و عنوان‌های تقویم‌گرفته تا بوک‌مارک‌ها، یادداشت‌ها، اسناد و موارد مختلف دیگر.
یکی از ویژگی‌های اسمارت‌فون‌ها همسان‌سازی بی‌سیم با کلاود بود که بسیاری از کاربران آندروئید برای مدتی از آن استفاده می‌کردند. کاربران آندروئید می‌توانند موسیقی‌های خود را از طریق سرویس Google Music به کلاود ارسال کنند و دفترچه تلفن یا تقویم و موارد دیگر را با استفاده از سرویس‌های دیگر گوگل همسان‌سازی‌کنند. این امکان یکی از برتری‌های بزرگ کاربران آندروئید نسبت به آی‌فون بود که اکنون کاربران آی‌فون نیز می‌توانند از آن لذت‌ببرند. در ادامه در دو بخش آی‌تونز و برنامه‌ها و همين‌طور بخش اطلاعات شخصی به بررسی iCloud می‌پردازیم.
 آی‌تونـــز و بـــرنـــامــه‌ها: iTunes in the Cloud همسان‌سازی محتوا و برنامه را میان دستگاه‌های مختلف امکان‌پذیر می‌سازد. اکنون اگر یک آهنگ را خریداری کنید (از طریق دستگاه خود یا کامپیوتر) می‌توانید آن را روی دستگاه‌های دیگر خود دوباره دانلود کنید. به این ترتیب، هر بار که یک آهنگ را خریداری کنید، آن آهنگ در فهرست موارد خریداری شده (فهرست Purchased) در برنامه پخش موسیقی ظاهر‌خواهد‌شد؛ فهرستی که در همه دستگاه‌های خود خواهید دید و با لمس هر مورد می‌توانید آن را دوباره دانلود کنید. این مورد درباره ویدیوها و برنامه‌ها نیز صادق است. امکان همسان‌سازی خودکار نیز وجود دارد (Settings > Store) که به کاربر اجازه می‌دهد، هر بار که برنامه‌ای را خریداری‌کرد، آن برنامه به‌طور خودکار در دستگاه‌های دیگر نیز نصب شود (این مورد درباره آهنگ‌ها و ویدیوها نیز صدق می‌کند). به این ترتیب، اگر مثلاً در آی‌پد خود یک بازی را خریداری کنید، این بازی به‌طور خودکار در آی‌فون شما نیز ظاهر خواهد شد. به این ترتیب، همه موسیقی‌ها، ویدیوها و برنامه‌های موجود در دستگاه‌هایی که در اشتراک iCloud کاربر ثبت شده‌اند، همواره یکسان خواهند بود.
 اطلاعات شخصی: برای همسان‌سازی داده‌های شخصی‌ای مانند داده‌های شخصی برنامه‌ها، اسناد، عکس‌ها، عنوان‌های تقویم، يادآوري، یادداشت‌ها و موارد دیگر کافی است یک بازه زمانی در تنظیمات مربوط مشخص کنید تا به‌طور خودکار در بازه‌های زمانی مشخص همسان‌سازی انجام شود. به این ترتیب، زمانی که اشتراک Apple ID خود را ایجاد‌کردید، با هر دستگاهی که وارد این اشتراک شوید، به‌طور خودکار داده‌های آن دستگاه با دستگاه‌های دیگر همسان خواهد‌شد. یکی از امکاناتی که در این زمینه فراهم شده امكان دسترسی به همه عکس‌های گرفته‌شده روی همه دستگاه‌ها است. سرویس Photo Stream به کاربر این امکان را می‌دهد که تا هزار عکس را روی کلاود آپلود کند. به این ترتیب، اگر روی آی‌فون خود یک عکس بگیرید، آن عکس در آی‌پد شما نیز ظاهر خواهد شد و برعکس. این سرویس همان‌طور که وعده داده شده‌بود، به‌خوبی کار‌کرد؛ یعنی وقتی با آی‌پد خود وارد اشتراک Apple ID شدیم، در عرض چند‌ثانیه همه عکس‌های گرفته‌شده توسط آی‌فون در آی‌پد ما نیز ظاهر شد. البته، یک مشکل وجود دارد که ممکن است برای برخی کاربران تا‌حد زیادی آزاردهنده باشد و آن نبود امکان پاک‌کردن عکس از روی Photo Stream است.  فرض کنید عکسی خصوصی گرفته‌اید که نمی‌خواهید به دیگران نشان دهید، اما به محض‌گرفتن عکس، آن عکس در Photo Stream آپلود و در همه دستگاه‌های شما ظاهر می‌شود. حال برای پاک‌کردن‌عکس از روی Photo Stream هیچ راهی نیست جز غیرفعال‌کردن کل سرویس و در نتیجه پاک‌شدن کل عکس‌ها از روی Photo Stream به‌جز این مورد، به‌طور کلی همسان‌سازی‌ها بدون هیچ مشکلی میان همه دستگاه‌ها انجام می‌شوند. با وجود همه این امکانات برای همسان‌سازی ممکن است هنوز دوست داشته باشید که همواره داده‌های خود را روی کامپیوتر نیز داشته‌باشید یا همواره داده‌های موجود در کامپیوتر را با دستگاه‌های خود همسان کنید. یا شايد اصلاً به کلاود‌ اطمينان نداشته باشيد و در جست‌وجوي یک راه‌حل محلی‌باشید. سرانجام پس از چهار سال انتظار، اپل امکان همسان‌سازی داده میان دستگاه‌ها و کامپیوتر را به‌صورت بی‌سیم و خودکار فراهم کرد. برای این کار کافی است یک بار (به احتمال برای بار آخر) دستگاه خود را به کامپیوتر متصل‌کنید و تنظیمات مناسب را انجام دهید (شکل 4). از این پس هر‌گاه دستگاه شما و کامپیوتر در یک شبکه وای‌فای باشند، دستگاه به‌طور‌خودکار با کامپیوتر همسان‌سازی خواهد‌شد، البته به شرطي که دستگاه را به برق بزنید (اگر بخواهید بدون به برق زدن دستگاه همسان‌سازی اتفاق بیفتد باید به‌صورت دستی دستور همسان‌سازی را صادر کنید).

iMessage؛ پیام‌رسانی به‌سبک اپل
iMessage سرویسی برای ارسال SMS و MMS میان دستگاه‌های مبتنی بر iOS بدون استفاده از خدمات سرویس‌دهنده مخابراتی و بدون صرف هزینه‌  است. به این ترتیب، اگر وای‌فای آی‌فون شما فعال باشد، به‌راحتی می‌توانید بدون صرف هزینه، پیام متنی یا چندرسانه‌ای مورد‌نظر را برای دوست خود که آی‌فون یا آی‌پد دارد، ارسال‌کنید. شايد، به برنامه‌های دیگری که از قبل برای این کار در پلتفرم‌های دیگر وجود داشتند، فکر می‌کنید، اما تفاوت iMessage در یکپارچگی کامل آن با برنامه ارسال و دریافت پیام است. در ضمن، برای استفاده از آن به هیچ تنظیم یا کار اضافه‌ای نیازی نیست، یعنی اگر در حال ارسال پیام به دستگاه دیگری باشید که آن هم مبتنی بر iOS باشد، برنامه به‌طور خودکار از iMessage استفاده می‌کند، با این تفاوت که پیام‌های عادی با رنگ همیشگی سبز و پیام‌های iMessage با رنگ آبی ظاهر می‌شوند (شکل‌5).

جداسازي پيام‌هاي اينترنتي و مخابراتي با رنگ‌هاي آبي و سبز

 

در این حالت، از وضعیت ارسال پیام (این‌که در حال ارسال است یا رسیده‌است) نیز بلافاصله باخبر خواهید شد. همان‌طور که می‌دانید، آی‌فون یکی از نخستین دستگاه‌هایی بود که امکان ارسال پیام گروهی یکپارچه را برای افراد مختلف فراهم‌کرد. حال اگر یک پیغام گروهی را برای کاربران iMessage و کاربران عادی در یک گروه ارسال کنیم، آیا آی‌فون این دو گروه را جدا كرده و به دو صورت مختلف پیام را ارسال‌می‌کند؟ پاسخ منفی است. در این صورت آی‌فون پیام را برای همه افراد با استفاده از سرویس‌های مخابراتی ارسال می‌کند.  البته، در عمل نیز چنین روشی جواب می‌دهد، زیرا همه افراد موجود در گروه باید به بقیه برای پاسخ‌دهی دسترسی یکسان داشته‌باشند تا ارسال و دریافت پیام گروهی بدون مشکل انجام شود. نکته‌ای که در این میان باقی می‌ماند، طریقه ارسال پیام به آی‌پد است، زیرا آی‌پد کاربرد یک گوشی را ندارد و طبیعتاً شماره تلفنی برای آن موجود نیست که بخواهیم SMS یا MMS برای آن ارسال کنیم. در این مورد کاربر باید از ایمیل طرف مقابل استفاده کند، یعنی در قسمت شماره دریافت‌کننده ایمیل فرد را وارد کند. البته در این مواقع ممکن است یک مشکل پیش آید: یک کاربر آی‌فون می‌خواهد پیامی برای دوست خود بفرستد، اما نمی‌داند که طرف مقابل به تلفن خود دسترسی دارد (تا شماره تلفن او را وارد کند) یا به آی‌پد خود (تا ایمیل او را وارد کند). اگر او اشتباه حدس بزند، پیام به‌دست دوستش نمی‌رسد و اگر هر دو مورد را وارد کند، ممکن است با ارسال اسپم مزاحم ‌دوستش شود. اپل به کاربر آی‌فون اجازه‌می‌دهد که یک یا چند ایمیل نیز در iMessage وارد کند تا اگر شخصی از ایمیل برای ارسال پیام استفاده‌کرد، آن پیغام را روی آی‌فون نیز دریافت کند (شکل‌6). حال اگر دوستی یک پیام را برای ایمیل شما بفرستد، این پیام هم روی آی‌پد و هم روی آی‌فون شما به‌عنوان یک پیام کوتاه در برنامه ارسال و دریافت SMS/MMS ظاهر می‌شود.

 

منبع: ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*