چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۰

وايفای جيبی با اينترنت 3G

 

1026

دستگاه‌هاي همراه مختصات و مشخصات خاص خود را دارند و كاربران اين حوزه نيز نيازمندي‌هاي متفاوتي با كاربران دسكتاپ دارند. شركت‌هاي سخت‌افزاري طي چند سال اخير تلاش كرده‌اند راهكارها و محصلات تركيبي مختلفي براي اين حوزه روانه بازار كنند تا كاربران احساس كمبود يا محدوديتي نكنند و بتوانند در هر شرايط زماني و مكاني از شبكه‌هاي بي‌سيم و اينترنت استفاده كنند. يكي از محصولات جالبي كه مي‌توان در این حوزه نام برد، روتر بي‌سيمي از شركت LevelOne است كه اينترنت به‌صورت 3G روي آن به اشتراك‌ گذاشته مي‌شود.

 

معرفي محصول
در نگاه نخست محصول WBR-6801 شركت LevelOne يك روتر/اكسس‌پوينت بي‌سيم با استاندارد 802.11n است اما با مطالعه و دقت بيش‌تر مي‌توان فهميد كه قابليت اشتراك‌گذاري اينترنت خودكار با يك مودم يو‌اس‌پي 3G بر‌مبناي استانداردهاي  HSDPA ،HSUPA ،CDMA2000 و TDSCDMA را دارد. يعني تركيب اين محصول با يك مودم 3G مي‌تواند يك شبكه‌ بي‌سيم واي‌فاي خانگي مجهز به اينترنت را براي كاربران  فراهم كند.
اين اكسس‌پوينت داراي اندازه 5.19×65×93 ميلي‌متر است؛ بنابراين، در كف دست جاي گرفته و محصولي بزرگ به‌شمار نمی‌‌رود. از آنجا که از يك آنتن داخلي با قدرت 2dBi بدون قابليت MIMO روي فركانس 2.4 گيگاهرتز و البته دو كانال 20 و 40 مگاهرتز بهره مي‌برد، حداكثر سرعت آن 150 مگابيت بر ثانيه خواهد بود و مي‌تواند اطلاعات ميان چند دستگاه بي‌سيم درون يك اتاق را تبادل کند. اصولاً اين روتر براي كاركردهاي محدود و نزديك به‌هم ساخته شده و نبايد انتظار راه‌اندازي و مديريت شبكه‌هاي بي‌سيم مالي‌مديا با طول برد زياد را داشت. طراحي اين اكسس‌پوينت به صورت مستطيلي شكل و  پنل رويي  آن سفيد رنگ است اما مابقي محصول به رنگ نقره‌اي است.
روي پنل رويي چراغ‌هاي شبكه‌هاي بي‌سيم و شبكه 3G به‌همراه آرم شركت LevelOne و نام محصول ديده مي‌شود (شكل‌1).

شکل 1: چراغ شبكه بي‌سيم و 3G روي پنل رويي سفيدرنگ اين اكسس‌پوينت مشخص هستند.

درگاه‌هاي ارتباطي اين محصول در پنل بالايي و پاييني چيده شده‌اند.  پنل بالايي شامل يك درگاه USB 2.0 و يك درپوش سبز فسفري است (شكل‌2).

شکل 2: درگاه USB دستگاه براي اتصال مودم 3G

مودم 3G را مي‌توان به اين درگاه متصل کرد و با استفاده از تغيير حالت درپوش اين دستگاه را روي ميز، ديوار و ديگر مكان‌هاي ثابت نگه داشت (شكل‌3).

شکل 3: روش استفاده از اين دستگاه در مكان‌هاي عمومي. درپوش فسفري قابليت چرخش و نگه‌داري محصول را دارد.

در پنل پاييني يك درگاه Mini USB، كليد  On/Off و كليد WPS ديده مي‌شود. نكته گفتني ديگر درباره اين محصول استفاده از منبع‌تغذيه USB و نداشتن يك آداپتور برق جداگانه است كه مي‌تواند كاربران را در استفاده از آن راحت‌تر كند.

شکل 4: درگاه‌هاي دستگاه
امكانات و قابليت‌ها
همان‌طور كه گفتيم اين روتر بي‌سيم جيبي براي برقراري ارتباط ميان چند دستگاه در فاصله و محدوده نزديك ساخته شده است و در چنين محصولاتي نبايد انتظار امكانات و قابليت‌هاي زيادي داشت. روتر WBR-6801 از امكانات كامل امنيتي روي شبكه‌هاي بي‌سيم  بهره مي‌برد.
براي رمزنگاري اطلاعات شبكه از پروتكل‌هاي WEP با كليدهاي 64 و 128 بيتي، پروتكل WPA و WPA2 در كنار قابليت WPS استفاده مي‌كند. همچنين قابليت پنهان‌سازي SSID يا شناسه شبكه بي‌سيم به‌صورت سراسري را دارد. از نظر نرم‌افزاري فايروال SPI و NAT، قابليت فيلترسازي آدرس‌هاي IP ،URL و MAC در كنار فيلترسازي پورت‌هاي شبكه روي پنل تحت وب اين روتر قابل دسترسي و پيكربندي هستند.

نصب و پيكربندي
از آنجا که اين روتر از درگاه شبكه اترنت استفاده نمي‌كند، به ناچار بايد از طريق درگاه USB به نوت‌بوك يا كامپيوتر دسكتاپ متصل شود. يك درگاه USB ديگر نيز برای منبع‌تغذيه دستگاه استفاده خواهد شد. بنابراين، درگاه Mini USB كابل همراه با روتر را به دستگاه وصل كرده و دو درگاه ديگر USB كابل را به كامپيوتر دسكتاپ متصل مي‌كنيم. به محض روشن شدن دستگاه و ثابت ماندن چراغ شبكه بي‌سيم، مي‌توان به‌صورت واي‌فاي به شبكه بي‌سيم LevelOne متصل شد. البته، از طريق آدرس 192.268.1.1 نيز به پنل مديريتي دستگاه دسترسي داريم.
نرم‌افزارهاي همراه روتر نيز مي‌توانند به‌صورت دسكتاپ تنظيمات و پيكربندي دستگاه را انجام دهند. در پنل مديريتي تحت وب راهنمای نصب و راه‌اندازي دستگاه وجود دارد كه يكي از مزاياي آن هم انتخاب كشور ايران و شهر تهران به‌عنوان مكان دستگاه است. پنل تحت وب بسيار ساده و جمع‌و‌جور است و براي پيكربندي يك شبكه بي‌سيم ساده طراحي و تهيه شده است. البته ابزارهاي امنيتي اين پنل مانند تنظيمات فايروال، فيلترينگ، گزارش‌گيري و DHCP كامل هستند (شكل 5).

شکل 5: نمايي از پنل ساده روتر LevelOne WBR-6801

در اين پنل امكان مديريت شبكه WAN روي شبكه‌هاي موبايل 3G نيز وجود دارد و با اتصال يك مودم 3G به اين دستگاه مي‌توان تنظيمات اينترنت مانند نام كاربري، رمز‌عبور و… را انجام داد. نصب و استفاده از اين روتر بسيار ساده و سريع به‌نظر مي‌رسد و تازه‌كارترين كاربران نيز مي‌توانند در كمتر از يك دقيقه شبكه بي‌سيم واي‌فاي راه‌اندازي كنند و با اتصال دستگاه‌هاي مختلف به آن اطلاعات را به اشتراك بگذارند.

بررسي و ارزيابي
به علت دسترسي نداشتن به يك مودم 3G مجهز به اينترنت، نتوانستيم قابليت اشتراك‌گذاري اينترنت روي اين دستگاه را بررسي كنيم اما با استفاده از نرم‌افزارهاي inSSIDer و PassMark Performance Test 8 وضعيت قدرت سيگنال‌هاي شبكه بي‌سيم و سرعت انتقال اطلاعات را ارزيابي كرديم. مطابق انتظار ما شبكه بي‌سيم اين دستگاه قدرتمند ظاهر نشد و سيگنال‌ها ضعيف‌تر از متوسط هستند (شكل6).

شکل 6: وضعيت قدرت سيگنال‌دهي روتر LevelOne WBR-6801 كه چندان تعريفي ندارد.

مثلاً سيگنال‌ها در فاصله دو متري دارای قدرتی برابر 54dBm- هستند در حالي كه به‌طور متوسط بايد سيگنال‌ها شبكه‌هاي بي‌سيم ميان محدوده 30dBm- تا 40dBm- باشند.
همچنين در فواصل 7 تا 15 متر شاهد كاهش كم قدرت سيگنال‌ها هستيم كه مي‌تواند يك مزيت به‌شمار ‌رود. مثلاً در 7 متر قدرت سيگنال برابر 72dBm- است در حالي كه با افزايش 8 متر اين سيگنال به قدرت 81dBm- مي‌رسد. شكل 7 نيز وضعيت پايداري سيگنال‌ها در مواجه با عوامل محيطي و نويز را نشان مي‌دهد كه در مجموع رضايت‌بخش است. روترهاي بي‌سيم با چندين آنتن خارجي مواقعی پايداري سيگنال كمتري دارند. وضعيت سرعت انتقال اطلاعات در شبكه بي‌سيم با توجه به استاندارد واي‌فاي اين روتر كه نسخه آزمايشي 802.11n است و حداكثر سرعت آن 150 مگابيت بر ثانيه است، نبايد زياد باشد. نتايج عملي نيز همين موضوع را نشان دادند. در فواصل 5 متر به‌طور متوسط سرعت برابر 11.88 مگابيت (1.4 مگابايت) است در حالي كه سرعت حداكثري نزديك به 13 مگابيت مي‌رسد. نكته گفتني كاهش سرعت در فواصلي مانند ده متر است كه به حد چندين كيلوبيت مي‌رسد.

شکل 7: وضعيت سيگنال‌دهي دستگاه

حرف آخر
با توجه به ارزيابي و نتايج اين روتر و نگاهي به ويژگي‌ها و امكانات آن، همان‌طور كه در بخش‌هاي قبلي گفتيم اين دستگاه براي راه‌اندازي و استفاده از يك شبكه بي‌سيم و اينترنت در ميان دستگاه‌هاي محدوده يك اتاق چند متري است و بيش‌تر قابليت‌هاي همراه دارد تا مالتي‌مديا يا ايجاد شبكه‌هاي بي‌سيم پرقدرت. اگر از اينترنت روي شبكه‌هاي موبايل 3G استفاده مي‌كنيد و به فكر استفاده از آن روي دستگاه‌هاي همراهي مانند نوت‌بوك هستيد، اين روتر جيبي انتخابي خوب و مناسب خواهد بود.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*