یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰

استیو جابز – از ۱۹۵۵ تا ۲۰۱۱

 
steve jobs - استیو جابز

Steve jobs - استیو جابز

حالا دیگر فراموش‌کردن پر اهمیت‌ترین جمله نامه استعفای استیو جابز کار دشواري است: «متأسفانه آن روز فرا رسیده است.» او در آن نامه کوتاه گفته بود که اگر روزی نتواند از عهده مسئولیت‌هایش برآید، خود نخستین کسی است که اعلام می‌کند. آن پنج‌شنبه کذایی که متن استعفا منتشر‌شد، کمتر کسی می‌دانست که منظور جابز از نتوانستن چیست. امروز اما تفسیر معنای نتوانستن در ذهن بنیان‌گذار اپل برای همه آشکار است. به گفته آگاهان، او تا یک روز پیش از خاموشی هم در منزل شخصی‌اش در حال کار روی محصولات آینده اپل بوده است. جابز البته پیش‌تر از این‌ها هم یک بار مرده بود…

1- انسان
«چهار ماه پیش، بعد از پایان سخنرانی استیو جابز در 2011  WWDC  او را از فاصله نزدیک دیدم. جابز پیر به نظر می‌رسید. نه پیر به معنایی که بتوان آن را با سالیان و حتی دهه‌ها محاسبه کرد.  به طرز شگفت‌آوري پير بود. خسته نه، كسل بود. مریض یا ناخوش نبود، بلکه به گونه‌ای «قدیمی» به نظر می‌رسید. چشمايش اما نه! چشم‌هاي نيرومند و نافذش جوان و درخشان بودند. بلوزش کهنه و لبه‌های شلوار جینش ساییده شده‌بود. با این حال، چیزی که مرا تحت‌تأثیر قرار‌داد، کفش‌هایش بود. همان کتانی‌هایNew Balance 993 خاکستری ‌معروف؛ آن‌ها هم کهنه شده بودند. یک چیز دیگر هم وجود داشت: به کف آن کتانی‌ها علف‌های سبز رنگ تازه‌ای چسبیده بود. آن علف‌ها ذهنم را پر از پرسش کردند: آن‌ها کی و از کجا آمده بودند!؟ علف‌ها تازه بودند و به نظر دو سه روزی بیشتر نبود که به کف کفش‌ها چسبیده‌بودند. آماده‌سازی سخنرانی‌های اپل به طور معمول و آشکارا وقت‌گير و حساس است. علف‌ها اما نشان می‌داد که این موضوع خیلی هم حساس نیست؛ نه به اندازه‌ای که تمام روزهای جابز را پر کند. در ماسكوني وست [محل برگزاري WWDC] هیچ سبزه‌زاری وجود ندارد.

Steve jobs - استیو جابز

Steve jobs - استیو جابز

ذهنم ناخودآگاه به این سو شتافت که او بی‌شک بیش از یک جفت از این کفش‌ها دارد. می‌تواند کل كارخانه سازنده آن‌ کفش‌ها را یک جا بخرد. پس چرا برای حضور عمومی در محفلی به غايت رده بالا و چنین سخنرانی نادری یک جفت کفش كثيف پوشیده است؟ حدسم این بود: او به این موضوع توجهی نمی‌کند و برایش اهمیتی ندارد. یکی از استعداد‌هاي جابز این بود که می‌دانست به چه چیزهایی بی‌اعتنا باشد، چگونه باید تمرکز کند و زمان و توجه خود را به چه ترتیبی اولویت‌بندی کند. سبزه‌های کفش‌هایش اهمیتی نداشتند.
هنگامی که خبر درگذشت جابز را شنیدم، دوباره همان کفش‌ها در ذهنم تداعی شدند. حالا می‌فهمم که چرا ذهنم به آن‌ها معطوف شده‌بود؛ آن کتانی‌های پر از سبزه از زماني محدود حكايت مي كردند  كه به خوبي  سپري شده بود. با خودم فکر‌کردم که استیو در مسیر ایراد آخرین سخنرانی زندگی‌اش زمانی طولانی را به یک پیاده‌روی آرام اختصاص داده است. جایی زیبا و بدون سنگ‌فرش که  پوشيده از سبزه بود؛ دست در دست همسر و در کنار خانواده‌اش در حالی که گرمای آفتاب را پشت سرشان احساس می‌کردند، لبخند بر لبانشان بود و با قلبي مملو از عشق در قلبشان تقدير را به نظاره نشسته بودند.»

Steve jobs - استیو جابز

Steve jobs - استیو جابز

مطلب فوق از میان نوشته‌های جان‌گروبر، یکی از قدیمی‌ترین و خلاق‌ترین وبلاگ‌نویسان دنیای فناوری، گوشه‌های نادیده‌ای از ذهنیات آخرین روزهای زندگی پرفراز و نشیب مردی را نشان می‌دهد که درباره مرگش نیز به اندازه ایده‌های آینده‌اش رازدار بود. استیو جابز بنیان‌گذار اپل در حوالی ساعت سه بعد از ظهر پنجم اکتبر 2011 دیده از جهان فرو بست. با انتشار این خبر توسط تیم‌کوک، مدیر عامل جدید اپل، موج کم سابقه‌ای از بازتاب‌های رسانه‌ای، ابراز احساسات عمومی و واکنش‌های چهره‌های برجسته علمی، فناوری، هنری و سیاسی برانگیخته شد.
یک روز پیش از درگذشت جابز، اپل در همایشی تحت‌رهبری کوک‌، نسل جدید آی‌فون را معرفی کرد. همایشی که پس از سال‌ها بدون حضور جابز برگزار می‌شد. خیلی‌ها در میانه‌های همایش به کم‌انرژی بودن فضای همایش و مدیران اپل اشاره می‌کردند و در توجیه آن، غیبت جابز یا بی‌تغییر ماندن ظاهر آی‌فون نسبت به نسل قبلی‌اش را دلیل این موضوع می‌دانستند. نکته مهم دیگر اما غیبت یک مرد کلیدی دیگر بود. جای خالی یار و همکار دیرین جابز و طراح ارشد محصولات این شرکت، جاناتان ایو نیز به خوبی احساس می‌شد.

2- کجا ایستاده بود؟
اریک اشمیت رئیس هیئت‌مدیره گوگل و ا‌ز اعضای سابق هیئت‌مدیره اپل در مقاله‌ای که در ویژه‌نامه بیزنس‌ویک به مناسبت درگذشت جابز منتشر شد، می نویسد: «هنگامی که او به اپل بازگشت، این شرکت در آستانه ورشگستگی بود و قرار بود که فروخته شود.» او می‌گفت: “آن‌چیزی که من دارم و دیگران از آن بی‌بهره‌اند، مشتریانی بسیار وفادار است.” در مقطعی از آن زمان او توانست ده سال آینده را پیش‌بینی‌کند… من نمی‌دانستم چگونه می‌توانم کاری را انجام دهم که او  از پس انجام او برآمد… . تصور كنيد كه کسی به شما می‌گوید: “ما می‌خواهیم این کار را انجام دهیم.” و شما می‌گویید: “نمی‌فهمم چطور می‌خواهید انجامش دهید.” اما آن‌ها موفق می‌شوند؛ این خردكننده‌ترين تجربه است؛ تعامل من با استیو همواره این‌گونه بود. او همیشه جلوتر از من بود.»
جالب آن که این تجربه تا همین سال‌های اخیر هم ادامه داشته است؛ آنجا که اشمیت از آینده‌نگری جابز درباره کامپیوترهای لوحی سخن می‌گوید: «هنگامی که او کار روی تبلت را شروع کرد، من گفتم هیچ کس به تبلت علاقه‌ای ندارد. تبلت‌های موجود چندان خوب‌نبودند. اما استیو گفت: “نه! ما می‌توانیم یکی بسازیم…” آن‌ها همیشه از من جلوتر بودند.»

Steve jobs - استیو جابز

Steve jobs - استیو جابز

3- مردن پیش از مردن
ابتلای جابز به سرطان لوز‌المعده برای نخستین‌بار در سال 2003 آشکار شد، یعنی درست زمانی که اپل با معرفی سرویس آنلاین آی‌تونز در تلاش بود تا با تکمیل اکو‌سیستم موسیقایی خود فصل جدیدی را در تجارت موسیقی باز کند و رونق از دست رفته را از این طریق به شرکت بازگرداند. نکته جالب درباره جابز این است که او دقیقاً بسیاری از محصولات و خدمات مهم و تاریخ‌ساز اپل را در طول دوران اوج‌گیری تدریجی بیماری‌اش معرفی کرده است: iOS، آی‌فون، فروشگاه آنلاین برنامه‌های موبایل (App Store)، آی‌پد، iCloud، مک‌بوک ایر و… همگی در دورانی متولد شدند و رشد‌کردند که جابز درکشاکش نبرد با بیماری، جراحی می‌شد، تعویض کبد را تجربه می‌کرد و بارها مجبور به استراحت و دوری از شرکت شد؛ اوج و‌افول همزمان جابز همان‌طور که اعتقاد داشت، زندگی کرد. او در این سال‌ها به گونه‌ای فعالیت می‌کرد که گویی آخرین روز زندگی را تجربه می‌کند.

4- راز آن لباس‌ها
اگر از یکی دو همایش و سخنرانی طی سیزده سال گذشته چشم‌پوشی‌کنیم، لباس‌های معروف جابز در تمام این سال‌ها همیشه جزء جدایی‌ناپذیر کاریزمای مدیریتی او بوده‌اند. اما این نوع پوشش از کجا آمده بود؟ براساس زندگی نامه رسمی جابز، ایده استفاده از لباس‌های متحد‌الشکل، هنگام بازدید از کارخانه‌های شرکت سونی در ژاپن به ذهن او خطور کرده بود. جایی که جابز با دیدن لباس‌هاي فرم یکسان کارکنان آن و حس هویت یگانه‌ای که به کل شرکت می‌بخشيد، تحت تأثیر قرار گرفته‌بود. البته در آن زمان، برای ژاپن ویران از جنگ جهانی دوم دادن لباس به کارگران یک ضرورت بود، زیرا بسياری از آن‌ها حتی لباس شخصی هم نداشتند. اما جابز تصمیم گرفته بود تا آن ایده را در اپل پیاده‌سازی کند.
سونی برای طراحی لباس‌هاي فرم کارکنانش از طراح زبردستی به نام ایسی میاکی کمک‌ گرفته بود. جابز نیز به سراغ او رفته و خواسته بود تا نمونه‌ای هم برای اپل تولید‌کند. پس از اتمام کار و دادن لباس‌ها به کارمندان اپل و طرح ایده، جابز با واکنش منفی آن‌ها رو‌به‌رو شده بود و در نهایت لباس‌ها را کنار‌گذاشتند. جابز اما تصمیم می‌گیرد که با کمک میاکی یک لباس ویژه برای خود طراحی‌کند و همیشه از آن استفاده کند. حاصل کار همان یقه اسکی مشکی معروف است که او همیشه با شلوار جین و کفش‌های کتانی‌اش به تن می‌کرد. والتر ایساکسون، نویسنده زندگی‌نامه بنیان ‌گذار اپل می‌گوید، یک روز جابز کمدی شامل بيش از ‌صد بلوز یقه اسکی مشکی خود را به او نشان داده و اذعان کرده که از آن لباس به اندازه تمام عمر خود ذخیره کرده است!

 

Steve jobs car - ماشین استیو جابز

Steve jobs car - ماشین استیو جابز

5- بی‌پلاک
جابز برخی ویژگی‌های عجیب خود را تا سال‌های پایانی زندگی حفظ‌کرده بود. یکی از نکته‌های عجیب درباره جابز این بود که اتومبیل بنز SL 55 AMG  او برای سالیان متمادی شماره پلاک نداشت و تا پایان عمر او هم صاحب یک شماره نشد! این موضوع برای مدت‌ها به یک معما تبدیل شده بود. به تازگی یکی از کارکنان سابق بخش امنیت اپل افشا‌کرده که جابز از یک ماده قانونی برای تردد با اتومبیل بدون پلاکش استفاده می‌کرد. مطابق قوانین ایالت کالیفرنیا هر شخص بعد از خرید اتومبیل خود تا شش ماه برای ثبت پلاک آن فرصت دارد. جابز با استفاده از همین قانون و تعویض اتومبیلش با همان مدل و همان رنگ سال‌ها بدون پلاک رانندگی می‌کرد!

6- آینده
با وداع استیو جابز نه صنعتی– یا بهتر بگوییم صنایعی که او در آن‌ها تحول آفرید- جا‌به‌جا خواهد شد و نه دنیای فناوری در نبود او زیر‌و زبر می‌شود. دنیا همیشه جابزهایی دارد که در زمان و مکان خود متولد خواهند شد و زندگي مردمان عصر خود و پس از آن را متحول خواهند‌کرد. شاید البته یکی از وجوه تمایز جابز تعداد و تنوع حوزه‌هایی است که تحت تأثیر او به شدت دستخوش تغییرات‌بنیادی شدند. دستاوردهای وی در شرکت‌هایی که فعالیت کرد (اپل، نکست و پیکسار) به خوبی نشان‌‌می‌دهد که او چگونه توانست صنعت کامپیوترهای شخصی، نشر رومیزی، موسیقی، سینما، تلفن‌همراه، سرگرمی و… را دگرگون کند.
تردیدی نیست که جابز نیز مانند دیگران در سراسر دوران زندگی خود مرتکب اشتباه‌های مختلفی شده‌است و هنوز هم درباره برخی تصمیم‌های مهم او در طول فعالیت حرفه‌ای‌اش اما و اگرهای  گوناگوني وجود دارد. با این همه، امروز همه مردمان دنیا که از ابزارهای دیجیتال نوین استفاده می‌کنند، فارغ از این که محصول‌شان ساخت اپل است یا خير، به نوعی از حاصل تفکرات این نابغه فناوری بهره‌مند‌می‌شوند. آنچه که باعث می‌شود نام استیو جابز از ذهن تاریخ فراموش نشود این است که او توانست در بسیاری از زمینه‌های کاری‌اش آن‌ها را به دو بخش «پیش از جابز» و «پس از جابز» تقسیم کند.

 

آخرین رؤیای استیو جابز

محصول بزرگ بعدی اپل چه خواهد بود؟
با آغاز فصل جدیدی از فعالیت کاری اپل پس از استیو جابز، یکی از پرسش‌های اصلی درباره آینده اپل این است که گام بزرگ بعدی این شرکت چیست؟ و این شرکت چگونه به راه خود ادامه خواهد داد؟ یکی از موضوعاتی که تقریباً در ابتدای راه «اپل بدون استیو» شنیده می‌شود، آن است که جابز به رغم داشتن بیماری، روی محصولات این شرکت براي چهار سال آینده نظارت و در طراحی آن‌ها دخالت مستقیم داشته است. در این مورد کمتر می‌توان تردیدی داشت. در شرکتی با مقیاس‌های اپل بسیاری از محاسبات و برنامه‌ریزی‌های تولید یک محصول، سال‌ها پیش از عرضه آن به بازار رخ می‌دهد و شکی نیست که درباره این دوران تحولات مدیریتی در اپل نیز این خط مشی می‌تواند کارساز باشد. این پرسش اما بیشتر از آن‌که حول محصولات به روز شده و خط تولید‌های تثبیت‌شده‌ای مانند آی‌فون و آی‌پد مطرح باشد، پیرامون این موضوع است که چه زمانی و چگونه شاهد یک حرکت بزرگ دیگر از اپل خواهیم بود؟ چنین به نظر می‌رسد که جابز در خلال آخرین گفته‌های خود، سرنخ‌هایی درباره گام بزرگ بعدی این شرکت در اختیار دیگران قرار داده است. بر اساس کتاب زندگی‌نامه رسمی بنیان‌گذار اپل، نوشته والتر ایساکسون، که به تازگی و با همکاری خود او آماده و منتشر شده است، چالش بعدی اپل تحول تلویزیون خواهد بود.

iCloud

iCloud

جابز در این کتاب به صراحت درباره دیدگاه‌ها و آرزوهایش در زمینه آینده تلویزیون سخن گفته و به مشکلات ورود به این بازار اشاره کرده و می‌گوید: «دوست داشتم تلویزیونی یکپارچه بسازم که استفاده از آن بسیار ساده باشد. این دستگاه به سادگی و با استفاده از iCloud با تمام ادوات شما همسان‌سازی (سینک) می‌شد. دیگر نیازی نبود تا کاربران با دستگاه‌هاي‌کنترل‌ راه دور پیچیده پخش‌کننده‌های دی‌وی‌دی و شبکه‌های کابلی کلنجار بروند. این دستگاه به ساده‌ترین رابط کاربری که تصور می‌کنید، مجهز خواهد بود. سرانجام راهش را پیدا کردم.»

و بالاخره استیو رفت

و بالاخره استیو رفت

این دیدگاه‌ها زمانی منتشر می‌شوند که حدس و گمان‌ها درباره ورود اپل به بازار تلویزیون از یک سال پیش آغاز شده است و برخی از ناظران از عرضه آن در سال 2012 یا 2013 خبر می‌دهند. در حال حاضر، با توجه به این که اپل چند سالی است با دستگاه پخش چند‌رسانه‌ای Apple TV (که با اتصال به تلویزیون امکان پخش محتوای موجود روی مک یا آی فون، آی‌پاد تاچ و آی‌پد را روی آن فراهم می‌کند) در این بازار آزمون و خطا می‌کند، یکی از مهم‌ترین گمانه‌زنی‌ها درباره تلویزیون‌های اپلی آن است که این دستگاه‌ها به پردازنده‌های کم مصرف ARM مجهز بوده و می‌توانند برنامه‌های موجود در App Sore (یا نسخه بهینه شده‌ای از آن‌ها) را اجرا کنند. با این اوصاف، باید منتظر ماند و دید که آیا آخرین رؤیای جابز نیز محقق حواهد شد یا خیر. انتظاری که به نظر می‌رسد چندان طولانی نخواهد بود.

 

منبع: ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*