پنج شنبه , ۱ مهر ۱۴۰۰

بررسی نسخه جدید توزیع لینوکس اوبونتو ۱۲.۱۰

 

اوبونتو ۱۲.۱۰

انتشار
اوبونتو 12,10 ( که دیگر رسماً نمی‌توان معادل quantal quetzal به فارسی را پیدا کرد و ناچار باید آن را با شماره یا نام انتشار انگلیسی آن خواند!) در حالی منتشر شد که این روزها حال و روز خوشی در جدول محبوب‌ترین‌های دیستروواچ ندارد و جایگاه اولی و حتی دومی را به مینت و مگیا واگذار کرده است. اوبونتو که رسماً به صورت دیسک CD زنده عرضه می‌شود، در چند انتشار اخیر با حجم‌های بالا و نزدیک به ۷۰۰ مگابایت منتشر می‌شد، به‌گونه‌ای که عملاً امکان انتقال و استفاده آن روی CD وجود نداشت و باید برای استفاده روی DVD رايت می‌شد. اما این بار توسعه‌دهندگان اوبونتو خیال ما را به کل راحت کرده و ایمیج‌ها را با حجم بیشتر از ۷۰۰ مگابایت (حدود ۷۵۰ مگابایت) منتشر کرده‌اند تا از همان ابتدا بدانیم که باید DVD تهیه کنیم و بیخودی CDهای بیچاره را غیر قابل استفاده نکنیم! خبر دیگر در مورد انتشار این نسخه اینکه ویرایش‌های DVD و Alternate رسماً از انتشارهای اوبونتو حذف شده‌اند و دیگر نباید به دنبال آن‌ها گشت.

نصب
با انتخاب ویرایش ۶۴ بیتی نسخه دسکتاپ و ترسان و لرزان به سراغ نصب اوبونتو می‌روم؛ زیرا این روزها تمامی کاربران اوبونتو به وجود باگ در نسخه‌های جدید و مدت زمان روزها یا هفته‌های ابتدایی انتشار اوبونتو اعتراف دارند. در همان ابتدا که بارگذار بوت دیسک زنده و فهرست زبان‌های پشتیبانی شده برای انتخاب نمایش داده می‌شود، یک درد کهنه برایم تازه می‌شود؛ «ی س ر ا ف».

 

نمی‌دانم با علم به اینکه بارگذار بوت، از راست به چپ پشتیبانی نمی‌کند چرا باز هم تیم توسعه اصرار به استفاده از رسم‌الخط عربی دارند و مانند خود زبان عربی، فارسی را به صورت Persian یا حداقل Farsi در منوی انتخاب زبان بارگذار بوت نمی‌نویسند؟ بارگذاری از DVD زنده ۲:۳۰ طول می‌کشد که می‌توان انتظار این زمان را داشت. با بالا آمدن دیسک زنده متوجه نکات جالبی در اوبونتو می‌شوم: وجود آیکون‌های لینک فروشگاه آمازون، اوبونتو وان و اوبونتو وان موزیک که بیش از پیش کاربران را از تجاری شدن و وجود تبلیغات و لینک‌ها و پیشنهادها تبلیغی اوبونتو کلافه می‌کند. برنامه نصب ادعای پشتیبانی از زبان فارسی را دارد اما در عمل فقط این دگمه‌ها هستند که فارسی هستند و غیر از آن همه چیز همان انگلیسی سابق است.

برنامه نصب کننده هم تغییراتی دارد، هر چند تغییرات کوچک باشند.

 

به فهرست فرمت‌های پارتیشن پشتیبانی شده که می‌رسم، فرمت‌های منسوخ شده‌ای مانند ext2 و FAT16 نیز به چشم می‌خورند! همچنین موقع تهیه اسکرین‌شات از مراحل نصب متوجه می‌شوم که با هر بار عکس گرفتن باید محل ذخیره را به آن جایی که دوست دارم تغییر دهم و اوبونتو نمی‌داند که با توجه به محل قبلی ذخیره اسکرین‌شات، مایل هستم تا تصاویر به جای پوشه پیش‌فرض Pictures، در آن پوشه ذخیره شوند.
پس از نصب و هنگام تهیه اسکرین‌شات از اوبونتوی نصب شده بود که متوجه شدم این مشکل فقط در نسخه زنده وجود ندارد و در نسخه نصب شده هم باید هر بار محل ذخیره‌سازی را به صورت دستی تغییر داد. مدت زمان مورد نیاز برای نصب ۱۱ دقیقه بود و اگرچه گزینه «دانلود به‌روزرسانی‌ها در هنگام نصب» تیک نداشت اما با توجه به دسترسی به اینترنت در حالت دیسک زنده، این آپدیت‌ها در زمان نصب دریافت شدند!

بارگذاری
اولین بارگذاری اوبونتو پس از نصب تا ظاهر شدن صفحه لاگین ۳۴ ثانیه و پس از وارد کردن رمزعبور تا بارگذاری کامل میزکار ۱۴ ثانیه طول می‌کشد. به خودی خود نمی‌توان به زمان زیاد برای اولین بارگذاری‌ها ایراد زیادی گرفت اما این نکته زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند كه زمان بارگذاری در دفعات بعدی نیز ۲۶ ثانیه و ۵ ثانیه تا ظاهر شدن صفحه لاگین و بارگذاری کامل دسکتاپ هستند و از آن روزهای خوش اوبونتو با بارگذاری کامل ۱۰ ثانیه هیچ خبری نیست.
زمان خاموش شدن پس از اولین لود شدن ۱۴ و در دفعات بعدی ۱۰ ثانیه است که از نظر زمان خاموش شدن نیز با اوبونتوی روزهای اوج فاصله گرفته است.
پس از نصب اوبونتو و مشاهده صفحه انتخاب سیستم‌عامل گراب۲ باز این سؤال برایم پیش آمد که گزینه‌هایی مانند Ubuntu recovery mode یا حداقل Memory test که در عمل استفاده‌ای ندارند چرا باید همچنان در منوی گراب اوبونتو وجود داشته باشند؟
برای ویرایش منوی گراب به سراغ فایل تنظیمات آن می‌روم. Vim همچنان در اوبونتو موجود نیست و Vi هم همان مشکلات چندین و چند ساله خود در اوبونتو را دارد. پس از نصب برایم جالب بود ببینم حال که اوبونتو محدودیت حجم ۷۰۰ مگابایت CD را پشت سر گذاشته آیا گیمپ به اوبونتو بازگشته است یا خیر که متأسفانه متوجه شدم همچنان گیمپ در اوبونتو به صورت پیش‌فرض وجود ندارد (کاربران اوبونتو حتماً به خاطر دارند که گیمپ به خاطر محدودیت حجم دیسک زنده اوبونتو، چند نسخه‌ای است که از این توزیع حذف شده است و علاقه‌مندان باید به صورت دستی آن را نصب کنند).
با جست‌وجوی نام گیمپ در نوار جست‌وجوی Dash متوجه می‌شوم که باید نام مورد جست‌وجو را در قسمت‌های Search، Search Application، Search Files and Folders و… تک تک وارد کرد و جست‌وجو نمود و با رفتن به جست‌وجو در یک بخش دیگر، باید مجدداً واژه را در نوار جست‌وجو وارد نمود. نکته اذیت‌کننده دیگر در جست‌وجوی یونیتی این است که مورد قبلی جست‌وجو شده در نوار جست‌وجو می‌ماند و ممکن است در یک جست‌وجو، در نوار جست‌وجوی هر قسمت یک واژه از قبل حفظ شده باشد.
هنگام نوشتن بررسی، VLC را نصب کردم تا همزمان به موزیک‌های مورد علاقه خود نیز گوش بدهم. متأسفانه در اولین اجرا، VLC خود به خود بسته شد و پیام وجود خطای داخلی نمایش داده شد. اما با زدن کلید‌های Alt+Print Screen امکان تهیه اسکرین شات از این پیام خطا وجود نداشت و تهیه اسکرین‌شات با دگمه Print Screen نیز به راحتی امکان‌پذیر نبود. همچنین در مورد دیگری که زبان جاری میزکار فارسی بود با رفتن به Dash دیدم که امکان تغییر زبان در Dash وجود ندارد و باید این‌کار را روی یک برنامه انجام داد و سپس به Dash بازگشت.

ویژگی‌ها و برنامه‌ها
هسته لینوکس 3,5، لیبره آفیس 3,6,2rc2،  فایرفاکس و تاندربرد 16,0,1، گراب ۲ نسخه‌های برنامه‌های موجود در quantal quetzal هستند. همچنین 12,10 اولین نسخه اوبونتو است که از UEFI پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین کاربران می‌توانند با خیال راحت از این نسخه اوبونتو در کنار سیستم‌های ویندوز۸ استفاده کنند بدون اینکه نگران مشکل بوت نشدن اوبونتو  باشند.

جمع‌بندی
اگر چه کانونیکال و تیم توسعه اوبونتو مدتی است که بیشتر تمرکز خود را روی بازاریابی و پیدا کردن مشتریان جدید و همچنین شیوه‌های جدید کسب درآمد از اوبونتو و پورت کردن آن روی سخت‌افزارهای گوناگون گذاشته است اما با توجه به افت جایگاه اوبونتو نزد کاربران خود بهتر است توان بیشتری را روی رفع مشکلات موجود گذاشته تا بیش از این شاهد افت جایگاه و محبوبیت اوبونتو نباشد.

اگر نام اوبونتو را شنیده‌اید و مایل هستید تا از آن به عنوان اولین توزیع لینوکسی خود استفاده کنید یا اینکه کمتر حوصله کار کردن با خط فرمان را دارید و یک توزیع سر راست و ساده می‌خواهید که بتوان همه‌چیز آن را به صورت گرافیکی کنترل کرد و درگیر نصب نرم‌افزار و پیدا کردن مخازن جدید نباشید؛ اوبونتو 12,10 برای شماست!

 

منبع: ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*