چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰

لينك‌چاق‌كن‌های خانواده AC1200

 

1129

اين روزها اگر يك نوت‌بوك يا كامپيوتر دسكتاپ جديد خريداري كنيد، به احتمال مجهز به كارت شبكه وايفای گيگابيتي با استاندارد 802.11ac است. براي استفاده از سرعت‌هاي بالا در شبكه‌هاي بي‌سيم هم بايد يك روتر/اكسس‌پوينت و هم يك كارت شبكه گيگابيتي داشته باشيد.صرف داشتن يك روتر/اكسس‌پوينت گيگابيتي 802.11ac كافي نيست؛

اشتباهي كه بيش‌تر كاربران و گاهی مديران شبكه مرتکب آن مي‌شوند و براي ارتقای شبكه بي‌سيم فقط به تعويض دستگاه اصلي شبكه اقدام مي‌كنند و توجهي به كارت‌هاي قديمي شبكه ندارند. در اين مقاله مي‌خواهيم نگاهي به جديدترين دانگل‌های شبكه USB و يك كارت شبكه PCI Express گيگابيتي شركت‌هاي معتبر بازار در محدود قيمتي 40 تا 70 دلار داشته باشيم.

 

چگونه يك دانگل شبکه 802.11ac  انتخاب كنيم؟
براي انتخاب يك دانگل شبكه گيگابيتي بايد چندين نكته را در نظر بگيريم. به‌طور طبيعی نخستین نكته پشتيباني استاندارد 802.11ac از دو باند فركانسي 2.4 و 5 گيگاهرتز است که به کمک این ویژگی می‌تواند به‌صورت همزمان و با سرعت‌هاي بيش‌تر از يك گيگابيت اطلاعات را منتقل کند. همچنين محدوده سيگنال‌دهي بيش‌تري را پوشش مي‌دهد. پس يك دانگل شبكه گيگابيتي علاوه‌بر استاندارد 802.11ac، بايد دوبانده هم باشد و اگر بتواند با هر دو باند ارسال/دريافت داشته باشد، مي‌توانيد تا سرعت‌هاي 1.7 (دو کانال استريم) يا 1.7 (سه کانال استريم) گيگابيت‌بر ثانيه نيز اطلاعات رد‌و‌بدل كنيد.
نكته بعدي راحتی استفاده از دانگل‌های USB برای کارایی غیر فنی است. براي دستگاه‌هايي مانند نوت‌بوك يا All-in-One كارت شبكه USB بهتر است. زیرا راحت نصب و جدا مي‌شود و مي‌توانيد براي چندين دستگاه نوت‌بوك در مكان‌هاي مختلف از يك كارت شبكه گيگابيتي استفاده كنيد. روي اين سيستم‌ها به‌طور معمول اصراري روي سرعت زياد و كارايي بالا نيست و دانگل‌های USB شبكه نيز از آنتن‌هاي داخلي استفاده مي‌كنند. در عین حال، براي دستگاه‌هاي كامپيوتر خانگي بهتر است از كارت شبكه PCI Express كه داراي آنتن خارجي است و روي مادربورد نصب مي‌شود بهره گرفت. البته كاربران خانگي كه فاصله زيادي با روتر/اكسس‌پوينت شبكه بي‌سيم خود ندارند يا فقط مي‌خواهند از اينترنت استفاده كنند مي‌توانند به سراغ دانگل‌هاي شبكه گيگابيتي USB هم بروند. نكته ديگري كه بايد در هنگام انتخاب و خريد حواستان باشد، پشتيباني از سيستم‌عامل مك، لينوكس و ويندوز8 است. همه دانگل‌هاي شبكه از مك و لينوكس پشتيباني نمي‌كنند. مثلاً اگر مي‌خواهيد براي مك‌بوك‌پرو خود يك كارت شبكه گيگابيتي بخريد، بايد ابتدا تحقيق كنيد كدام دانگل شبكه موجود بازار از سيستم‌عامل روي اين نوت‌بوك پشتيباني مي‌كند. بحث‌هاي قيمتي نيز اهميت دارند. برخي برندها ارزان‌تر و برخي ديگر گران‌تر و شايد هم خيلي گران‌تر باشند. دانگل شبكه در شكل و شمايل ظاهري و نحوه اتصال به كامپيوتر يا نوت‌بوك و استفاده از پايه نيز تفاوت‌هايي دارند. در ادامه سعي مي‌كنيم براي هر دانگل شبكه تمامي اين عامل‌ها را بيان كنيم.

 

NETGEAR A6100 WiFi USB Mini
يك دانگل شبكه بسيار كوچك و جمع‌و‌جور با پشتيباني از پيش‌نويس استاندارد 802.11ac و دو باند فركانسي 2.4 و 5 گيگاهرتز. سرعت انتقال اطلاعات روي باند 2.4 گيگاهرتز برابر 150 مگابيت (روي اين فركانس از استاندارد 802.11ac پشتيباني نمي‌كند) و روي فركانس 5 گيگاهرتز برابر 433 گيگابيت است. همان‌طور كه مي‌بينيد سرعت‌هاي اين كارت شبكه Mini USB بسيار پايين است و به مرز گيگابيت نمي‌رسد. اما براي كارهاي روزانه معمولي و اتصال به شبكه و ارتباط با دستگاه‌هاي ديگر يك كارت شبكه مناسب است. از سيستم‌عامل‌هاي ويندوز اكس‌پي، ويستا، 7 و 8 پشتيباني مي‌كند و خبري از مك و لينوكس نيست. يكي از كوچك‌ترين كارت‌هاي شبكه 802.11ac بازار است و به راحتي جابه‌جا مي‌شود زیرا فقط هشت گرم وزن دارد و اندازه آن 8.1×18.4×36.1  ميلي‌متر است. داراي يك كليد WPS و يك كليد N براي تنظيمات سريع و ساده استاندارد 802.11n است. شركت نت‌گير براي اين كارت شبكه از پردازنده Realtek RTL8811AU استفاده كرده است و مجهز به فناوري +Beamforming براي بهبود سرعت، پوشش‌دهي و دسترس‌پذيري است. قيمت اين محصول در بازار بين 50 تا 60 دلار است.

 

NETGEAR A6200 Wi-Fi USB
شركت نت‌گير كارت شبكه A6100 را براي نوت‌بوك و دستگاه‌هاي همراه قابل حمل طراحي و با كمترين مشخصات و ويژگي‌ها روانه بازار كرده است اما کمبودها روي كارت شبكه A6200 جبران شده و تمام امكانات و ويژگي‌هاي يك كارت شبكه گيگابيتي پرقدرت را گنجانده است. كارت شبكه A6200 از استاندارد 802.11ac روي فركانس 5 گيگاهرتز پشتيباني مي‌كند و حداكثر سرعت 867 مگابيت بر ثانيه است. روي فركانس 2.4 گيگاهرتز سرعت به 300 مگابيت مي‌رسد اما خبري از استاندارد 802.11ac نيست. باز هم مانند كارت شبكه A6100 فقط از سيستم‌عامل‌هاي ويندوز مايكروسافت پشتيباني مي‌كند و داراي پايه و كابل اتصال USB است. وزن اين كارت شبكه 19.5 گرم و اندازه آن 14.3×31.4×95.3 ميلي‌متر است. بنابراين، اندازه‌ اين محصول بزرگ است و شايد بزرگ‌ترين كارت شبكه 802.11ac بازار باشد. براي دستگاه‌هايي مانند كامپيوترهاي خانگي مناسب‌تر است تا نوت‌بوك. این دانگل يك كليد WPS و يك كليد N براي تنظيمات سريع و ساده استاندارد 802.11n دارد. همراه آن يك ديسك نصب نرم‌افزار دسكتاپ NETGEAR Genie است و از فناوري +Beamforming و چيپ‌ست Broadcom BCM43526 بهره مي‌برد. از درگاه USB 3.0 پشتيباني مي‌كند و طراحي آن طوري است كه قابليت چرخش 45 درجه آنتن آن وجود دارد. قيمت اين كارت شبكه 50 تا 70 دلار است.

 

Edimax AC1200 Wireless Dual-Band USB
اين كارت شبكه 40 تا 50 دلاري اوايل امسال عرضه شد و به خاطر كارايي و ويژگي‌هاي بسيار خوبش خيلي زود راهي ميان بازار يافت. نشريه پي‌سي مگزين به اين كارت شبكه نمره 4.5 از 5 را داده است كه امتياز بسيار خوبي به‌شمار می‌رود. AC1200 يک كارت شبكه 802.11ac دو بانده با حداكثر سرعت 1.2 گيگابيت بر ثانيه است. روي فركانس 2.4 گيگاهرتز سرعت 300 مگابيت و روي فركانس 5 گيگاهرتز سرعت 867 مگابيت است. این دانگل دو آنتن داخلي و يك درگاه  USB 3.0 دارد و كليد WPS و چراغ‌هاي LED روي بدنه قابل رؤيت هستند. خبر بسيار خوب براي كاربران پشتيباني از سيستم‌عامل‌هاي مك‌او‌اس و لينوكس در كنار ويندوز است. بنابراين، اگر مي‌خواهيد از شبكه بي‌سيم گيگابيتي روي دستگاهي با سيستم‌عامل غير مايكروسافتي استفاده كنيد، Edimax AC1200 گزينه انتخابي شما خواهد بود. از نظر ظاهري با وزن 23 گرم و اندازه 18×27×87.1 ميلي‌متر در رده كارت‌هاي شبكه USB متوسط بازار است كه به‌طور مستقيم به نوت‌بوك يا درگاه USB كامپيوترهاي خانگي متصل مي‌شود اما بخشي از دستگاه كه شامل آنتن‌ها است قابليت جابه‌جايي دارند. چيپ‌ست شبكه Realtek RTL8812AU روي اين دستگاه نصب شده است اما جزء معدود كارت‌هاي شبكه بازار است كه نرم‌افزار دسكتاپ ندارد. اين محصول يكي از بهترين گزينه‌ها براي كاربراني است كه هم قابليت حمل كارت شبكه برايشان اهميت دارد و هم به كارايي و سرعت بالا نياز دارند. ضمن آن‌که قيمت مناسبي هم دارد.

 

ZyXEL AC1200 Wireless Dual-Band USB
دانگل زایکسل هم از نظر ظاهري و هم از نظر ويژگي‌ها به كارت شبكه معرفي شده از شركت اديمكس شباهت و قرابت زيادي دارد؛ يك كارت شبكه دوبانده 802.11ac با سرعت 300 مگابيت روي فركانس 2.4 گيگاهرتز و سرعت 867 مگابيت روي فركانس 5 گيگاهرتز. فقط از سيستم‌عامل‌هاي ويندوز شركت مايكروسافت پشتيباني مي‌كند و چيپ‌ست شبكه آن همان چيپ‌ست آشناي Realtek RTL8812AU است كه روي محصولات Edimax AC1200 و NETGEAR A6100 نيز استفاده مي‌شود. بنابراين، از نظر كارايي و سرعت و پوشش‌دهي امتياز خوبي كسب مي‌كند. طراحي اين كارت شبكه طوري است كه به‌طور مستقيم به درگاه USB 3.0 متصل مي‌شود اما دو آنتن داخلي 2T2R دستگاه قابل حركت و جابه‌جايي هستند. اندازه دستگاه 17.2× 27.2×87.1 ميلي‌متر است و در رده اندازه متوسط بازار قرار مي‌گيرد. وزن محصول 28 گرم است. كليد WPS و چراغ‌هاي LED مربوط به  Link/ACT/WPS روي بدنه دستگاه تعبيه شده‌اند. قيمت اين محصول مناسب و بين 40 تا 50 دلار است و برنامه نصب دسكتاپ ندارد.

 

TRENDnet AC1200 Wireless Dual Band USB
ظاهر اين دانگل شبکه آشنا است زیرا مدل‌هاي قبلي اين شركت روي استاندارد 802.11n نيز مشكي رنگ و ساده بودند. البته كليدها و چراغ‌هاي LED به طرز زيركانه‌اي روي اين كارت شبكه USB 3.0 تعبيه شده‌اند. اين دانگل شبكه هم از خانواده AC1200 است يعني دو بانده و مبتنی‌بر استاندارد 802.11ac است. سرعت ارتباط این دانگل روي فركانس پايين‌تر 300 مگابيت و روي فركانس بالاتر 867 مگابيت است. كاربران مك‌او‌اس نسخه 10.4 تا 10.8 در كنار كاربران ويندوز مي‌توانند از اين محصول استفاده كنند. يك مزيت اين كارت شبكه كوچك‌تر بودن نسبت به كارت شبكه اديمكس و زايكسل است. وزن آن 20 گرم و اندازه آن 12×27×80 ميلي‌متر است. به‌راحتي مي‌توان حدس زد كه چيپ‌ست شبكه استفاده شده روي اين محصول Realtek RTL8812AU است و از يك نرم‌افزار مديريت شبكه دسكتاپ قدرتمند به نام Wireless Configuration Utility بهره مي‌برد. اين ابزار از تنظيمات EAP-TLS پشتيباني مي‌كند اما خبري از PEAP نيست. در اين ابزار مي‌توان SSID شبكه‌هاي فعال را ديد و هر كدام را پيكربندي و راه‌اندازي کرد. قيمت اين محصول به صورت خريد آنلاين بين 40 تا 50 دلار است. به‌طور كلي كارت شبكه AC1200 شركت ترندنت جزء محصولات ميانه بازار به شمار می‌رود و كاربران شبكه‌هاي مالتي‌مديا بي‌سيم به سراغ محصولات قدرتمندتري مي‌روند.

 

D-Link Wireless AC1200 Dual Band USB
يكي ديگر از كارت‌هاي شبكه با استاندارد 802.11ac بازار محصول شركت دي‌‌لينك است. اين كارت شبكه از دو كانال انتقال اطلاعات استفاده و روي دو فركانس 2.4 و 5 گيگاهرتز سرعت 1.2 گيگابيت را تأمين مي‌كند. اين محصول 70 دلاري از يك طراحي ساده برخوردار است و به‌طور مستقيم يا با استفاده از يك پايه به كامپيوتر يا نوت‌بوك متصل مي‌شود. روي اين محصول يك كليد WPS نيز تعبيه شده است. البته درگاه ارتباطي اين كارت شبكه USB 2.0 است. اندازه و وزن اين كارت شبكه نيز در رده متوسط بازار است. زیرا با وزن 20 گرم و اندازه 13.5×29.1×97.3 ميلي‌متر از كارت شبكه  NETGEAR A6200 كوچك‌تر اما از كارت شبكه‌هاي زايكسل و اديمكس بزرگ‌تر است. از نظر كارايي و سرعت انتقال اطلاعات نيز اين كارت امتيازهاي متوسطي به خود اختصاص داده است. كاربران ويندوز تنها مصرف‌كننده اين كارت شبكه هستند.

 

Linksys Dual Band AC1200 Wireless USB
شركت لينك‌سيس يكي از سازندگان معروف تجهيزات شبكه بي‌سيم است. پس دور از انتظار نيست كه كارت شبكه‌هاي 802.11ac آن در بازار رونمايي شده باشند. اين شركت هم مانند نت‌گير دو كارت شبكه جديد 802.11ac دارد؛ يكي براي كاربران نوت‌بوك و ديگري براي كاربران دسكتاپ. مدل WUSB6300 با وزن 17 گرم و اندازه 11×30×89 ميلي‌متر براي كاربران پرقدرت دسكتاپ مناسب‌تر است و تا حدودي جزء كارت‌هاي شبكه USB بزرگ بازار به‌شمار می‌رود. اين كارت شبكه دو بانده روي دو كانال اطلاعات را استريم مي‌كند و روي 2.4 گيگاهرتز سرعت 300 مگابيت در ثانیه و روي 5 گيگاهرتز سرعت 867 مگابیت در ثانیه را ارائه مي‌دهد. درگاه ارتباطي آن USB 3.0 است و به‌طور مستقيم به نوت‌بوك يا كامپيوتر دسكتاپ متصل مي‌شود و آنتن‌هاي آن به‌طور داخلي تعبيه شده‌اند. اين محصول 70 دلاري يك كليد WPS و دو چراغ LED براي نمايش وضعيت روشن/خاموش و امنيت دستگاه دارد. خبر بد براي كاربران لينوكس و مك عدم پشتيباني اين سيستم‌عامل است و خبر خوب کارایی بالاي آن در بررسي‌هاي مختلف است. از نرم‌افزار نصب و مديريت دسكتاپ بهره مي‌برد و چيپ‌ست شبكه بي‌سيم آن Broadcom BCM4360 است.

 

Linksys Mini USB Adapter AC580
همان‌طور كه گفتيم شركت لينك‌سيس دو كارت شبكه 802.11ac براي كاربران تدارك ديده است. مدل WUSB6300 بزرگ‌تر و پرقدرت‌تر است و براي كاربران دسكتاپ و مدل AE6000 كوچك‌تر و با قابليت حمل آسان‌تر براي كاربران نوت‌بوك. اين كارت شبكه كه به اندازه يك سنجاق قفلي است فقط 4 گرم وزن و 8×15×35 ميلي‌متر اندازه دارد. اين محصول از دو باند فركانسي معمول شبكه‌هاي واي‌فاي پشتيباني مي‌كند اما فقط مي‌تواند روي يك باند كار كند و در نتيجه روي فركانس 2.4 گيگاهرتز سرعت 150 مگابيت و روي فركانس 5 گيگاهرتز سرعت 430 مگابيت را دارا است. درگاه ارتباطي اين كارت شبكه USB 2.0 است و به‌طور مستقيم به نوت‌بوك متصل مي‌شود. يك آنتن داخلي دارد و روي سيستم‌عامل‌هاي نسخه‌هاي مختلف ويندوز نصب مي‌شود و همراه آن ديسك نرم‌افزار نصب و راه‌اندازي و مديريت كارت شبكه دسكتاپ ارائه شده است. این دانگل نیز همانند كارت شبكه ديگر لينك‌سيس، كليد WPS و چراغ‌هاي LED وضعيت روشن/خاموش و امنيت شبكه دارد. قيمت اين محصول 40 تا 50 دلار است. همان‌طور كه مشخص است كاربري اين كارت شبكه براي اتصال به شبكه‌هاي بي‌سيم 802.11ac و تبادل اطلاعات معمولي است و نمي‌تواند از پس استريم اطلاعات مالتي‌مديا روي شبكه واي‌فاي يا پوشش‌دهي مسافت‌هاي زياد برآيد.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*