چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۰

نگاهی به ۱۷ سرویس ذخیره‌سازی آنلاین (بخش سوم)

 

سرويس‌هاي آنلاين ذخيره‌سازي اطلاعات در چند سال اخير متنوع‌تر و گسترده‌تر شده‌اند و امكانات مختلفي به آن‌ها افزوده شده است. از نظر تعداد نيز اين سرويس‌ها قابل مقايسه با گذشته نيستند و از تعداد انگشت‌شمار به ده‌ها سرويس در سال 2013 رسيده‌اند؛ به طوري كه كاربران در انتخاب و استفاده از آن‌ها دچار سردرگمي خواهند شد. بهتر است قبل از اين‌كه حجم زيادي از اطلاعات خودتان را به روي اين سرويس‌ها منتقل کنيد و بعد پشيمان شويد، درباره آن‌ها اطلاعاتي كسب كرده و به طور آزاد دست به يك انتخاب بزنيد تا بهترين سرويس مورد نیاز خودتان را بيابيد. در اين مقاله نگاهي به 17 سرويس ذخيره‌سازي آنلاين كلاود خواهيم داشت و اين فرصت را فراهم مي‌كنيم تا ضمن معرفي اين سرويس‌ها، بهترين آن‌ها را نيز به شما پيشنهاد دهيم.

براي ساده‌ترشدن روال انتخاب و مقايسه سرويس‌هاي ذخيره‌سازي آنلاين ويژگي‌هاي مشخصي مانند عكس، موزيك، اشتراك فايل، همگام‌سازي، پشتيبان‌گيري، فايل‌هاي بزرگ و تعامل (Collaboration) را براي هر سرويس بررسي و مقايسه خواهيم كرد. در اين صورت يك كاربر به راحتي مي‌تواند براساس ويژگي‌هايي كه مد نظرش است يك يا دو سرويس را انتخاب كند. برخي اوقات يك سرويس به تنهايي نمي‌تواند تمامي انتظارات شما را برآورده كند يا ممكن است فقط در يك ويژگي مانند موزيك براي شما مفيد باشد و ناچار باشيد براي همگام‌سازي فايل‌ها در ميان چند كامپيوتر يك سرويس ديگر را انتخاب كنيد. بنابراين شما بايد با مطالعه اين سرويس‌ها و كمي تجربه كار با آن‌ها يك نقشه كامل براي خود طرح‌ريزي كنيد، تا تمامي درخواست‌هاي شما از اين سرويس‌ها عملي شود و به بهترين شكل بتوانيد از سرويس‌هاي كلاود استفاده كنيد.
همچنين بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه ملاك انتخاب يك سرويس ذخيره‌سازي خوب فقط ويژگي‌ها آن يا همگام‌سازي و سازگاري با دستگاه‌ها و فايل‌هاي مختلف نيست و فاكتورهاي ديگري مانند سرعت اينترنت در محل زندگي شما، هزينه اشتراك ماهيانه و ساليانه، ظرفيتي كه در اختيار شما قرار مي‌گيرد و موارد ديگر دخيل هستند. در اين مقاله هزينه‌ها برحسب دلار یا پوند انگليس ذكر شده است كه بايد خودتان به پول رايج كشورتان تبديل كنيد و بعد ببينيد آيا به صرفه هست يا خير! برخي از سرويس‌هاي آنلاين ذخيره‌سازي يك حجم مشخصي در حدود چند گيگابايت را به‌طور رايگان در اختيار شما قرار مي‌دهند؛ ولي در برخي ديگر از سرويس‌ها مي‌توانيد با معرفي دوستان و آشنايان خود حجم‌هاي اضافه‌تري داشته باشيد. حتي در برخي سرويس‌هاي رايگان براي ارسال فايل‌ها مدت زمان محدودي در اختيار داريد و بعد از اتمام اين مدت‌زمان فايل‌هاي شما پاك خواهند شد. براي فرار از اين محدوديت روي برخي از سرويس‌ها، مانند CrashPlan، يك نسخه پشتيبان از اطلاعات و فايل‌ها را روي كامپيوتر يكي از اعضاي آن سرويس كه دوست يا فاميل شما است، كپي كنيد و به اين صورت از پاك شدن آن‌ها روي كل سرويس جلوگيري کنید. در اين صورت هزينه زيادي براي نگهداري اين فايل‌ها روي سرويس‌ آنلاين ذخيره‌سازي متقبل نخواهيد شد.
اين نكته را نيز بايد در نظر گرفت كه هزينه‌ ماهيانه يا ساليانه‌اي كه براي اشتراك اين سرويس‌ها پرداخت مي‌كنيد، فقط بابت دريافت حجم اضافي نيست، بلكه اطمينان از پاك‌نشدن و از بين‌رفتن اطلاعات در كنار محرمانگي آن‌ها است. همچنين خيالتان بابت نگهداري اطلاعات روي هاردديسك‌ها يا دستگاه‌هاي ذخيره‌سازي قديمي راحت مي‌شود و هيچ خرابي اطلاعاتي شما را تهديد نمي‌كند. به علاوه شما درگير پشت صحنه نگهداري اين اطلاعات نمي‌شويد و هيچ دخالتي در محافظت از اطلاعات نداريد. بنابراين بايد تمامي اين فاكتورها و ويژگي‌ها را در زمان انتخاب يك سرويس لحاظ كنيد و از  تجربه خودتان در استفاده از چند سرويس مختلف نهايت بهره را ببريد. به هر حال اين سرويس متعلق به خودتان است و سود و زيان آن به شما برمي‌گردد.

icloudicloud

 

سرويس‌هاي ارسال فايل‌هاي بزرگ
تاكنون ايميل‌ها بهترين وسيله براي ارسال فايل‌هاي بزرگ بودند، اما حجم فايل‌هاي ارسالي توسط ايميل‌ها محدود است. به همين خاطر سرويس‌هاي جديدي راه‌اندازي شده است كه امكان ارسال فايل‌هاي بزرگ با حجم‌هاي زياد را ساده‌تر كرده و اگر از برخي نگراني‌هاي امنيتي صرف‌نظر كنيم، بهترين ابزار براي انتقال فايل‌هاي با حجم زياد هستند. در ادامه سه سرويس معروف در اين زمينه را معرفي مي‌كنيم:

 

كاربران اين سرويس را بيشتر به عنوان يك سايت تحت وب اشتراك فايل مي‌شناسند كه كاركردي همانند سايت مگاآپلود (MegaUpload) دارد. مگاآپلود به خاطر نقض حقوق مالكيت و كپي‌رايت متوقف شد؛ اما رپيدشير ادعا مي‌كند هيچ كار خلاف قانوني انجام نداده است و فعاليت‌هاي او كاملاً مشخص و قابل بررسي است. به هر حال اين سايت علاوه بر اشتراك فايل يكي از بزرگ‌ترين ابزارهاي ارسال فايل‌ نيز است و مي‌توان گفت که هر فايل در هر اندازه‌اي (به جز فايل‌هايي با اندازه ترابايت و بزرگ‌تر) را مي‌توان از طريق آن ارسال كرد. افرادي كه از حساب‌هاي كاربري رايگان اين سايت استفاده مي‌كنند، مطلع باشند كه پس از 30 روز اطلاعات و فايل‌هاي آن‌ها از روي سرورها حذف خواهند شد. البته محدوديت‌هاي ديگري هم براي حساب‌هاي كاربري رايگان مانند سرعت پايين انتقال فايل‌ها،  رمزنگاري‌نشدن فايل‌ها در هنگام ارسال و محدوديت‌هاي ابزارهاي مديريتي وجود دارد. براي رفع اين محدوديت‌ها مي‌توانيد ماهيانه 3.50 پوند تا 8 پوند پرداخت كنيد و از امتيازات مختلف رپيدشير بهره‌مند شوید.

اگر به يك سرويس با ويژگي‌هاي كامل براي ارسال فايل نياز نداريد، Sendspace انتخابي مناسب خواهد بود. ثبت‌نام در اين سرويس اختياري است و يك نرم‌افزار قابل نصب روي دسكتاپ دارد. هم كاربراني كه ثبت‌نام نكرده‌اند و هم كاربراني كه از نرم‌افزار دسكتاپ استفاده مي‌كنند، امكان دسترسي به تمام تنظيمات پيشرفته مانيتورينگ و ويرايش فايل‌ها را دارند. اگر تمايل به استفاده از نرم‌افزار دسكتاپ نداريد يا نمي‌خواهيد در اين سايت ثبت نام كنيد، كافي است آدرس sendspace را در مرورگر وب خود وارد كرده و با عمليات كشيدن و رها كردن (dragging-and-dropping) يا با استفاده از كليد Browse فايل‌هاي خود را از روي هاردديسك كامپيوتر به اين سرويس منتقل کنید. اين سرويس در حالت رايگان امكان ارسال 20 فايل به طور همزمان را فراهم مي‌كند كه هريك از اين فايل‌ها مي‌توانند حجمي تا 300 مگابايت داشته باشند. دوره زماني نگهداري از اين فايل‌ها روي اين سرويس سی‌روزه است؛ به شرط اين‌كه در اين مدت حداقل يك‌بار اين فايل‌ها دانلود شوند. معايب اين سرويس رمزنگاري‌نشدن فايل‌ها هنگام انتقال از روي كامپيوتر به روي سرورها و وجود ده‌ها تبليغ در صفحات دانلود سايت sendspace است. اگر فقط مي‌خواهيد فايل‌هاي بزرگي را از يك آدرس A به آدرس B بفرستيد، اين سرويس بسيار مناسب كار مي‌كند.

 

در ميان سرويس‌هاي ارسال فايلي كه ما بررسي كرديم، yousendit تنها سرويسي است كه هم از طريق پلاگين اوت‌لوك و هم نرم‌افزار دسكتاپ كار مي‌كند. بسياري از ويژگي‌هاي ممتاز اين سرويس براي كاربران پولي و مشتركان است و كاربران رايگان فقط مي‌توانند از ۲ گيگابايت فضا استفاده و فايل‌هايي با حداكثر اندازه 50 مگابايت ارسال کنند. كاربران اين سرويس مي‌توانند 2.50 پوند براي قابليت رمزنگاري، 6 پوند براي ارسال فايل‌هاي با حداكثر اندازه ۲ گيگابايت و 2.50 پوند براي دريافت پيغام‌هاي دانلود فايل پرداخت و نسبت به كاربران رايگان از امكانات و مزاياي بيشتری استفاده کنند. طرح YouSendIt Pro با پرداخت 6 پوند در هر ماه قابل خريداري است كه امكان استفاده از 5 گيگابايت فضا، ارسال فايل‌هاي ۲ گيگابايتي و استفاده از تاريخ انقضا براي فايل‌ها را فراهم مي‌كند. طرح YouSendIt Pro Plus اين سرويس با هزينه 9 پوند در هر ماه علاوه بر مزاياي طرح Pro قابليت ردگيري دانلود‌ها، دريافت پيغام‌هاي دانلود فايل‌ها، پشتيباني از موبايل و فضاي بي‌نهايت را شامل مي‌شود. در اين طرح‌ها فايل‌ها هنگام انتقال رمزنگاري مي‌شوند و روي سرورهاي YouSendIt نيز مطمئن و امن هستند (شکل 3).

 

منبع: ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*