سه شنبه , ۵ بهمن ۱۴۰۰

چند نکته و ترفند در MySQL

 

1219

شاید نتوان کسی را در‌حوزه فناوری اطلاعات پیدا کرد که نام MySQL را نشنیده باشد. درباره MySQL مستندات و راهنماهای فراوانی از چند صفحه تا چند صد صفحه وجود دارد اما شاید کمتر به‌صورت ترفندی به آن پرداخته شده باشد. در مطلب حاضر می‌خواهیم چند نکته از این سیستم مدیریتی این پایگاه داده خوب، قدرتمند و پرکاربرد را با هم مرور کنیم.

نکته 1: 
نخستین نکته‌ای که باید در‌نظر داشت، این است که ببینید چه کاربری چه کار می‌کند و در صورت آن فرآیند را kill کنید. برای این منظور می‌توان از دستورات درون MySQL monitor استفاده کرد یا از Mysqladmin کمک گرفت. ابتدا دستورات درونMySQL monitor: (فهرست‌1)

به کمک Mysqladmin: (فهرست2)

نکته ۲: پاک کردن فایل‌های Log باینری
فایل‌های لاگ Mysql به‌طور معمول در var/lib/mysql/ یا در  usr/local/var/ با نام‌هایی که با -bin.000001 ، -bin.000002 و … خاتمه می‌یابد وجود دارد. البته، با دستور زیر نیز می‌توانید از محل دقیق قرارگیری فایل‌های لاگ اطمینان حاصل کنید: (فهرست3)

و سپس پاک کردن آن‌ها(فهرست4):

نکته ۳: آیا ترتیب ستون‌ها در ساخت یک جمله (Statement) تفاوت می‌کند؟ (فهرست5)

نکته در اینجاست که نخستین timestamp همیشه به‌صورت خودکار تولید می‌شود. بنابراین، اگر یک رکورد به روزرسانی یا insert شود این زمان تغییر می‌کند. پس اگر ترتیب دو ستون زمان آپدیت و زمان ورود جابه‌جا شود، چون timeEnter قبل از timeUpdate قرار می‌گیرد بعد از هر به‌روز‌رسانی عوض خواهد شد.
نکته دیگری که در جدول فوق وجود دارد این است که timeEnter فقط زمانی به‌روز‌رسانی می‌شود که جای خالی جای خود را به یک رکورد بدهد.

اشاره: می‌خواهید زمان به فرمت mm-dd-yyyy hh:mm:ss نمایش داده شود؟ پس مانند دستور زیر عمل کنید(فهرست6):

نکته۴: حذف مدخل‌های تکراری
جدول زیر را در نظر بگیرید(فهرست7):

دو ردیف اول در ستون‌های a و b تکراری هستند. اگرچه جدول مدخل‌های تکراری دیگری هم دارد اما به آن‌ها کاری نخواهیم داشت.دستور زیر باعث حذف سطرهایی از جدول dupTest می‌شود که دارای ستون‌های یکتا و تکرار نشده a و b هستند:


باید توجه داشت که رابطه a و b در اینجا به‌صورت and منطقی خواهد بود یعنی سطرهایی از جدول حذف خواهند شد که هم ستون a و هم ستون b آن‌ها مانند یکدیگر باشد. و در‌نهایت جدول dupTest به این صورت تغییر خواهد
کرد(فهرست8):

نکته ۵: مشاهده فعالیت‌های پورت MySQL
MySQL از پورت ۳۳۰۶ استفاده می‌کند. بنابراین، اگر به این پورت گوش کنید می‌توانید از فعالیت‌های MySQL آگاه
شوید.
برای اجرای این دستور نیاز است تا بسته tcpdump روی سیستم نصب شده باشد.
گزینه s- اندازه (سایز) هر بسته است و این دستور تمام ترافیک پورت ۳۳۰۶ به جز بسته‌های آمده از جانب 2/1/168/192 را مانیتور می‌کند:(فهرست9)

نکته۶: نمایش پیش فرض‌ها برای کانکشن کلاینت کنونی (فهرست10)

تنظیمات در کانکشن‌های کلاینت می‌توانند در پوشه خانگی آن‌ها با نام my.cnf. قرار بگیرند همان‌طور که تنظیمات کلی و پیش‌فرض در مسیر etc/my.cnf/ قرار دارد. در مثال زیر، نام کاربری، رمز عبور و تنظیمات ssl برای اتصال به سرور MySQL در ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰ در فایل my.cnf./~ نوشته شده است(فهرست11).

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*