یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰

اندروید ۴ یا همان ساندویچ بستنی (بخش دوم)

 
Android 4 - اندروید ۴

Android 4 - اندروید ۴

ترکیبات درونی بستنی؛ بهینه سازیشده و کاراتر
پس از بررسی تغییرات ظاهری اندروید، نوبت به بررسی ویژگیهای درونی آن میرسد. نخستین ویژگی جالب توجه و كاربردی ساندویچ بستنی، ویژگی پاسخ‌دهی سریع است که یکی از جالبترین و سودمندترین قابلیتهای معرفی شده در این نسخه از اندروید است. این قابلیت، به کاربر اجازه میدهد كه به راحتی یک ارتباط را از یک واسط به واسط دیگر منتقل كند. به عنوان مثال، در حال رانندگی میتوان یک تماس ورودی را با یک لمس کوتاه، به برنامه پیام رسانی منتقل کرد و یک پیامک از پیش تعیین شده را برای تماس گیرنده ارسال كرد. دسترسی به این امکان در صفحه برقراری تماس ورودی و در بالای صفحه نمایش داده میشود.

با این حال، ویژگی پاسخ دهی سریع آنقدر منعطف است که امکان انتقال مکالمه از روی فیسبوک به گوگل تاک یا از اس‌ام‌اس به توییتر را به سادگی فراهم كرده است. قابلیت بسیار سودمندی که هم در زمینه هزینه‌های کاربر مؤثر بوده و هم در مواقعی که پوشش آنتن شبکه سلولی مناسب نیست، اما وایفای در دسترس است، بسیار کارا خواهد بود(شکل ۵). برنامه جدید People  که جایگزین Contacts شده است، سطح جدیدی از یکپارچه سازی فهرست تماسها را ارائه میکند.

امکان انتقال تماسها از جایی به جای دیگر

امکان انتقال تماسها از جایی به جای دیگر

با انتخاب هر فرد در این برنامه، اندروید یک صفحه کامل از اطلاعات وی را به نمایش میگذارد که شامل Status Update  فرد در شبکه‌های اجتماعی، تمام اطلاعات تماسی وی و راههای ارتباط با وی از طریق شبکه‌های اجتماعی معروف است. همچنین، اطلاعات شخصی کاربر دستگاه نیز در یک پروفایل با نام Me ذخیره میشود که امکان اشتراک داده‌های تماسی با دیگران را بسیار آسانتر کرده است (شکل ۶). یکی دیگر از ویژگیهای بسیار سودمند و کاربردی این سیستم عامل، قابلیت جدیدی در اشتراک گذاری دادهها با دیگر دستگاه‌های اندرویدی  با استفاده از فناوری NFC است که با نام Beam معرفی شده است. این قابلیت البته نوآورانه نیست و HP مدتها پیش چنین ایده‌ای را در پلتفرم سردرگم WebOS  خود معرفی کرده بود، اما بی شک یکی از جالبترین و کاربردی‌ترین امکانات اندروید خواهد بود که زحمات کاربران را در اشتراک گذاری داده‌ها بسیار کم خواهد کرد.

برنامه People با امکاناتی جدید

برنامه People با امکاناتی جدید

با استفاده از این قابلیت، کاربر با نزدیک کردن دو دستگاه اندرویدی و لمس دکمه اشتراک گذاری روی صفحه دستگاه مبدأ و در برنامه مربوط میتواند داده‌های مختلفی را (مانند آدرس یک فایل ویدیویی یوتیوب) به سهولت هر چه تمام‌تر به دستگاه مقصد ارسال كند؛ یک ویژگی سودمند که زحمات بسیاری را از دوش کاربران برخواهد داشت و ما را به رؤیای فیلم‌های علمی، تخیلی به خصوص آواتار(در جا به جایی محتوا از دستگاهی به دستگاه دیگر با مدلی فیزیکی‌تر و باور پذیرتر) یک قدم نزدیکتر میكند. اما نوآوری ارتباطات بیسیم در اندروید 4 به همینجا ختم نمیشود و همچنان ادامه دارد. قابلیت سودمند دیگری که در این زمینه در اندروید4 گنجانده شده، ویژگی WiFi Direct است که برای برقراری ارتباط و انتقال داده‌ها بهصورت پرسرعت و امن بین دو دستگاه اندرویدی روی فناوری بی سیم وای فای (بدون نیاز به اینترنت و همچنین قابلیت tethering) مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فایلهای تصویری، صوتی، ویدیویی و جریانهای ویدیویی و صوتی برای پخش روی دیگر دستگاهها از مواردی هستند که به سادگی و از طریق هر برنامه‌ای با استفاده از Wifi Direct قابل اشتراک گذاری هستند. اندروید ۴ اما یک قابلیت سودمند بیسیم دیگر را نیز ارائه میکند و آن پشتیبانی از پروفایل دستگاه‌های سلامت سنجی مبتنی بر بلوتوث است که برای اتصال به دستگاه‌های مرتبط با سلامت انسان و حسگرهای پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

یک قابلیت جذاب و سودمند دیگر که در ساندویچ بستنی معرفی شده، قابلیت تشخیص چهره و بازکردن قفل گوشی با استفاده از چهره صاحب گوشی است. با اینکه این قابلیت خیلی کامل نیست و با تغییر شرایط محیطی و تغییرات چهره فرد (از جمله تغییر میزان ریش و یا شکل آرایش) ممکن است سیستم را به اشتباه بی‌اندازد (همانگونه که در کنفرانس خبری نتوانست قفل صفحه را باز كند!) اما در هشتاد درصد موارد کار خود را به خوبی انجام داده و امکان گذر از آن با یک کلمه عبور نیز فراهم است(شکل ۷)

باز‌کردن قفل‌گوشی با امكاناتي تشخيص چهره
باز‌کردن قفل‌گوشی با امكاناتي تشخيص چهره

طراحان اندروید 4 برای آنهایی که از خدمات داده‌ای محدود روی شبکه استفاده میکنند، تمهیدات بسیار سودمندی را  اندیشیده‌اند. در این نسخه، یک ابزار بسیار سودمند مانیتورینگ و کنترل دادهها معرفی شده است که کاربران را از شر صورت حساب‌های سرسام آور راحت خواهد کرد. این ابزار، طرز استفاده از خدمات شبکه و مبادلات دادهای دستگاه را برحسب برنامه‌های استفاده کننده نمایش داده و امکان تشخیص برنامه‌هایی که بیشترین استفاده دادهای از شبکه را دارند، فراهم میسازد. همچنین، کاربر میتواند حدودی را برای حجم داده‌های مبادله شده در گوشی تعیین كند تا در صورت عبور مقادیر از آنها، اخطاری توسط سیستم به کاربر اعلام شده یا حتی برنامه مربوط از استفاده بیشتر از خدمات داده‌ای باز داشته شود (شکل ۸).

ابزار سودمند مانیتورینگ و مدیریت حجم داده‌هاي دستگاه

ابزار سودمند مانیتورینگ و مدیریت حجم داده‌هاي دستگاه

در اندروید 4، امکانات جانبی مناسبی نیز برای سهولت کارکرد با دستگاه برای افراد خاص یا دارای ناتوانی مشخص در نظر گرفته شده است. در ادامه بعضی از این امکانات  را مرور خواهیم كرد:
Explore-by-Touch  که امکان مرور صفحات با صدای بلند و بدون نگاه کردن به آنها را فراهم میسازد، یک صفحه خوان در برنامه مرورگر و همچنین امکان تغییر اندازه فونت در سیستم برای بهبود  وضوح مطالب در حین خواندن متون. با اینکه به هیچ وجه نمیتوان اندروید 4 را با فناوری Siri  اپل در iOS مقایسه کرد، اما اندروید 4 در زمینه کارایی گفتار – متن دچار تحولات بزرگی شده است. امکاناتی که به سیستم صوتی مجموعه اضافه شده‌اند، شامل تشخیص صدای كاربر برای نوشتن پیام‌های متنی یا ایمیلها، نقطه گذاری صوتی و پشتیبانی از چندین زبان مختلف و همچنین امكان كنترل املای كلمات میشود. در ادامه بهینه سازی‌های سیستم، برنامه دوربین در ساندویچ بستنی نیز دچار تحولات و بهبودهای بسیاری شده است. سرعت دوربین اکنون بسیار بالا رفته و فوکوس در آن به صورت پیوسته و بدون تأخیر انجام میشود. سرعت شات به شات در این نسخه بسیار بهبود یافته و امکان زوم با یک لمس و در حین فیلمبرداری نیز به سیستم اضافه شده است.

نرم افزار متحول شده‌ی دوربین

نرم افزار متحول شده‌ی دوربین

قابلیت جدید دوربین امکان عکسبرداری پانوراما به صورت پیوسته و بدون تأخیر است. به طوری که کاربر با فعال کردن این قابلیت و شروع چرخش به اطراف، گویی در حال فیلمبرداری است، اما سیستم به طور پیوسته و بدون تأخیر در حال تولید یک عکس پانورامای بسیار با کیفیت است. همچنین، دوربین از امکانات جذابی برخوردار شده که به عنوان جلوه‌های زنده از آنها یاد میشود و میتواند روی تصاویری که میگیرد، پردازش‌های هوشمندی اعمال كند. به عنوان مثال، در حین فیلمبرداری یا عکسبرداری از یک شخص، میتوان با استفاده از افکت‌های زنده چشمان وی را درشت‌تر کرده و ظاهری خنده‌دار به وی داد (شكل10). دوربین چشمان فرد را دنبال کرده و در هنگام تغییر مكان وی در تصویر، همچنان چشمانش حالت کارتونی خود را حفظ خواهند کرد. این قابلیت در اصل مقدمه و ابزار کاری برای پیاده سازی رابط هولوگرافیک رؤیایی و آینده اندروید است که قسمتی از آن در Google I/O امسال به نمایش درآمد و در آن، محیط کاربر براساس وضعیت نگاه و جایگاه کاربر، به صورت سه بعدی تغییر میکرد.

افکت‌های زنده دوربین

افکت‌های زنده دوربین

در میان برنامه‌های جانبی و اصلاحات اعمال شده در آنها میتوان به برنامه‌های گالری و مرورگر وب اشاره كرد. برنامه گالری از نو طراحی شده است تا مدیریت و دسترسی به عکسها و فیلمها ساده‌تر و بهتر باشند و همچنین، یک برنامه ساده ویرایش عکس نیز به گالری اضافه شده است تا امکاناتی از قبیل تغییر اندازه، چرخش، بریدن، حذف قرمزی چشم و تصحیح سطوح و اعمال افکت‌ها در اختیار کاربر باشد (شكل11). برنامه مرورگر نیز به شدت دچار تحولات اساسی شده و سرعت عملکرد آن با توجه به اعمال به روز رسانی در هسته وب‌کیت و موتور جدید کامپایل جاوا اسکریپت، به میزان بسیار زیادی بهبود یافته است(شكل12). نتایج آزمایشهای انجام شده روی مرورگر اندروید 4 نوید تجربه بهتر مرور وب را به کاربر میدهد. شكل ۱۳ نمودار نتایج این آزمایشها را نشان میدهد.

برنامه ویرایشگر تصویر اضافه شده به گالری

برنامه ویرایشگر تصویر اضافه شده به گالری

مرورگر اندروید ۴ با امکان چندین زبانه

مرورگر اندروید ۴ با امکان چندین زبانه

یک ویژگی ویژه!
یکی از مهمترین ویژگی‌‌های اندروید 4 که در محل کنفرانس نیز سر و صدا و همهمه زیادی برپا کرده بود، استفاده پیش‌فرض سیستم از شتاب‌دهی سخت افزاری برای محیط گرافیکی رابط بصری کاربر بود. به این معنی که پس از این، برنامه‌های معمولی و رابط کاربر سیستم نیز از امکانات شتاب‌دهی سخت افزاری و تراشه‌های گرافیکی تعبیه شده در دستگاهها بهره خواهند جست تا تجربه بهتری را ارائه كنند. در اصل، این ویژگی پاسخ گوگل به انتقادات مطرح شده به اندروید مبنی بر نرمتر و چشم نوازتر بودن رابط iOS است که تأثیر به سزایی در کیفیت عملکرد سیستم خواهد داشت و مهمتر از آن، در افزایش زمان عمر باتری نقش مهمی ایفا خواهد كرد. تمام برنامه‌های مبتنی بر API نسخه 14، در Ice Cream Sandwich  با شتاب‌دهی سخت افزاری پیش فرض اجرا خواهند شد.

نتایج ارزیابی مرورگر اندروید ۴

نتایج ارزیابی مرورگر اندروید ۴

بستنی را گاز بزنید!
مواردی که در این نوشته به آنها اشاره شد، مهمترین و ساده‌ترین تغییراتی بودند که اندروید 4 آنها را تجربه کرده است. بی شک تغییرات و بهینه سازی‌های بسیاری در هسته سیستم و ماشین مجازی دالویک و API سیستم اعمال شده است که شاید در آیندهای نزدیک درباره آنها بیشتر صحبت كنیم. نكته مهم، این است که گوگل با این تغییرات وسیع و مهم در مدل توسعه برنامه برای اندروید، قصد دارد تا سیستم گسسته «گوشی – تبلت» پلتفرم اندروید را به یک مجموعه واحد و بسیار خلاقانه به نام «اندروید 4:  ساندویچ بستنی» سوق دهد و نقص‌های خود را در مقایسه با پلتفرم iOS برطرف كند. رقابت واقعاً خوب است و همواره، نوید روزهای بهتری را به همراه دارد.

منبع: ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*