یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰

اندروید ۴ یا همان ساندویچ بستنی (بخش اول)

 
Android 4 - Ice Cream Sandwich

Android 4 - Ice Cream Sandwich

پس از معرفی آخرین محصولات اپل در حوزه تلفن همراه که همان iPhone  4S و iOS 5 بودند و پس از درگذشت عجیب و غریب استیو جابز درست دو روز بعد از این معرفی، کاربران موبایل به شدت به دنبال آخرین تحولات انجام شده توسط گوگل در سیستم عامل رقیب، یعنی اندروید (Android) بودند. گوگل که معرفی نسل بعدی سیستم عامل موبایل خود، یعنی اندروید 4 با نام ساندویچ بستنی (Ice Cream Sandwich) را برای بعد از معرفی آخرین محصولات اپل تنظیم کرده بود، طی کنفرانسی از قابلیتهای جدید این سیستم عامل پرده برداری کرد. آیا قابلیتهای جدید محبوب ترین سیستم عامل موبایل آنقدر جذاب و کاربردی هستند که بتوانند کاربران کنونی را حفظ کرده و طرفداران رقبا را نیز به سوی خود جذب كنند؟

خانم‌ها، آقایان، اندروید 4!
جلسه ارائه و معرفی اندروید 4 توسط ماتیاس دوآرت انجام شد که قبل از پیوستن به گوگل، مدیریت پروژه‌های مختلفی را در شرکتهای Dannger، Helio  و Palm برعهده داشته است. پس از فروخته شدن پالم به اچ‌پی (HP) وی از مجموعه پالم جدا شد و به گوگل پیوست.

او کسی است که با خلاقیت ستودنی‌اش، پلتفرم شایسته WebOS را پدید آورد. در نظر گرفتن سابقه کاری دوآرت در پالم در شناخت بیشتر اندروید ۴ و قابلیت‌های جدید آن بسیار کارساز خواهد بود. نکته جالب توجه این رویــداد، توانایی عجیب وی درباره بیان طراحی‌ها و ایده‌هایش بود، به طوری که دیگران به راحتی آنها را میفهمیدند و از چگونگی و چرایی و چیستی آنها سر در می‌آوردند. استفاده از عبارت‌هایی مانند «ما برای نخستین بار از خود پرسیدیم: واقعاً اندروید چیست؟» یا «در حالی که مردم به اندروید علاقه‌مندند و به آن نیاز دارند، اما آن را دوست ندارند!» مؤید روش ویژه این جلسه ارائه است که ماتیاس دوآرت به خوبی توانست سه اصل محوری را که در تغییرات اعمال شده در اندروید در نظر گرفته شده بود، به حضار منتقل کند: «مرا افسون کن، زندگیام را ساده کن و جذابم ساز»

رابط کاربری اندروید 4: تکامل یافته و بهینه شده
نخستین موضوع این كنفرانس، ظاهر جدید و باز طراحی شده رابط کاربری اندروید بود که نخستین قدم در این راه استفاده از یک قلم جدید به نام Roboto بوده است. قلمی با ظاهری مدرن و با طراحی واقع بینانه که برای صفحه نمایش‌های با تراکم پیکسل در حد کاغذ بهینه سازی شده است (شكل1). تغییرات کلی که در رابط کاربر سیستم رخ داده است، به طور معمول شامل حذف المانهای غیر ضروری و استفاده از انیمیشن‌های جدید میشود که از بازکردن قفل صفحه نمایش آغاز شده و در تمام رابط کاربری سیستم دیده میشوند. در این نسخه از اندروید دکمه‌های فیزیكی و كل سخت افزارهای مربوط به آن حذف شده‌اند، یعنی همانند اندروید 3، به صورت نرم‌افزاری و مجازی نمایش داده میشوند و همراه با چرخش صفحه نمایش، آنها نیز جا به جا شده و میچرخند(شكل2). در این نسخه از اندروید، به کارگیری و استفاده از ویجت‌ها به طور کلی متحول شده است و ویجت‌های جدیدی برای استفاده کاربر به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده‌اند. همچنین خاصیت تغییر اندازه ویجت‌ها، کاربردی‌تر شدن آنها و انتقال حس بهتر به کاربر از دیگر بهبودهای صورت گرفته در این نسخه است. پوشه‌های صفحه اصلی گوشی نیز شاهد تحولاتی بوده‌اند و انعطاف بیشتری در مقابل خواسته‌های کاربر دارند. همچنین، یک سینی مجازی از موارد محبوب که میتواند شامل برنامه‌ها، نشانه گذاری‌های وب یا برچسبهای جیمیل باشد نیز به صفحه Frequently Used Apps یا FAQ (که با نگه داشتن دکمه Home ظاهر میشود) اضافه شده است تا از هر کجای گوشی قابل دسترسی باشد.

Android 4

Android 4

قفل صفحه با ظاهر جدید

Android 4

Android 4

صفحه اصلی گوشی با ظاهری جدید

از نظر بسیاری، مهمترین ویژگی رابط کاربری در اندروید 4 که در کنفرانس خبری گوگل ارائه شد، استفاده از مدل سیستم چند پنجره‌ای در سیستمهای موبایل است که دو سال پیش توسط خود دوآرت در WebOS و با نام Card System  معرفی شد. در سیستم کارتی  WebOS، برای غلبه بر مشکل کوچک بودن صفحه نمایش و نداشتن چندین پنجره همزمان، برنامه‌ها در قالب کارتهایی نمایش داده میشدند که با توجه به انتخاب کاربر جا به جا شده و هر کدام به صورت جدا قابل دسترس بودند. کاربر برای بستن هر برنامه باید آنها را به صورت عمودی به بالای صفحه کشیده و رها میکرد. حال سیستم کارتی در اندروید4 نیز با شکلی جدید به کار گرفته شده است تا تجربه کاربر را از چند وظیفگی موبایل متحول کند.

در اینجا برنامه‌ها و تصویری از محیط اجرایی کنونی آنها بهصورت فهرستی عمودی نمایش داده میشوند که کاربر امکان انتخاب آنها و همچنین بستن برنامه‌های نامطلوب را از این طریق دارد. در این قسمت از سیستم عامل در برنامه‌های ایمیل و مرورگر وب میتوان روح طراحی را نیز مشاهده كرد (شكل3). نوار اعلانات(Notification)  اندروید4 نیز دستخوش تغییرات مختلفی شده و کاربر میتواند پیام‌های دلخواه را در فهرست آکاردئونی نمایش داده شده به سمت راست بكشد تا آنها را از فهرست پیامها حذف كند. اگرچه این چنین امکاناتی در رام‌های اختصاصی قبلی اندروید مانند CyanogeMod فراهم بود، اما شاید نوار اعلانات این اندروید شباهت بیشتری با سیستم اعلانی WebOS پیدا کرده باشد (شكل4). اگرچه نمیتوان نوآوریهای کاربران رام‌های دلخواه را در ارائه ایده به گوگل برای بهینه‌تر کردن اندروید را  نادیده گرفت. این یکی از مزایای وجود یک سیستم متن باز (Open source) درسطح وسیعی از بازار است. این مفهوم را میتوان به وضوح در برنامه Launcher  پیش‌فرض گوشی و شباهت بیحد و مرز آن به نسخه‌های محبوب کاربران در رام‌های دستكاری شده دید.

Android 4

Android 4

سیستم کارتی شبیــه WebOS در اندروید

Android 4

Android 4

نوار اعلانات با ظاهر و امکاناتی جدید

منبع:‌ ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*