چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰

آنتی ویروس‌های رایگان و البته قابل اعتماد (بخش دوم)

 
    آنتی ویروس رایگان - چه لذت بخش

آنتی ویروس رایگان - چه لذت بخش

آیا شما می‌خواهید به صورت رایگان نرم‌افزاری دانلود کنید که بتوانید به‌طور کامل از سیستم خود محافظت کنید‌؟ آیا شما نرم‌افزاری می‌خواهید که بیشترین میزان امنیت را برای شما فراهم کند؟در این مقاله شما را با چند نرم‌افزار آزمایش شده و مورد اطمینان آشنا می‌کنیم. با استفاده از آنتی‌ویروس‌های مورد نظر ما که در ادامه معرفی می‌شوند می‌توانید به طور صد درصد با اطمینان و امنیت کامل از سیستم‌های خود در مقابل ویروس‌ها محافظت کنید.  اما سؤال این است که به چه نرم‌افزاری می‌توانیم اعتماد کنیم و چه آنتی ویروسی به صورت رایگان وجود دارد که نیاز ما را برطرف کند‌؟
با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته روی آنتی‌ویروس‌ها‌، چندین نرم‌افزار وجود دارد که در مورد نحوه عملکرد و ویروس‌یابی و تعقیب و از بین بردن ویروس‌ها عملکردی قابل تحسین دارند. اما برخی دیگر از نرم‌افزار‌های آزمایش شده واقعاْ دارای چنین قابلیتی نیستند. در آزمایش‌هایی که گروه پی‌سی ورلد با AV-Test انجام داده اند‌، حدود ۹ نرم‌افزار آنتی‌ویروس متفاوت از نظر مختلف در شرایط یکسان مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. در آزمایش‌هایی که برای این ۹ آنتی‌ویروس طراحی و اجرا کردند، آنتی‌ویروس‌ها را درباره مواردی مانند کشف ویروس و تروجان‌های جدید‌، گروه فایل‌ها و ویروس‌های مخرب‌، شناسایی برنامه‌های مخرب روی سیستم و غیر‌فعال‌سازی همچنین پاک‌سازی سیستم از عناصر مخرب و مدت زمان اسکن فایل و زمان دسترسی به فایل‌ها به بحث و تحقیق و آزمایش گذاشته‌اند. همچنین میزان سرعت عمل یافتن ویروس نیز در تمامی آنتی‌ویروس‌ها مورد مطالعه قرار گرفته است‌.

آنتی‌ویروس رایگان PC Tools
آنتی‌ویروس PC Tools مانند سایرین دارای نقاط قوت بسیاری است اما در مقابله با تروجان‌ها قدرت کافی ندارد و به خوبی عمل نمی‌کند. PC Tools توانست 57,1 در‌صد از برنامه‌های مخرب در کامپیوتر را غیر فعال کند که نتیجه خوشایندی به شمار نمی‌آید. با این حال PC Tools توانست 99,96 درصد از فایل‌های مخرب چهار ماه گذشته را شناسایی کند. با این حال این نرم‌افزار یکی از بهترین آنتی ویروس‌ها برای پاکسازی سیستم به شمار می‌آید. طبق آزمایش‌ها، PC Tools توانست حدود ۹۳ درصد از موارد مخرب و آثار آن‌ها را از سیستم پاک کند و در غیر فعال‌کردن برنامه‌های مخرب نیز رتبه ۷۳ درصد را از آن خود کند. PC Tools از جمله آنتی‌ویروس‌هایی است که سرعت عمل سیستم را کند نمی‌کند (‌تعدادی از آنتی‌ویروس‌ها سرعت سیستم را کند می‌کنند و موجب آزار کاربران می‌شوند). PC Tools توانست در مدت زمان ۴ دقیقه و ۵۱ ثانیه حجم مشخص مورد آزمایش را اسکن کند. زمان دسترسی PC Tools نیز دو دقیقه و پنجاه ثانیه محاسبه شد. از برتری‌های PC Tools این است که رابط کاربری راحتی دارد و به راحتی می‌توان با بخش‌های مختلف آن کار کرد. در عین حال یک مورد آزار‌دهنده از این نرم‌افزار این است که کاربر را به طور مداوم تحت فشار قرار می‌دهد تا از نسخه پولی آن استفاده کند و با ارائه هشدارهایی مبنی بر خرید نسخه پولی آن کار‌بر را تحت فشار قرار می‌دهد.

Pc Tools Antivirus
Pc Tools Antivirus

Comodo Internet Security Premium
نرم‌افزار Comodo Internet Security Premium 5.9 یک رابط کاربری قابل دسترس و راحت دارد و استفاده از فایروال یکی از برتری‌های آن است. اما در زمینه شناسایی فایل مخرب و پاک کردن اثرات آن‌ها در رتبه‌ای بعد از مواردی که تاکنون بررسی کرده‌ایم قرار می‌گیرد. عملکرد این نرم‌افزار نیز در این رقابت قابل تحسین و مورد قبول بود. Comodo توانست 78,6 درصد از تروجان‌های جدید را مسدود کند که این میزان کمی بالاتر از حد متوسط است و برای آزمایشگران رتبه قابل قبولی بود و برای میزان 21,4 باقی‌مانده نیز از حمله آن‌ها جلوگیری کرد. اما در مقابل ویروس‌ها و ترکیبات ویروسی موردآزمایش پاسخ خوبی نداد. میزان اعلام شده برای شناسایی ترکیب فایل‌های مخرب 98,2 درصد بوده است که می‌تواند بعد از دو نمونه بالاتر در مقام سوم مقابله با ترکیب فایل‌های مخرب جایگاه خوبی داشته باشد. Comodo توانست به خوبی فایل‌های مخرب راشناسایی کند اما فقط ۸۰ درصد از آن‌ها را غیر فعال کند. Comodo توانست در مدت زمان یک سوم از زمان متوسط آزمایش‌، اثرات تخریبی را از بین ببرد. مدت زمان اسکن فایل آزمایشی توسط Comodo ۴ دقیقه و ۳۱ ثانیه بود‌، همچنین مدت زمان دسترسی نیز به میزان ۱۳ دقیقه و ۵۸ ثانیه محاسبه شده است. با توجه به این‌که این نتایج اغلب مناسب نیست اما وجود امکان امنیت اینترنتی در Comodo از ویژگی‌های برجسته آن است. در ادامه بحث سه مکمل برای برتری عملکرد آنتی‌ویروس‌ها معرفی می‌کنیم. با استفاده از این سه مکمل بر قابلیت‌های آنتی ویروس‌های خود بیافزایید.

Comodo Internet Security Premium
Comodo Internet Security Premium

PC Tools Threatfire
PC Tools Threatfire ابزاری به عنوان جایگزین برای آنتی‌ویروس نیست اما قدرت ویروس‌یابی و جلوگیری از تهدیدات را برای سیستم شما بالا می‌برد. از آنجا که Threatfire‌ها به صورت تجزیه و تحلیل فایل‌ها‌، مخرب بودن آن‌ها را شناسایی می‌کنند و به صورت سنتی به یافتن ویروس‌ها و مقابله با آن‌ها نمی‌پردازند، از این رو مقابله با تروجان‌ها و فایل‌های جدید را به خوبی پاسخ می‌دهند. در آزمایش‌های صورت گرفته، به میزان 92,9 درصد از فایل‌های مخرب جدید شناسایی شده را غیر‌فعال کرده که این میزان در مقایسه با سایرین از بهترین نتایج به شمار می‌آید. بهتر است برای عملکرد بهتر این ابزار‌، آن را روی سیستمی تمیز و بدون تروجان و هرگونه فایل مخرب نصب کنید. به شما توصیه می‌کنیم در صورتی که یک سیستم جدید خریداری کرده‌اید در هنگام نصب سیستم‌عامل در کنار آن نصب این ابزار را در برنامه خود قرار دهید.

Malwarebytes
Anti Malware نیز ابزاری مناسب است که می‌تواند در کنار سایر نرم‌افزار‌های امنیتی‌، بر بهبود قدرت امنیتی سیستم شما بیافزاید. سازندگان این ابزار را با عنوان zero-day برای شناسایی و پاک‌کردن فایل‌های مخرب نام‌گذاری کرده‌اند. در واقع zero-day نام تجاری جدید Anti Malware است. نتیجه این ابزار برای شناسایی تروجان وابزار‌های مخرب جدید 78,2 محاسبه شده که به اندازه 14,3 درصد روند‌های قبلی را بهبود بخشیده است و این به این معنی است که استفاده از این ابزار 14,3 درصد بر سرعت و عملکرد و بهبود نتیجه می‌افزاید. در واقع کاربران می‌خواهند که از این‌گونه ابزار‌ها برای تشخیص موارد مخرب استفاده کنند اما نتیجه حاصل شده در بررسی‌ها برای فایل‌های مخرب در چهار ماه اخیر برای این نرم‌افزار به میزان 57,1 اعلام شده است که نتیجه قابل قبولی نیست. رابط کاربری این ابزار رابطی آسان و کاربر پسند است که کار کردن با آن راحت است در عین حال یکی از برجستگی‌های آن این است که اگر این ابزار توسط برنامه‌ای مسدود شود بازهم قابل اجرا کردن است. سازندگان این نرم‌افزار به صراحت اعلام کرده‌اند که این ابزار جای آنتی‌ویروس را نمی‌گیرد اما در افزایش قدرت ویروس‌یابی به شما کمک می‌کند.

Malwarebytes
Malwarebytes

بررسی Ad-Aware 10
Ad-Aware به تازگی نسخه ۱۰ خود را برای استفاده رایگان منتشر کرد‌، هرچند مدت زمان انتشار این نسخه برای بهبود عملکرد و آزمایش‌ها کمی دیر شد اما رابط کاربری مناسب آن از جمله ویژگی‌های برجسته آن است. با نصب این برنامه نیازی نیست که به طور مداوم آن را به‌روز رسانی کنید. قابلیت‌های این نرم‌افزار به نحوی است که به‌راحتی با تولید نسخه‌های جدید یا بهبود برخی آیتم‌ها، این نرم‌افزار فقط یک هشدار به شما می‌دهد که تصمیم دارد برنامه را به روز‌رسانی کند‌، به این طریق به طور خودکار شروع به به‌روز‌رسانی می‌کند. به عنوان بخشی از فرآیند نصب این نرم‌افزار‌، در نوار ابزار مرورگر موتور جست‌وجوی blekko را برای شما نشان می‌دهد که شما می‌توانید این آیتم را تغییر دهید. صفحه ابتدایی این نرم‌افزار ابزاری مناسب برای مشاهده میزان پیشرفت اسکن‌، نتایج اسکن و به‌روز‌رسانی‌ها است. از ویژگی‌های دیگر این نرم‌افزار این است که به راحتی می‌توانید حالت فعال (روشن) و غیر فعال (خاموش) را انتخاب کنید. البته دلیل خاصی وجود ندارد که بخواهید این ابزار را غیر فعال کنید. با این همه روند کار و فعالیت این نرم‌افزار امیدوار کننده است. با وعده‌های شرکت تولید کننده آن به زودی این نرم‌افزار از جهات مختلف قوی‌تر شده و به کاربران ارائه می‌شود.

منبع: ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*