چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰

خريد و فروش فناوری

 

1201

ماه اول سال 2014 پرسروصدا تمام شد؛ به خصوص اين‌که بازار خريد و فروش شرکت‌ها و ثبت‌ختراع‌ها بسيار داغ بود و چندين معامله بزرگ و هيجان‌انگيز رخ داد که هريک خوراک ماه‌ها تجزيه و تحليل و پيش‌بيني کارشناسان و رسانه‌ها را فراهم کردند. در ادامه نگاهي خواهيم داشت به مهم‌ترين نقل و انتقالاتي که طي يک ماه گذشته رخ دادند.

 

بخش سرورهاي x86 آي‌بي‌ام فروخته شد
همان‌طور که انتظار مي‌رفت و از چند ماه قبل نيز زمزمه آن قوت گرفته بود، شرکت چيني لنوو واحد توليد سرورهای x86 آی‌بی‌ام و سرويس‌های مرتبط با نگه‌داری آن‌ها را به مبلغ 2.3 ميليارد دلار خريداری کرد. اين قرارداد سوئيچ‌ها و سرورهای System x و BladeCenter وFlex System، سيستم‌های يکپارچه Flex مبتنی‌بر معماریx86، سرورهای NeXtScale و iDataPlex  و همچنين نرم‌افزارهای مربوطه و سازوکارهای مربوط به شبکه و نگه‌داری سيستم‌های تيغه‌ای را شامل می‌شود. شرکت لنوو در بازار تجهيزات کامپيوتري و دستگاه‌هاي همراه حضور قدرتمندي دارد اما به همان نسبت تمايل دارد در بازار محصولات سرور و شبکه و ذخيره‌سازي نيز حضور داشته باشد و بتواند سهمي از بازار را از آن خود کند. اين شرکت در سال 2012 نيز با شرکت EMC همکاري‌هايي را روي سرورها و دستگاه‌هاي ذخيره‌سازي آغاز کرده بود. طبق اطلاعاتي که از اين معامله آشکار شده است قرار است لنوو 2.07 ميليارد دلار به صورت نقدي پرداخت کند. لازم به توضيح است که اين معامله شامل مين‌فريم‌های سری  System z و نيز دستگاه‌های شبکه سری Power Systems و Storage Systems و سرورهای Flex مبتنی‌بر پردازنده‌های Power به‌علاوه دستگاه‌های PureApplication و PureData شرکت آي‌بي‌ام نمي‌شود. به‌ عقيده راجينيش آرورا از تحليل‌گران مؤسسه پژوهشی IDC، لنوو برای ورود به بازار جهانی سرور تلاش زيادی کرده‌است و البته برای قابت با رقبای باسابقه خود بايد با شرکت‌های نرم‌افزاری بزرگ دنيا مانند مايکروسافت، اوراکل يا VMware پيوند محکمی برقرار کند تا بتواند برای سرورهای خود يک اکوسيستم پديد بياورد. پيشتازان کنونی بازار اچ‌پی، آی‌بی‌ام و دل هستند که در مجموع بيش از دو‌سوم فروش کل سرورهای جهان را در اختيار دارند. البته لنوو نيز با خريد برند درخشان آی‌بی‌ام در اين حيطه، نزد مشتريان اعتبار زيادی خواهديافت.

 

2400 ثبت اختراع موبايل اچ‌پي در جيب کوال‌کام
يکي ديگر از معاملات بزرگ ماه ژانويه، جابه‌جا شدن 2400 ثبت‌اختراع يا مالکيت معنوي فناوري‌هاي موبايل از شرکت اچ‌پي به شرکت کوال‌کام بود. در اين قرارداد که از سوی هر دو شرکت تأييد شده‌ است، 1400 اختراع ثبت‌شده و کاربردهای مربوط به آن‌ها از ايالات‌متحده و حدود 1000 اختراع ديگر از ساير کشورها است. اين‌ها اختراع‌های ثبت‌شده‌ای هستند که عملياتی‌ کردن‌شان در اچ‌پی به هر علت محقق نشده‌است و از اين جمله می‌توان به دستگاه قابل حملی به‌نامiPaq، دستيار ديجيتال Palm که اچ‌پی آن‌را در سال 2010 تصاحب کرد و نيز نرم‌افزار Bitfone برای مديريت دستگاه‌ موبايل اشاره کرد. شرکت کوال‌کام با اين خريد قدرت دو چنداني به دست خواهد آورد چون مي‌تواند محصولات و تجهيزات جديدي را توليد و روانه بازار کند. اين شرکت از اين طريق سبد کالاهايش را متنوع‌تر می‌کند. فايده ديگر اين خريد حضور قدرتمندتر در مناقشه‌ها و مذاکره‌هاي مرتبط با حقوق مالکيت معنوي و اختراع‌هاي ثبت شده است. از طرف ديگر اين اقدام اچ‌پی برای سبک‌سازی خود نيز توازن حساب نقدی (Cash Balance) اين شرکت را تقويت می‌کند و اچ‌پی می‌تواند از اين موضوع برای بازخريد سهام يا ادغام و تصاحب‌ تکميلی و راهبردی شرکت‌های ديگر استفاده کند. مينارد آم از تحليلگران Wells Fargo Securities بر اين باور است که اچ‌پی با اين‌کار بار خود را سبک می‌کند و از اين‌رو قصد دارد در سال مالی 2014 آن‌دسته از‌ سازوکارهای خود را که جزء هسته و کانون تجارتش به‌شمار نمی‌روند کنار بگذارد و همزمان بر بخش‌های بنيادی کسب‌وکارش متمرکز شود. کوالکام نيز که يکی از برترين سازندگان تراشه‌های موبايل در جهان است به‌تازگی ساخت دستگاه‌های سخت‌افزاری همسو با تراشه‌های خود را در دستور کار قرار داده‌است که مهم‌ترين‌شان ساعت هوشمند Toq است.

 

باز هم لنوو و خريد موتورولا موبايل
بدون‌شک لنوو در ژانويه حسابي ولخرجي کرده و با جيب پر پول وارد بورس خريد و فروش شرکت‌ها شده است. يکي ديگر از خريدهاي اين شرکت، بخش موبايل موتورولا (Motorola Mobility) از شرکت گوگل بود. ارزش اين خريد 2.91 ميليارد دلار اعلام شده است. لنوو از قبل اين معامله دو هزار ثبت اختراع و مالکيت معنوي به‌دست خواهد آورد البته بسياري از فناوري‌ها، ثبت‌اختراع‌هاي اصلي و موارد مهم ديگر مانند مالکيت نام تجاري موتورولا هنوز در دست گوگل باقي مي‌ماند. دنيس وودسايد، مديرعامل بخش موبايل موتورولا درباره اين معامله مي‌گويد: «افزوده شدن ما به لنوو باعث تحرکت و سرعت بيش‌تر ما در بازار مي‌شود و در مدت زمان کمتري به مرز 100 ميليون مشتري تلفن همراه خواهيم رسيد. ما با عرضه گوشي‌هاي Moto X و Moto G حرکت بزرگي را شروع کرديم که در کنار قدرت‌ سخت‌افزاري لنوو مي‌توانيم زودتر به بازارهاي جهاني دست يابيم.» از سوي ديگر گوگل از مدت‌ها پيش قصد فروش اين بخش موتورولا را داشت اما به لحاظ محدوديت‌هاي مالياتي دست به چنين کاري نزد. در اين مدت نيز گزارش‌ها حاکي از زيان‌ده بودن اين واحد و از دست رفتن سرمايه است. لنوو يک شرکت معروف در بازار تجهيزات نوت‌بوک و کامپيوترهاي خانگي است و اکنون با خريد بخش موبايل موتورولا قصد دارد در حوزه اسمارت‌فون نيز با رقبا دست و پنجه نرم کند. کارشناسان برآورد مي‌کنند اين خريد هم به سود موتورولا و هم به سود لنوو باشد و دوباره اين برند را به سطح نخست گوشي‌هاي جهان ارتقاء دهد.

 

دو خريد پرهياهوي گوگل
در اين بازار گرم دست به دست شدن شرکت‌ها بايد سهمي هم براي شرکت گوگل کنار گذاشت. گوگل دو شرکت نست (Nest) و بوستون دايناميکس (Boston Dynamics) را خريد و به مجموعه شرکت‌هاي خود اضافه کرد. نست يکي از استارت‌آپ‌هاي موفق در حوزه تجهيزات خانگي (ترموستات هوشمند، هشداردهنده آتش، دود و…) بود. توني فادل (پدیدآورنده آی‌پاد) مؤسس نست است. ارزش خريد گوگل 3.2 ميليارد دلار اعلام شده است. نست در سال‌هاي اخير روي ترموستات‌هاي متصل به اينترنت و سيستم‌هاي تشخيص آتش و حريق کار مي‌کند و در پي اهدافي مانند ساخت تجهيزات متصل به اينترنت خانگي است. فادل مي‌گويد: «با پشتيباني گوگل نست در جايگاه بهتري قرار مي‌گيرد و سعي مي‌کند دستگاه‌هايي ساده براي زندگي راحت‌تر و بهتر در خانه بسازد.» ديگر خريد گوگل، شرکت بوستون دايناميکس است که در حوزه روباتيک و به طور واضح‌تر ساخت ربات‌هاي حیوان‌نما فعاليت مي‌کند. اين شرکت روبات‌های معروفي مانند BigDog و Cheetah را ساخته که ويژگي‌هاي منحصربه‌فردي داشته و از فناوري‌هاي پيشرفته‌اي برخوردار هستند. مثلاً BigDog يک سگ روبات است که مي‌تواند به سادگي در برف و يخ راه برود يا Cheetah يک يوزپلنگ ربات با سرعت دويدن 29 مايل در ساعت است. درباره رقم اين قراداد و اهداف بعدي گوگل هنوز گزارش‌هاي موثقي منتشر نشده است.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*