چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نگاهی به ۱۷ سرویس ذخیره‌سازی آنلاین (بخش پنجم)

 

سرويس‌هاي آنلاين ذخيره‌سازي اطلاعات در چند سال اخير متنوع‌تر و گسترده‌تر شده‌اند و امكانات مختلفي به آن‌ها افزوده شده است. از نظر تعداد نيز اين سرويس‌ها قابل مقايسه با گذشته نيستند و از تعداد انگشت‌شمار به ده‌ها سرويس در سال 2013 رسيده‌اند؛ به طوري كه كاربران در انتخاب و استفاده از آن‌ها دچار سردرگمي خواهند شد. بهتر است قبل از اين‌كه حجم زيادي از اطلاعات خودتان را به روي اين سرويس‌ها منتقل کنيد و بعد پشيمان شويد، درباره آن‌ها اطلاعاتي كسب كرده و به طور آزاد دست به يك انتخاب بزنيد تا بهترين سرويس مورد نیاز خودتان را بيابيد. در اين مقاله نگاهي به 17 سرويس ذخيره‌سازي آنلاين كلاود خواهيم داشت و اين فرصت را فراهم مي‌كنيم تا ضمن معرفي اين سرويس‌ها، بهترين آن‌ها را نيز به شما پيشنهاد دهيم.

 

براي ساده‌ترشدن روال انتخاب و مقايسه سرويس‌هاي ذخيره‌سازي آنلاين ويژگي‌هاي مشخصي مانند عكس، موزيك، اشتراك فايل، همگام‌سازي، پشتيبان‌گيري، فايل‌هاي بزرگ و تعامل (Collaboration) را براي هر سرويس بررسي و مقايسه خواهيم كرد. در اين صورت يك كاربر به راحتي مي‌تواند براساس ويژگي‌هايي كه مد نظرش است يك يا دو سرويس را انتخاب كند. برخي اوقات يك سرويس به تنهايي نمي‌تواند تمامي انتظارات شما را برآورده كند يا ممكن است فقط در يك ويژگي مانند موزيك براي شما مفيد باشد و ناچار باشيد براي همگام‌سازي فايل‌ها در ميان چند كامپيوتر يك سرويس ديگر را انتخاب كنيد. بنابراين شما بايد با مطالعه اين سرويس‌ها و كمي تجربه كار با آن‌ها يك نقشه كامل براي خود طرح‌ريزي كنيد، تا تمامي درخواست‌هاي شما از اين سرويس‌ها عملي شود و به بهترين شكل بتوانيد از سرويس‌هاي كلاود استفاده كنيد.
همچنين بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه ملاك انتخاب يك سرويس ذخيره‌سازي خوب فقط ويژگي‌ها آن يا همگام‌سازي و سازگاري با دستگاه‌ها و فايل‌هاي مختلف نيست و فاكتورهاي ديگري مانند سرعت اينترنت در محل زندگي شما، هزينه اشتراك ماهيانه و ساليانه، ظرفيتي كه در اختيار شما قرار مي‌گيرد و موارد ديگر دخيل هستند. در اين مقاله هزينه‌ها برحسب دلار یا پوند انگليس ذكر شده است كه بايد خودتان به پول رايج كشورتان تبديل كنيد و بعد ببينيد آيا به صرفه هست يا خير! برخي از سرويس‌هاي آنلاين ذخيره‌سازي يك حجم مشخصي در حدود چند گيگابايت را به‌طور رايگان در اختيار شما قرار مي‌دهند؛ ولي در برخي ديگر از سرويس‌ها مي‌توانيد با معرفي دوستان و آشنايان خود حجم‌هاي اضافه‌تري داشته باشيد. حتي در برخي سرويس‌هاي رايگان براي ارسال فايل‌ها مدت زمان محدودي در اختيار داريد و بعد از اتمام اين مدت‌زمان فايل‌هاي شما پاك خواهند شد. براي فرار از اين محدوديت روي برخي از سرويس‌ها، مانند CrashPlan، يك نسخه پشتيبان از اطلاعات و فايل‌ها را روي كامپيوتر يكي از اعضاي آن سرويس كه دوست يا فاميل شما است، كپي كنيد و به اين صورت از پاك شدن آن‌ها روي كل سرويس جلوگيري کنید. در اين صورت هزينه زيادي براي نگهداري اين فايل‌ها روي سرويس‌ آنلاين ذخيره‌سازي متقبل نخواهيد شد.
اين نكته را نيز بايد در نظر گرفت كه هزينه‌ ماهيانه يا ساليانه‌اي كه براي اشتراك اين سرويس‌ها پرداخت مي‌كنيد، فقط بابت دريافت حجم اضافي نيست، بلكه اطمينان از پاك‌نشدن و از بين‌رفتن اطلاعات در كنار محرمانگي آن‌ها است. همچنين خيالتان بابت نگهداري اطلاعات روي هاردديسك‌ها يا دستگاه‌هاي ذخيره‌سازي قديمي راحت مي‌شود و هيچ خرابي اطلاعاتي شما را تهديد نمي‌كند. به علاوه شما درگير پشت صحنه نگهداري اين اطلاعات نمي‌شويد و هيچ دخالتي در محافظت از اطلاعات نداريد. بنابراين بايد تمامي اين فاكتورها و ويژگي‌ها را در زمان انتخاب يك سرويس لحاظ كنيد و از  تجربه خودتان در استفاده از چند سرويس مختلف نهايت بهره را ببريد. به هر حال اين سرويس متعلق به خودتان است و سود و زيان آن به شما برمي‌گردد.

amazon_cloud_player copy

 

سرويس‌هاي ذخيره‌سازي و استريم
سرويس‌هاي آنلاين موزيک نه تنها باعث پس‌زدن آلبوم‌هاي موسيقي روي هاردديسک‌ها شده‌اند، بلکه اين امکان را فراهم کرده‌اند که با اتصالی به اينترنت از روي هر دستگاهي در هر زمان و مکاني بتوانيد موزيک دلخواه خود را گوش کنيد. در ادامه سه سرويس معروف در اين زمينه را معرفي مي‌کنيم که مي‌توانند با کامپيوترهاي دسکتاپ و مک کار کنند؛ ولي اين سرويس‌ها با دستگا‌ه‌هاي موبايل کمي مشکل دارند و نصف و نیمه از این سيستم‌عامل‌ها  پشتيباني مي‌کنند.

 

اين سرويس بخشي از سرويس Google Play است و اجازه مي‌دهد20 هزار آهنگ را با حجم فايلي 250مگابايت براي هر آهنگ روي آن ذخيره و گوش کنيد. به طبع آهنگ‌هايي که از خود گوگل خريداري شود، در اين تعداد محاسبه نمي‌شود؛ ولي گوگل در حال حاضر امکان خريد فضاي اضافي بيشتر را نمي‌دهد. اگر روي کامپيوترهاي دسکتاپ مي‌توانيد يک سی‌دی را به فرمت‌هاي OGG، AAC و FLAC تبديل کنيد، با ابزار Google Play’s Music Manager مي‌توانيد آهنگ‌ها را به فرمت MP3 با کيفيت 320 کیلو بایت در ثانیه تبديل کنید.

البته مي‌توانيد با کيفيت‌هاي پايين‌تري هم تراک‌ها را ذخيره کنيد که براي اتصال‌هاي اينترنتي کم‌سرعت مناسب‌تر به نظر مي‌رسند. اين ابزار مديريتي مي‌تواند با سيستم‌عامل‌هاي لينوکس، مک و ويندوز کار کند؛ ولي با سيستم‌عامل‌هاي iOS و ويندوزفون کار نمی‌کند که جاي تعجبي هم ندارد؛ چون سيستم‌عامل آندروئيد متعلق به خودش است و کاربران را به استفاده از اين سيستم عامل تشويق مي‌کند (شکل 4).


اگر سرويس گوگل پلي روي موبايل فقط از آندروئيد پشتيباني مي‌کند، سرويس iCloud به جبران آن فقط روي iOS کار مي‌کند. فضاي ارائه‌شده روي اين سرويس از سوي شرکت اپل کافي است؛ اما کاربران براي همگام‌سازي دستگاه‌هاي خود با اين سرويس و iTunes بايد 22 پوند در سال پرداخت کنند. بدون اين حق عضويت فقط مي‌توانيد از روي آي‌تونز موسيقي پخش کنيد. اين سرويس تمامي تراک‌ها و آهنگ‌ها را با کيفيت 256 کیلو بایت در ثانیه و با فرمت AAC پخش مي‌کند و به نوع و کيفيت کدگذاري تراک‌هاي شما اهميت نمي‌دهد. شما مي‌توانيد از کدگذاري فشرده‌تر و سبک‌تري استفاده کنيد؛ ولي کيفيت پخش موسيقي به شدت کاهش خواهد يافت که نتيجه آن پشيماني و برگشت به همان کيفيت استاندارد iCloud است. شرکت اپل به هر حساب کاربري در iCloud  پنج گيگابايت فضا ارائه مي‌دهد و براي خريد فضاهاي 10، 20 و 50 گيگابايت بيشتر بايد به ترتيب 13، 28 و 70 پوند پرداخت کنند.

اين سرويس برخلاف دو سرويس قبلي کاربران خود را به سوي هيچ سکوي موبايلي دعوت و تشويق نمي‌کند و از Kindle Fire، آندروئيد، iOS، iPhone و iPhone Touch پشتيباني مي‌کند. درباره iPad نيز اگرچه هنوز نسخه رسمي براي آن منتشر نشده است، اما با استفاده از مرورگر تحت وب سافاري بدون فلش‌پلير مي‌توان از اين سرويس روي iPad استفاده کرد. مشترکان سايت آمازون مي‌توانند 250 آهنگ را به صورت رايگان روي اين سرويس ذخيره کنند و با پرداخت 22 پوند اين تعداد را به 250 هزار آهنگ برسانند. تنها عيب اين سرويس فرمت‌هاي قابل پشتيباني فايل‌هاي صوتي است که به MP3 و AAC محدود مي‌شود و امکان کدگذاري و تبديل فرمت‌ها نيز وجود ندارد.

 

منبع: ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*