یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰

آخرین سیستم عامل اپل: iOS5 بخش دوم

 
سیستم عامل جدید اپل iOS5

سیستم عامل جدید اپل iOS5

عکاسی
یکی از مهم‌ترین تغییرهایی که در نسخه جدید iOS در زمینه عکاسی اتفاق افتاده، دسترسی سریع‌تر به حالت عکاسی است. حالا بدون نیاز به Unlock کردن گوشی می‌توانید با دوبار فشار‌دادن دکمه Home به حالت عکاسی دسترسی‌یابید. حتی اگر برای حفظ امنیت PIN خود را فعال کرده‌باشید، باز هم کاربر با دوبار‌زدن دکمه Home به دوربین دسترسی‌می‌یابد و می‌تواند عکاسی کند، اما برای دسترسی بیشتر باید PIN را وارد کند. به این ترتیب، اگر گوشی شما دزدیده هم شود، سارق می‌تواند با گوشی شما عکاسی کند (که احتمال همسان‌سازی گوشی و آپلود شدن عکس‌ها روی Photo Stream نیز وجود دارد)، اما به‌همين راحتي نمي‌تواند از گوشي استفاده بيشتري كند.
یکی از تغییرهای دیگر به نحوه ثبت عکس بر‌می‌گردد. پیش از این برای ثبت عکس (یا به بیان دیگر، زدن دکمه شاتر) باید بخشی از صفحه را لمس می‌کردید. اما اکنون فشردن دکمه، زیاد کردن صدا نیز همین کار را می‌کند. یکی دیگر از امکانات جدید، امکان اضافه‌کردن یک شبكه شطرنجي برای عکس‌برداری دقیق‌تر‌است (شکل‌7).فعال‌کردن این امکان از طریق گزینه Options در قسمت بالایی امکان‌پذیر است.اپل همچنین امکاناتی را برای ویرایش عکس پیش‌بینی‌کرده‌است. ‌هنگام نمایش عکس در گوشه بالایی سمت راست گزینه Edit وجود دارد که چهار گزینه Rotate، Magic wand، Red-eye adjustment و Crop را در اختیار کاربر می‌گذارد که به‌ترتیب برای چرخاندن، بهبود خودکار‌تصویر، حذف قرمزی چشم و بریدن عکس کاربرد دارند. گزینه‌هاي ویرایش ابتدايي هستند، اما همگی به‌خوبی کار می‌کنند.

شبكه‌بندي تصوير دوربين براي تركيب‌بندي بهتر

 

وب‌گردی
سافاری در نسخه جدید iOS چند پیشرفت بزرگ و کوچک داشته‌است. مواردی مانند اضافه‌کردن صفحه‌ها به Reading List، ویژگی‌ای که اپل به سافاری مک نیز اضافه‌کرده‌است. این ویژگی به کاربر این امکان را می‌دهد که یک صفحه وب را در نوبت قرار دهد تا بعدها سر فرصت آن صفحه را مطالعه کند. البته، یک ضعف این ویژگی این است که بعدها که به سراغ صفحه مي‌رويد همچنان باید ارتباط شما با اینترنت برقرار باشد. این در ‌صورتی است که برنامه مشابهی مانند Instapaper این صفحه‌ها را به‌طور کامل ذخیره‌می‌کند تا بعدها بدون نیاز به اینترنت نیز کاربر بتواند به‌طور آفلاین صفحات را مطالعه و مشاهده کند. یکی از تغییرهای عمده در نسخه جدید سافاری زبانه‌ها است؛ به‌خصوص برای کاربران آی‌پد. در نسخه قبلی کاربر برای دسترسی به زبانه‌ها مجبور بود، زبانه موجود را ترک کند تا به نمای کل زبانه‌ها برسد (نمایی که کل زبانه‌ها کنار یکدیگر چیده شده‌بودند). اما در نسخه کنونی تب‌ها همان‌طور سازماندهی می‌شوند که در سافاری تحت مک یا پی‌سی می‌شوند (شکل 8). حالا زبانه‌ها در ردیف بالایی مرورگر دیده می‌شوند و برای باز‌کردن زبانه جدید نیز می‌توانید دکمه به‌اضافه را لمس‌کنید. همچنین برای باز‌کردن یک لینک در زبانه جدید‌کافی است آن را لمس و انگشت خود را روی صفحه نگه دارید تا به‌طور خودکار لینک مربوط در زبانه جدید باز شود.

نحوه چيدن زبانه‌ها در سافاري جديد

 

امکانات دیگر
 یادآوری وظایف: یکی از نرم‌افزارهایی که اپل در نسخه جدید iOS معرفی‌کرد، Reminders نام دارد. این نرم‌افزار یک فهرست انجام وظایف (to-do-list) است که امکانات اضافه‌ای نیز دارد. در ابتدایی‌ترین سطح، کاربر می‌تواند وظایف مورد نظر را برای برنامه تعریف کند و پس از انجام هر وظیفه گزینه مربوط به آن را تیک بزند. اما علاوه بر این، می‌تواند به هر وظیفه تاریخ و مکان نیز نسبت دهد. مي‌توان برای هر وظیفه تاریخ و ساعت دلخواهی در‌نظر‌گرفت تا برنامه آن را به کاربر ‌یادآوری‌کند. همچنین می‌توانید در صورت دلخواه مکانی برای هر وظیفه در نظر بگیرید تا برنامه ‌هنگام رسیدن به آن مکان یا ترک آن مکان وظیفه مربوط را یادآوری‌کند. این مکان می‌تواند مکان فعلی یا مکانی انتخابی از میان دفترچه تلفن باشد. اما اگر مایل باشید نشانی‌ای را که در دفتر تلفن موجود نیست، به‌صورت دستی وارد کنید، این امکان وجود نخواهد داشت. شاید بهتر ‌بود که امکان وارد‌کردن نشانی مکان به‌صورت دستی نیز در اختیار کاربر قرار می‌گرفت، زیرا ما معمولاً نشانی ابزارفروشی را در دفترچه تلفن خود ثبت نمی‌کنیم تا به برنامه یادآوری کنیم که سر راه یک جعبه‌ابزار از آن فروشگاه بخریم! این ویژگی نیز با اشتباهات کوچکی به‌خوبی کار کرد.
یکپارچه‌سازی توییتر: اپل در iOS 5 امکان توییت‌کردن را در برنامه‌های مختلف یکپارچه کرده‌است (برای خواندن توییت‌ها همچنان نیازمند یک برنامه توییتر خواهید بود). براي نمونه، اگر در سافاری قصد توییت‌کردن یک لینک را داشته‌باشید یا بخواهید عکسی را که گرفته‌اید، توییت کنید به‌سادگی با لمس یک دکمه این کار امکان‌پذیر است.

نمايي از برنامه Reminder در iOS5

این امکان به یک اشتراک توییتر هم محدود نیست و می‌توانید اشتراک‌های بیشتری برای سیستم‌عامل تعریف كرده و ‌هنگام توییت‌کردن از اشتراک مورد‌نظر خود استفاده‌کنید. حتی ‌هنگام تایپ‌اشتراک مورد نظر قابلیت تکمیل خودکار متن نیز به شما كمك خواهد كرد. همچنین می‌توانید موقعیت جغرافیایی را نیز به توییت خود اضافه کنید. البته، وقتی سیگنال نداشته باشید، ناگهان با پیغام موفق‌نبودن توییت مواجه خواهید شد و توییت مورد‌نظر نیز بایگانی نمی‌شود تا بعدها با بازگشت سیگنال ارسال شود. علاوه بر این، هنوز این یکپارچه‌سازی در برنامه‌های پخش موسیقی و ویدیو دیده ‌نمی‌شود. شاید در آینده این یکپارچه‌سازی به برنامه‌های بیشتری نیز گسترش یابد.

 یافتن موقعیت مکانی دوستان: اپل با عرضه iOS 5 سرویس Find My iPhone را گسترش داده است تا کاربر امکان استفاده از سرویس Find My Friends را بیابد. با استفاده از این سرویس، کاربران iOS 5 می‌توانند موقعیت جغرافیایی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این سرویس به‌خصوص برای والدینی که تمایل دارند موقعیت کودک خود را ردیابی کنند یا افرادی که در مکان‌های شلوغ قرار ملاقات دارند، می‌تواند مفید باشد. البته، فقط کاربران iOS 5 که اشتراک iCloud دارند، می‌توانند از این سرویس استفاده کنند.
  ماکروهای متنی: iOS 5 این امکان را فراهم‌می‌کند که حروف دلخواهی را به‌عنوان حروف اختصاری یک عبارت انتخاب کنید. نمونه پیش‌فرض omw است که اگر این سه حرف را کنار یکدیگر تایپ کنید، به‌جای آن عبارت On my way! تایپ خواهد شد. به این ترتیب‌ می‌توانید عبارت‌هایی را که زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنید، با سرعت بیشتری تایپ کنید.
 پیش‌بینی هوا: برنامه جدید پیش‌بینی هوا در این نسخه از سیستم‌عامل امکاناتی مانند پیش‌بینی ساعتی هوا را در اختیار کاربر می‌گذارد تا وی بتواند ساعت به ساعت در جریان وضعیت هوا قرار‌گیرد. همچنین ویژگی Local weather به‌طور خودکار مکان کاربر را تشخیص داده و پیش‌بینی آن مکان را نمایش می‌دهد.
 مسیرهای مختلف: برنامه نقشه و مسیریابی در iOS 5 می‌تواند مسیرهای مختلفی را که برای رسیدن به مقصد وجود دارند، همزمان نمایش دهد تا مسیر دلخواه را از میان آن‌ها انتخاب کنید.
 برنامه ایمیل: برنامه ایمیل iOS 5 نیز پیشرفت‌هایی کرده‌است. از جمله امکان Bold، Underline یا Italic‌کردن متن یا علامت‌گذاری (Flag) ایمیل‌های مهم و همچنین درگ کردن نام‌ها درون جعبه‌های آدرس.
 AirPlay mirroring: ویژگی AirPlay برای پخش ویدیو یا موسیقی از آی‌پد روی یک دستگاه سازگار (مانند بلندگوی سازگار یا Apple TV) کاربرد دارد. در نسخه جدید این امکان وجود دارد که همزمان تصویر موجود در نمایشگر دستگاه روی تلویزیون اپل نیز نمایش داده‌شود. این ویژگی برای نمایش و معرفی یک برنامه یا ویدیو و متون مربوط به یک جلسه جمعی می‌تواند بسیار کاربردی‌باشد. البته، این ویژگی مخصوص دارندگان آی‌پد 2 است.

نتیجه‌گیری
شکی نیست که نسخه پنج iOS ارزش ارتقا را دارد. تحولی که در سیستم اعلاني آن به‌وجود آمده، پتانسیل موجود در iMessage و یکپارچگی آن با برنامه ارسال و دریافت پیام و امکان همسان‌سازی میان دستگاه‌های مختلف و همچنین میان دستگاه و کامپیوتر به‌صورت بی‌سیم از مهم‌ترین دلایل ارتقا به نسخه جدید هستند. پیشرفت‌های دیگری نیز مانند برنامه یادآوری وظایف (که همراهی آن با Siri برای دارندگان iPhone 4S آن را بسیار جذاب‌تر می‌کند)، یکپارچه‌سازی توییتر و موارد کوچک دیگر ارزش این ارتقا را دوچندان می‌کند.البته این موضوع ‌که همه ویژگی‌ها، تجربه استفاده از دستگاه‌های اپل را به تجربه بسیار بهتری تبدیل می‌کنند، دلیل بر بی‌نقص بودن این نسخه نیست. به‌عنوان مثال، تا زمانی که امکان پاک‌کردن عکس از Photo Stream فراهم نباشد، بسیاری از آن استفاده نخواهند‌کرد. مشکل موجود در iMessage درباره شماره تلفن و ایمیل روی آی‌پد نیز ممکن است گیج‌کننده باشد البته اميد مي‌رود كه چنين مواردي در به روز رساني‌هاي بعدي حل شوند. در نهایت می‌توان گفت، نسخه 5 یک به‌روزرسانی بزرگ برای iOS به‌شمار می‌آید که همه کاربران دستگاه‌های مبتنی بر iOS بايد  بدون تردید دستگاه خود را به این نسخه ارتقا دهند.

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*