سه شنبه , ۵ بهمن ۱۴۰۰

سلطان مراکز داده

 

0111

در کنفرانس سالانه بنیاد لینوکس که آگوست سال ۲۰۱۳ برگزار شد، براد مک کِرِدی معاون ارشد آی‌بی‌ام موضوعی را مطرح کرد که شاید از وقتی که لینوس توروالدز دو دهه قبل سیستم‌عامل‌اش را می‌ساخت، به ذهن هیچ‌کس نمی‌رسید. او گفت: «سهم لینوکس بیش‌تر از سهم یونیکس است.»

طبق اعلام مؤسسه IDC در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۰ سهم جهانی سرورهای یونیکسی 25.6 درصد بود در حالی‌که در همین بازه زمانی، سهم درآمد سرورهای لینوکسی ۱۷ درصد بود. در سه ماهه نخست ۲۰۱۲ لینوکس 20.7 درصد از درآمد سرورها را در‌اختیار داشت در حالی‌که سهم یونیکس به 18.3 درصد تنزل پیدا کرده بود. در گزارش اخیر مؤسسه IDC که سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ منتشر شد سهم لینوکس با درآمد 2.8 میلیارد دلاری به 32.2 درصد و یونیکس با افت سهم ۲۱درصدی نسبت به سال قبل‌تر به درآمد 1.8 میلیارد دلاری دست یافته بود. درآمد یونیکس در سه ماهه دوم که سهم 15.1 درصدی را شامل یونیکس می‌کرد، کمترین میزان درآمد گزارش شده توسط مؤسسه IDC بود. (سرورهای ویندوزی ۵۰ درصد از سهم را در‌اختیار داشتند در حالی‌که سهم مین‌فریم‌های آی‌بی‌ام حدود ۱۰ درصد بود). پیش افتادن لینوکس از یونیکس تعجب ندارد. سال‌ها است ردهت و دیگر شرکت‌ها توانایی انتقال مشتریان از سرورهای یونیکس قدیمی به لینوکسی را در بوق و کرنا کرده‌اند. سیستم‌ عامل‌های متن‌باز بر پایه لینوکس روی هر چیزی از سرویس‌دهندگان وب و کسب‌و‌کارهای کوچک گرفته تا بزرگترین ابر‌کامپیوتر پراکنده شده‌اند. IDC می‌گوید تقاضا برای سرورهای لینوکسی به دلیل استفاده توسط فراهم‌کنندگان زیر ساخت‌های کلاود همچنان افزایش پیدا خواهد کرد. با این همه، شرکت‌ها و تحلیل‌گران به صراحت می‌گویند یونیکس هنوز نمرده است.

 تقریباً همیشه سرپا
زمزمه‌های رسانه‌ای درباره مرگ یونیکس به اواخر سال ۲۰۱۱ بر می‌گردد؛ زمانی که ریچارد فیچرا تحلیلگر فارستر، در یک مطلب در وبلاگ خود گفت: «انقراض یونیکس در زمان زنده بودن ما اتفاق نمی‌افتد؛ یونیکس روی معماری‌های انحصاری RISC به چندین دلیل باقی خواهند ماند؛ که نخستین دلیل این است که یونیکس با توجه به مشخصات عملیاتی سطح بالای خود تنها گزینه مین‌فریم‌ها است، باقی خواهد ماند.»
فیچرا توضیح می‌دهد که از نقطه نظر کارآیی، به‌دلیل «تقریباً همیشه سرپا» بودن و «تقسیم‌پذیری ضد گلوله‌ای» – توانایی اجرا روی بارهایی که انعطاف‌پذیری پویا دارند، از نظر الکتریکی از همدیگر ایزوله هستند و امکان انتقال بار کاری را در هنگام اجرا دارند- یونیکس همچنان پادشاه است.
او در یک به‌روزرسانی که در جولای امسال روی یادداشت خود منتشر کرد می‌نویسد: «لینوکس فاصله را کم کرده است.» او می‌افزاید با مقیاس‌پذیری هسته تا ۴۰۹۶ پردازنده x86 و تا ۱۶ ترابایت حافظه اصلی، لینوکس به قلمرو سرورهای رده بالای یونیکسی وارد شده است. کارایی ورودی/خروجی، مجازی‌سازی، خوشه‌سازی و دسترسی بالا نیز ارتقا پیدا کرده‌اند. فیچرا می‌نویسد: «لینوکس جدید شباهت خارق‌العاده‌ای به یونیکس پیدا کرده است و تعداد بارهای کاری که نمی‌توانند به‌صورت مفید روی سیستم‌های لینوکسی x86 اجرا شوند در حال کاهش است.»
اما یک بار دیگر باید گفت که یونیکس هنوز نمرده است و به‌احتمال در زمان زندگی ما هرگز عرصه را خالی ‌نمی‌کند. در حالی‌که مهاجرت از یونیکس به لینوکس ادامه دارد، یک گروه اصلی از مشتریان، سخت‌افزارشان را ارتقا می‌دهند تا بتوانند اپلیکشین‌های کنونی را اجرا کنند. یونیکس ممکن نیست بتواند مشتریان جدید را به اندازه لینوکس جذب کند اما پیاده‌سازی‌های تازه یونیکس می‌تواند مشتری‌های کنونی این پلتفرم را مجذوب نگاه دارد.
جین بوزمان، معاون تحقیقات IDC، می‌گوید: «مردم انتظار دارند یونیکس به‌سادگی زدن کلید برق کنار برود اما این اتفاق به‌سادگی نخواهد افتاد.» او می‌گوید: «این کاهش باید به‌صورت مخروطی و در چند سطح باشد. من فکر نمی‌کنم ما به آن مرحله رسیده باشیم اما به جایی رسیده‌ایم که بارهای کاری اساسی در حال جایگزینی هستند و در آنجا مشتریان جدیدی وجود دارند. ما انتظار نداریم یونیکس به‌طور کلی ناپدید شود و نمی‌توانیم در این زمینه آمار عددی ارائه کنیم.» بوزمان می‌افزاید: «مهاجرت از یونیکس به لینوکس در درجه نخست به دلیل هزینه یا مشاهده هزینه در طول زمان است.»
او ادامه می‌دهد هنوز پایگاه‌های داده و به‌طور مشخص انبارهای داده‌ با قدرت روی یونیکس باقی مانده‌اند. از آنجا ‌که یونیکس اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ در AT&T و آزمایشگاه‌های بل توسعه داده شده است، جای تعجب ندارد که همچنان با قدرت تمام در صنعت مخابرات استفاده شود. بوزمان می‌گوید: «مقدار زیادی از این‌ها، نرم‌افزارهایی هستند که شرکت‌ها به منظور مسیریابی تماس‌ها برای خودشان می‌نویسند.»
در گزارش IDC، سیستم‌عامل‌های یونیکسی (شامل AIX آی‌بی‌ام، HP-UX 11 یا سولاریس اوراکل) روی سیستم‌های یونیکس شامل پردازنده‌های مبتنی‌بر معماری RISC، سکوهای ایتانیوم و سیستم‌های x86 اجرا می‌شوند. بوزمان می‌گوید: «کل اکو سیستم یونیکس متشکل از سرورها، فضاهای ذخیره‌سازی، نرم‌افزار و سرویس‌ها است. بنابراین، یک اثر چند برابرکنندگی برای سرورهای یونیکسی به‌عنوان بنیان یک اکو سیستم یونیکسی وجود دارد که ارزشش چندین برابر یک سرور به تنهایی است.»

رقابت آبی بزرگ
در عین حال، رقبا امیدوار هستند آی‌بی‌ام نتواند همان تسلط بر مین‌فریم‌ها را برای یونیکس به دست آورد. آی‌بی‌ام سهم‌اش را در رهبری بازار یونیکس گسترش داده است. البته درآمد این شرکت نیز مانند سایر فروشندگان درآمدش کاهش پیدا کرده است. آی‌بی‌ام از سرورهای یونیکسی در سال ۲۰۱۱میلادی، 5.7 میلیارد دلار برای سهم 50.4 درصدی‌اش و 5.1 میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ برای سهم 56.1 درصدی‌اش از بازار به دست‌ آورد. این مطلب را بوزمان از اطلاعات مؤسسه IDC اعلام می‌کند.
اوراکل و اچ‌پی به ترتیب 19.2 و 18.6 درصد از بازار یونیکس را در سال ۲۰۱۲ در‌اختیار داشتند. هیتاچی و فوجیتسو نیز با 2.2 و 1.2 درصد در بین پنج فروشنده برتر یونیکس هستند. کل تجارت یونیکس از 11.3 میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به 1.9 میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ تنزل پیدا کرده است.
مک کردی از آی‌بی‌ام می‌گوید کاربردهای حیاتی همچنان مشتریان را به سمت یونیکس می‌کشاند. او می‌افزاید به‌تازگی تعدادی مشتری را در حوزه‌های «خرده‌فروشی بسیار بزرگ، تعدادی در بانکداری و حوزه سازمان‌های بسیار بزرگ ملاقات کرده است که آن‌ها همچنان بارهای کاری جدیدی را روی سیستم‌های یونیکسی می‌گذارند.» مک کردی می‌گوید: «یونیکس به‌خصوص روی پایگاه‌های داده و کاربردهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی بسیار خوب عمل می‌کند.»
آی‌بی‌ام امسال به کنفرانس لینوکس آمد تا افزایش سرمایه‌گذاری روی لینوکس برای سرورهای Power خود را اعلام ‌کند. سرورهای Power، یونیکس را نیز اجرا می‌کنند. این ویژگی به این معنی است که آی‌بی‌ام نمی‌خواهد اجازه دهد فناوری یونیکس دچار رکود شود.
مک کردی می‌گوید: «من این کار را عدم سرمایه‌گذاری روی یونیکس نمی‌بینم. آی‌بی‌ام شرکت بزرگی است. ما منابع زیادی داریم و می‌توانیم بیش از یک کار انجام دهیم. سرمایه‌گذاری روی لینوکس به این معنی نیست که می‌خواهیم مهاجرت مشتریان را خنثی کنیم. ما هیچ مشتری نداریم که بگوید ما یونیکس را نمی‌خواهیم و می‌خواهیم جای دیگری برویم.»
به طور مشابه، اوراکل هم لینوکس و یونیکس را دارد. مارکوس فلیر، معاون توسعه نرم‌افزار اوراکل، می‌گوید: «همان‌گونه که مشتریانی را می‌بینیم که بارهای کاری‌شان را از روی سرورهای یونیکسی بر می‌دارند، مشتریانی را هم می‌بینیم که به یونیکس بر‌می‌گردند تا نیازهای آپ‌تایم، کارایی و یکپارچگی داده‌های خود را که دیگر سکوها نمی‌توانند دراختیارشان قرار دهند، تکمیل کنند.»
اگر تنزل فروش در بازار ادامه داشته باشد و فقط یک یا دو گزینه دوام بیاورند، مشتریان یونیکسی به سختی خواهند افتاد. فوجیتسو بر‌خلاف این‌که با افت درآمد سالانه از ۳۰۳ میلیون دلار به ۱۸۸ میلیون دلار طی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، یکی از کوچکترین فروشندگان یونیکس است می‌گوید که این شرکت در حال جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی است.
نوریوکی تویوکی سرپرست سنجش سرور فوجیتسو سرور اجازه دادن به آی‌بی‌ام برای تسلط به بازار یونیکس همانند تسلط بر بازار مین‌فریم‌ها را برای همه (به جز آی‌‌بی‌ام) بد می‌داند و در این‌باره  هشدار می‌دهد: «دو گاو شیرده (یونیکس و مین‌فریم‌ها)، آی‌بی‌ام را بسیار بسیار قوی‌تر خواهند کرد. ما باید جلوی این کار را بگیریم. این برای ما خوب نیست و برای مشتریان نیز به هیچ وجه خوب نخواهد بود.»

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*