یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰

نگاهی به ۱۷ سرویس ذخیره‌سازی آنلاین (بخش اول)

 

سرويس‌هاي آنلاين ذخيره‌سازي اطلاعات در چند سال اخير متنوع‌تر و گسترده‌تر شده‌اند و امكانات مختلفي به آن‌ها افزوده شده است. از نظر تعداد نيز اين سرويس‌ها قابل مقايسه با گذشته نيستند و از تعداد انگشت‌شمار به ده‌ها سرويس در سال 2013 رسيده‌اند؛ به طوري كه كاربران در انتخاب و استفاده از آن‌ها دچار سردرگمي خواهند شد. بهتر است قبل از اين‌كه حجم زيادي از اطلاعات خودتان را به روي اين سرويس‌ها منتقل کنيد و بعد پشيمان شويد، درباره آن‌ها اطلاعاتي كسب كرده و به طور آزاد دست به يك انتخاب بزنيد تا بهترين سرويس مورد نیاز خودتان را بيابيد. در اين مقاله نگاهي به 17 سرويس ذخيره‌سازي آنلاين كلاود خواهيم داشت و اين فرصت را فراهم مي‌كنيم تا ضمن معرفي اين سرويس‌ها، بهترين آن‌ها را نيز به شما پيشنهاد دهيم.

براي ساده‌ترشدن روال انتخاب و مقايسه سرويس‌هاي ذخيره‌سازي آنلاين ويژگي‌هاي مشخصي مانند عكس، موزيك، اشتراك فايل، همگام‌سازي، پشتيبان‌گيري، فايل‌هاي بزرگ و تعامل (Collaboration) را براي هر سرويس بررسي و مقايسه خواهيم كرد. در اين صورت يك كاربر به راحتي مي‌تواند براساس ويژگي‌هايي كه مد نظرش است يك يا دو سرويس را انتخاب كند. برخي اوقات يك سرويس به تنهايي نمي‌تواند تمامي انتظارات شما را برآورده كند يا ممكن است فقط در يك ويژگي مانند موزيك براي شما مفيد باشد و ناچار باشيد براي همگام‌سازي فايل‌ها در ميان چند كامپيوتر يك سرويس ديگر را انتخاب كنيد. بنابراين شما بايد با مطالعه اين سرويس‌ها و كمي تجربه كار با آن‌ها يك نقشه كامل براي خود طرح‌ريزي كنيد، تا تمامي درخواست‌هاي شما از اين سرويس‌ها عملي شود و به بهترين شكل بتوانيد از سرويس‌هاي كلاود استفاده كنيد.
همچنين بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه ملاك انتخاب يك سرويس ذخيره‌سازي خوب فقط ويژگي‌ها آن يا همگام‌سازي و سازگاري با دستگاه‌ها و فايل‌هاي مختلف نيست و فاكتورهاي ديگري مانند سرعت اينترنت در محل زندگي شما، هزينه اشتراك ماهيانه و ساليانه، ظرفيتي كه در اختيار شما قرار مي‌گيرد و موارد ديگر دخيل هستند. در اين مقاله هزينه‌ها برحسب دلار یا پوند انگليس ذكر شده است كه بايد خودتان به پول رايج كشورتان تبديل كنيد و بعد ببينيد آيا به صرفه هست يا خير! برخي از سرويس‌هاي آنلاين ذخيره‌سازي يك حجم مشخصي در حدود چند گيگابايت را به‌طور رايگان در اختيار شما قرار مي‌دهند؛ ولي در برخي ديگر از سرويس‌ها مي‌توانيد با معرفي دوستان و آشنايان خود حجم‌هاي اضافه‌تري داشته باشيد. حتي در برخي سرويس‌هاي رايگان براي ارسال فايل‌ها مدت زمان محدودي در اختيار داريد و بعد از اتمام اين مدت‌زمان فايل‌هاي شما پاك خواهند شد. براي فرار از اين محدوديت روي برخي از سرويس‌ها، مانند CrashPlan، يك نسخه پشتيبان از اطلاعات و فايل‌ها را روي كامپيوتر يكي از اعضاي آن سرويس كه دوست يا فاميل شما است، كپي كنيد و به اين صورت از پاك شدن آن‌ها روي كل سرويس جلوگيري کنید. در اين صورت هزينه زيادي براي نگهداري اين فايل‌ها روي سرويس‌ آنلاين ذخيره‌سازي متقبل نخواهيد شد.
اين نكته را نيز بايد در نظر گرفت كه هزينه‌ ماهيانه يا ساليانه‌اي كه براي اشتراك اين سرويس‌ها پرداخت مي‌كنيد، فقط بابت دريافت حجم اضافي نيست، بلكه اطمينان از پاك‌نشدن و از بين‌رفتن اطلاعات در كنار محرمانگي آن‌ها است. همچنين خيالتان بابت نگهداري اطلاعات روي هاردديسك‌ها يا دستگاه‌هاي ذخيره‌سازي قديمي راحت مي‌شود و هيچ خرابي اطلاعاتي شما را تهديد نمي‌كند. به علاوه شما درگير پشت صحنه نگهداري اين اطلاعات نمي‌شويد و هيچ دخالتي در محافظت از اطلاعات نداريد. بنابراين بايد تمامي اين فاكتورها و ويژگي‌ها را در زمان انتخاب يك سرويس لحاظ كنيد و از  تجربه خودتان در استفاده از چند سرويس مختلف نهايت بهره را ببريد. به هر حال اين سرويس متعلق به خودتان است و سود و زيان آن به شما برمي‌گردد.

 

cloud-computing-datatrend copy

سرويس‌هاي کلاود اشتراك‌گذاري و همگام‌سازي

تقريباً بيشتر كاربران سرويس‌هاي كلاود را با قابليت‌هاي ذخيره‌سازي اطلاعات و همگام‌‌سازي آن‌ها ميان كامپيوترهاي دسكتاپ، لپ‌تاپ، اسمارت‌فون، تبلت و دستگاه‌هاي ديگر مي‌شناسند و بيشترين كاربرد اين سرويس‌ها نيز در اين موارد است. در ادامه ۵ سرويس معروف و شناخته‌شده با اين کارکرد را بررسي مي‌كنيم:

سادگي يكي از بزرگ‌ترين مزيت‌هاي اين سرويس است. دراپ‌باكس نسخه قابل نصب روي كامپيوتر دسكتاپ دارد كه امكان ساخت يك پوشه مجازي روي دسكتاپ كامپيوتر(يا هر محل دلخواه شما) را مي‌دهد. اين پوشه علاوه بر اين‌كه همانند ديگر پوشه‌ها روي كامپيوتر عمل مي‌كند، قابليت به‌روزرساني و همگام‌سازي فايل‌ها با اولين اتصال به اين سرويس با حساب كاربري شخصي را دارد. چون تغييرات و به‌روزرساني فايل‌ها در اين سرويس به صورت بی‌درنگ است، از بابت كار با فايل‌هاي قديمي خيالتان راحت باشد. نسخه رايگان دراپ‌باكس فقط ۲ گيگابايت فضا در اختيارتان قرار مي‌دهد. اما براي فضاهاي بيشتر مي‌توانيد مشترك شويد و برحسب هزينه ماهيانه‌اي كه پرداخت مي‌كنيد از ۱۰دلار (6 پوند) در ماه براي 100 گيگابايت تا 50 دلار (31 پوند) در ماه براي 500 گيگابايت فضا خريداري كنيد. هريك از دوستان، آشنايان يا فاميل شما كه در اين سرويس ثبت نام كند، 500 مگابايت فضا جايزه خواهيد گرفت و حداكثر 16 گيگابايت فضا به اين حالت در اختيارتان قرار مي‌گيرد. يكي از بزرگ‌ترين ويژگي‌هاي دراپ‌باكس نگهداري تاريخچه تغييرات فايل‌ها است كه به شما امكان بازگشت به نسخه‌هاي قبلي در هر زمان را مي‌دهد. ويژگي ارزشمند ديگر اين سرويس استفاده از روش‌هاي متنوع دسترسي به اين سرويس است. براي مثال مي‌توانيد اين دراپ‌باکس را با حساب كاربري بيت‌تورنت خود ادغام كنيد تا فايل‌هاي دانلود از راه دور به طور خودكار روي دراپ‌باكس ذخيره شوند. براي اين منظور اول بايد نرم‌افزار بيت‌تورنت را روي كامپيوتر خود تنظيم كنيد، تا فايل‌هاي دانلودي در پوشه مخصوص دراپ‌باكس ذخيره شوند. بعد دراپ‌باكس را طوري تنظيم كنيد تا هر فايل جديد دانلودشده توسط بيت‌تورنت به طور خودكار روي اين سرويس ذخيره شود. در اين حالت كافي است آدرس فايل‌هايي كه بايد دانلود شوند را فقط به نرم‌افزار بيت‌تورنت بدهيد و كامپيوتر را روشن نگهداريد تا به طور خودكار تمامي فايل‌ها روي سرويس دراپ‌باكس ذخيره شوند. اگر از لپ‌تاپ يا اسمارت‌فون استفاده مي‌كنيد، مي‌توانيد از راه دور به اين فايل‌ها دسترسي داشته باشيد؛ بدون اين‌كه مستقيماً در دانلود آن‌ها دخالتي داشته باشيد. فقط يك عيب دراپ‌باكس اين است كه اگر پوشه دراپ‌باكس را به اشتراك بگذاريد، قابليت تعريف رمزعبور يا اعمال محدوديت‌هاي دسترسي برای كاربران ندارد و هر فردي مي‌تواند روي اين پوشه تغييراتي ايجاد كند. در سرويس دراپ‌باكس امكان آپلود فايل‌ها با استفاده از ايميل نيز وجود دارد. اگر فقط خودتان مي‌خواهيد از اين سرويس استفاده كنيد و محدوديت اشتراك‌گذاري نداريد، دراپ‌باكس بهترين سرويس‌ موجود است.

آيا قصد داريد در سرويس مايكروسافت 365 درجه ثبت ‌نام كنيد يا از آفيس 2013 استفاده کنید؟ اگر جواب شما مثبت است، بايد بگوييم كه سرويس اشتراك‌گذاري فايل اسكاي‌درايو سرويس مناسب شما است. براي استفاده از اين سرويس، بايد در Microsoft Live ثبت‌نام كنيد كه اين موضوع به همكاران و دوستان شما در اين سرويس اجازه ويرايش فايل‌ها را بدون نياز به حساب كاربري مي‌دهد. اسكاي‌درايو امكان نصب روي دسكتاپ را فراهم مي‌كند و همانند دراپ‌باكس مي‌توان با ساخت يك پوشه اقدام به به‌روزرساني و همگام‌سازي خودكار كرد. اما ويژگي‌هاي اين پوشه به اندازه سرويس دراپ‌باكس نيست.

همچنين اسكاي‌درايو 7 گيگابايت فضاي رايگان در اختيارتان قرار مي‌دهد كه با خريداري نسخه‌هاي مختلف آفيس 2013 اين فضا مي‌تواند تا 20 گيگابايت افزايش يابد. اما براي ارتقای اين فضا تا 100 گيگابايت بايد از ماهي ۱۰دلار (6 پوند) تا 50 دلار (۳۱پوند) پرداخت كنيد كه هزينه زيادي است! متاسفانه مايكروسافت بسياري از خدمات اين سرويس را منوط به استفاده از محصولات و سرويس‌هاي ديگر كرده است. مثلاً اگر كاربران تا يكم آوريل 2012 عضو اين سرويس مي‌شدند، از فضاي ذخيره‌سازي بيشتر از 4 گيگابايت استفاده مي‌كنند يا اگر در سايت سرويس‌هاي آنلاين مايكروسافت عضويت داشته باشند تا 25 گيگابايت مي‌توانند به صورت رايگان استفاده كنند. مايكروسافت مي‌خواهد با اين ترفندها كاربران را به طور كامل محدود به سرويس‌ها و خدمات خود كند. مايكروسافت اين امكان را هم براي كاربران فراهم كرده است تا با استفاده از ايميل عكس‌هاي خود را در اسكاي‌درايو به اشتراك بگذارند. اگر جزء كاربراني هستيد كه نمي‌خواهيد از سيستم‌عامل آندروئيد استفاده كنيد، امكان استفاده از برنامك iOS اين سرويس نيز وجود دارد. بايد منتظر آينده بود تا فهميد آيا ويژگي‌هايي كه مايكروسافت براي اين سرويس خود در نظر گرفته است، موفقيت‌آميز خواهد بود یا نه؟


هر كاربري مي‌تواند با ثبت‌نام در سرويس Box از امكانات همگام‌سازي و اشتراك فايل آن استفاده كند؛ ولي براي برخورداري از قابليت‌هاي امنيتي و سازگاري با سيستم‌هاي ديگر بايد حساب‌هاي كاربري تجاري (Business) و گسترده (Enterprise) داشت كه از 15 دلار (9 پوند) در ماه براي سه كاربر شروع مي‌شوند. استفاده از حساب‌هاي پولي باعث باز شدن برخي از امكانات و قابليت‌ها مانند سازگاري با Google App روي اين سرويس مي‌شود كه بيشتر براي شركت‌هاي تجاري مناسب‌اند و مديريت اطلاعات و همگام‌سازي دستگاه‌هاي IT را راحت‌تر و سريع‌تر انجام مي‌دهند. كاربران شخصي و رايگان مي‌توانند حداكثر از 5 گيگابايت فضا استفاده كنند؛ ولي اگر شما به فضاي بيشتري نياز داريد، سرويس Box مي‌تواند با پرداخت 10 دلار (6 پوند) در ماه حجمي به اندازه 25 گيگابايت به شما اختصاص دهد. اين حجم تا 50 گيگابايت به ازاي پرداخت 20 دلار (12 پوند) در ماه قابل افزايش است. اين حجم‌ها در ميان ۵ سرويس  بررسی شدهBox كمترين هزينه را دارند. با حساب كاربري شخصي مي‌توانيد فايل‌ها را با افراد ديگر به اشتراك‌ بگذاريد و قابليت ويرايش آن‌ها توسط ديگران را محدود يا نامحدود کنید. سرويس Box ويژگي‌هايي دارد كه امكان پيش‌نمايش يا دانلود فايل‌ها را فراهم مي‌كند؛ اما امكان تعريف رمزعبور يا اتمام تاريخ اعتبار براي هر سند يا فايل را ندارد. اين قابليت‌ها در سرويس‌هاي پولي قابل استفاده هستند.

همان‌طور كه از نام اين سرويس مشخص است (Suger به معناي شکر)، این سرویس همانند سرويس دراپ‌باكس با قابليت‌هاي اضافه‌تري است. اين سرويس به جاي ساخت يك پوشه مجازي روي دسكتاپ كامپيوتر، به شما اجازه مي‌دهد تا هر پوشه‌اي را روي سيستم، حتي پوشه دسكتاپ را براي به‌روزرساني و همگام‌سازي، معرفي و تنظيم كنيد. امكانات بخش مديريت فايل اين سرويس بسيار دوست‌داشتني هستند؛ چون امكان سازمان‌دهي فايل‌ها و پوشه‌هاي پراكنده را روي يك دسكتاپ يا پنجره فراهم مي‌كند. ويژگي برتر ديگر اين سرويس پشتيباني از انواع فرمت‌ها و سكو‌هاي سيستم‌عامل موبايل از جمله بلك‌بري و سيمبيان است. حتي براي تبلت Kindle Fire آمازون نيز يك برنامك ارائه شده است. جالب‌تر آن‌ است كه بدانيد عكس‌هاي شما در هنگام انتقال و ذخيره‌سازي رمزنگاري خواهند شد و به این ترتيب محرمانگي و امنيت آن‌ها تضمين شده است. ابزار اشتراك‌گذاري فايل اين سرويس نيز جذاب و جالب است و امكانات خوبي دارد؛ ولي قابل مقايسه با ابزار اشتراك فايل سرويس Box در حساب‌هاي تجاري و گسترده نيست.

سرويس SugerSync به شما اجازه مي‌دهد تا هر پوشه‌ يا آلبوم عكسي را با ديگران به اشتراك بگذاريد، تا بتوانند آن را ديده و دانلود كنند و در صورت لزوم با پوشه خودشان در حساب SugerSync همگام‌سازي كنند. اگر شما گزينه دوم (همگام‌سازي پوشه‌ها) را انتخاب كنيد، بايد يك‌سري تنظيمات دسترسي، مجوزها و رمزهاي عبور را نيز براي آن پوشه انجام دهيد (شکل 1).

فضاي ذخيره‌سازي نامحدود و دانلود موزيك تا زماني كه ديگر لينكي براي دانلود باقي نمانده باشد، از ويژگي‌هاي اين سرويس براي كاربران رايگان است. اما در عوض اين سرويس محدوديت زماني دارد و پس از يك ماه ( 30 روز) تمامي اطلاعات و فايل‌هاي روي حساب كاربري پاك مي‌شوند. با پرداخت 9 دلار (6 پوند) در ماه براي حساب Pro تا 49 دلار (۳۰پوند) در ماه براي سرويس Business مي‌توان از پاك شدن فايل‌ها جلوگيري كرد. فهرست محدوديت‌ها و معايب اين سرويس طولاني است. شما نمي‌توانيد روي فايل‌هاي اشتراك‌گذاري‌شده محدوديت‌هايي اعمال كنيد يا از برنامك‌هاي موبايل براي دسترسي به اين سرويس استفاده کنید. فايل‌ها هنگام انتقال يا ذخيره‌سازي رمزنگاري نمي‌شوند و تاريخچه‌اي از تغييرات فايل‌ها در اختيار نداريد. همچنين با حساب كاربري رايگان نمي‌توانيد فايلي با حجم بيشتر از 200 مگابايت آپلود كنيد.

 

منبع: ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*