سه شنبه , ۵ بهمن ۱۴۰۰

گوشی سياه!

 

0105

در کنگره جهانی و سالانه موبايل بارسلونا (MWC) امسال گوشی جديدی رونمایی ‌شد که شاید بتوان آن‌را يکی از ارزشمندترين محصولات موبايل چندسال اخير قلمداد کرد: «گوشی امنيتی Blackphone»!

درحالي‌که اين روزها سازندگان اسمارت‌فون‌ها بر سر سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای توان‌مندتر و طرح‌هایی هرچه چشم‌نوازتر با هم در رقابت هستند، دو شرکت  Silent Circle و Geeksphone با همکاری هم پروژه گوشی Blackphone را بنيان نهاده‌اند تا تأمين امنيت و حفظ حريم خصوصی کاربران را در کانون توجه خود قرار دهند و کنفرانس امسال بارسلونا جایی بود که حاصل این همکاری،‌گوشی بلک‌فون در آن به‌نمايش درآمد.

گوشی هوشمند و امنيت‌‌محور بلک‌فون محصول مشترک Geeksphone و Silent Circle است. ضمن اين مشارکت، ساخت سخت‌افزارهای بلک‌فون را Geeksphone برعهده خواهد داشت و ارائه سکوی نرم‌افزاری و تأمين برنامه‌های آن برعهده Silent Circle خواهد بود. نکته جالب اين‌که يکی از مؤسسان Silent Circle فيل زیمرمان (Phil Zimmermann) است که در سال 1991 برنامه امنيتی PGP  را برای رمزنگاری داده‌های ارتباطی و از جمله ايميل‌ها پديد آورد و اينک پس از تأسيس سايلنت‌ سيرکل (در سال 2012) رياست اين شرکت را به‌عهده گرفته ‌است. از اين‌رو، رهبری پروژه بلک‌فون در دستان کسی است که انبوهی از ترفندهای امنيتی را در آستين دارد.

شکل 1: در بلک‌فون، امنيت بيش از چيزهای ديگر اولويت دارد (عکس از: آرس‌تکنيکا)

 

امکانات سخت‌افزاری گوشی درحال حاضر به‌اين قرار است: يک تراشه SoC چهارهسته‌ای 2 گيگاهرتزی، يک نمايشگر 4.7 اينچی HD IPS، دو گيگابايت حافظه رم، 16 گيگابايت فضای ذخيره‌سازی، دوربين 8 مگاپيکسلی و وب‌کم 3.1 مگاپيکسلی و سازگاری با شبکه‌های +HSPA و LTE؛ درنتيجه بلک‌فون از اسمارت‌فون‌های خوب کنونی بازار چيزی کم ندارد و حتی با اين‌که بدنه آن به‌اندازه گوشی‌های مد روز بازار باريک و ظريف نيست اما ظاهر قابل قبولی دارد. قيمت پايه دستگاه 629 دلار است که برای يک اسمارت‌فون غير‌قراردادی يا آنلاکد (مستقل از اپراتور مخابراتی) رقم زيادی به‌شمار نمی‌رود. سيستم‌عامل بلک‌فون نسخه‌ای اختصاصی از آندروئيد است که PrivatOS نام دارد و نسخه‌ای «عاری از گوگل» قلم‌داد می‌شود، يعنی سرويس‌های گوگل از روی آن حذف شده‌اند تا از به‌اشتراک‌‌گذاری داده‌های شخصی کاربر بين سرويس‌های گوگل و بعضی ديگر از برنامه‌های کاربردی پيش‌گيری شود. از ميان برنامه‌های بومی گوشی می‌توان به Silent Phone و  Silent Text اشاره‌کرد که تماس‌های تلفنی، پيغام‌های متنی و فايل‌های انتقالی بين شما و ديگر کاربران اين برنامه‌های کاربردی را رمزنگاری می‌کنند. برنامه فايروال نيز BPSecurity نام دارد که در مراسم رونمایی از گوشی در خلال کنفرانس درباره‌اش زياد صحبت نشد.

شکل 2: فيل زيمرمان رهبر پروژه بلک‌فون. يکی از معروف‌ترين دستاوردهای او برنامه امنيتی PGP برای رمزنگاری داده‌های ارتباطی و از جمله ايميل‌ها است.

 

مرور و جست‌وجوی وب با اين گوشی به‌صورت خصوصی و توسط سرويس VPN شرکت Disconnect (آدرس: disconnect.me) انجام می‌‌پذيرد و برای ذخيره‌سازی امن داده‌ها در فضای کلاود نيز سرويس شرکت SpiderOak (آدرس: spideroak.com) به‌کار می‌رود. اما تقريباً برای استفاده از همه اين برنامه‌ها و سرويس‌ها بايد در آن‌ها ثبت‌نام کنيد. هرچند ثبت‌نام در آن‌ها پولی است اما خريداران بلک‌فون به‌مدت دو سال به‌صورت رايگان از همه اين برنامه‌ها و سرويس‌ها بهره خواهندبرد. پس از دو سال بايد دوباره ثبت‌نام کنيد و اين‌بار هزينه آن‌را بپردازيد. انتخاب ديگرتان اين است که يک بلک‌فون جديد و به‌روزشده خريداری کنيد که در اين‌صورت باز هم سرويس‌های فوق دو سال ديگر به‌رايگان در اختيارتان قرار خواهند گرفت. اگر کسی بخواهد همراه با خود گوشی و برنامه‌های اصلی آن از همه برنامه‌ها و سرويس‌های ثبت‌نامی و تکميلی‌اش نيز استفاده کند، قيمت بسته کامل بلک‌فون به 1500 دلار می‌رسد. برخلاف بسیاری از اسمارت‌فون‌های فعلی بازار، بلک‌فون هيچ‌گونه فروشگاهی که بخواهد در آن برنامه‌های کاربردی امنيتی عرضه شود، نخواهد داشت. البته برنامه‌های آندروئيدی (و برنامه‌های ديگر فروشگاه‌ها) را می‌توان روی گوشی نصب کرد اما در اين‌صورت باید مسئوليت افزايش خطر‌های امنيتی دستگاه را بپذيريد. سازندگان بلک‌فون با رويکردی صادقانه و خردمندانه هرگز ادعا نمی‌کنند که گوشی‌شان می‌تواند به‌طور کامل در برابر جاسوسی‌ها و تهديدهایی نظير آن‌چه که از آژانس امنيت ملی امريکا ديده‌شد، مقابله کند اما اظهار می‌دارند که بيش از هر شرکت ديگری بر امنيت و حفظ حريم خصوصی کاربران تمرکز کرده‌اند. برای نمونه، به فناوری هوشمند اين گوشی برای تشخيص هات‌اسپات‌های امن وای‌‌فای اشاره می‌کنيم. بعضی از شرکت‌ها با استفاده از ارتباطات وای‌‌فای، دستگاه‌های موبايل کاربران را ردگيری و شناسایی می‌کنند. البته هدف آن‌ها گردآوری و به‌اشتراک‌گذاری اين داده‌ها برای بازاريابی و اهداف تجاری است تا برای مثال اشخاصی را که به‌طور معمول از محل‌های خاص و مشخصی ديدن می‌کنند بشناسند و خدمات بهتر و سريع‌تری به‌آن‌ها ارائه شود.

شکل 3: اين عکس بلک‌فون را درحالی نشان می‌دهد که بين خود و يک گوشی گالکسی سامسونگ تماس تلفنی رمزنگاری‌شده برقرار کرده ‌است (عکس از آرس‌تکنيکا)

 

برای نمونه ممکن است کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها از چنين قابليتی برای ردگيری و شناسایی مشتريان‌شان استفاده کنند تا دريابند فلان مشتری وقتی به جاهای ديگری مراجعه می‌کرد به طورمعمول چه نوشيدنی‌ها و غذاهایی سفارش می‌داد تا آن‌ها نيز مطابق با همان ذائقه از او پذيرایی کنند. اما چنين کاری بيش از آن‌که برای مردم جذاب باشد نگران‌شان می‌کند. فرض کنيد برای مصاحبه شغلی به مؤسسه يا شرکتی مراجعه کرده‌ايد بی‌خبر از اين‌که مصاحبه‌گر يا کارفرمای (احتمالی) آينده‌تان می‌داند که قبل از مراجعه به شرکت او قبلاً برای مصاحبه شغلی به شرکت يا مؤسسه‌های ديگری نيز که اتفاقاً رقيب او به شمار می‌روند مراجعه کرده بودید. از اين‌رو، بلک‌فون با استفاده از فناوری خاص خود اين نگرانی‌ها را برطرف می‌کند زیرا می‌داند چه زمانی بايد ارتباط وای‌‌فای دستگاه را قطع کند تا حريم خصوصی‌تان ايمن بماند. اين فناوری کنترل تراشه وای‌‌فای را در اختيار می‌گيرد و به‌مرور ياد می‌گيرد که محل‌های امن برای هر شخص (بسته به زندگی و کار روزانه او) کجا است. پس وقتی خانه را ترک می‌کنيد، اگر در محيط امنی نباشيد وای‌‌فای خاموش خواهد شد. حتی اگر وارد اماکنی (مانند کافی‌شاپ‌ها) شديد و داده‌های‌تان مورد رديابی قرار گرفت، بلک‌فون پارامترهای مربوطه را به‌صورت تصادفی درمی‌آورد تا هويت شما محفوظ بماند. درنتيجه حتی اگر آن‌ها بتوانند دستگاه شما را ردگيری کنند هر بار که قدم به‌آن رستوران يا کافی‌شاپ می‌گذاريد، شما را شخصی متفاوت از شخص پيشين (که در واقع خودتان بوديد) خواهند پنداشت و هر بار مشخصات شما از ديد آن‌ها تفاوت خواهد کرد. بلک‌فون در ماه ژوئن امسال وارد بازار خواهد شد و می‌تواند روی همه اپراتورهای مخابراتی GSM سراسر جهان کار کند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*