سه شنبه , ۹ آذر ۱۴۰۰

اپلايدمايکرو سرورهای خود را با تراشه‌های 16 هسته‌ای ARM روانه بازار خواهدکرد

 

کامپيوترورلد در گزارشی نوشت هرچند شرکت اپلايدمايکرو (AppliedMicro) درنظر دارد سرورهای جديد خود را با تراشه‌های موبايل 16 هسته‌ای آرم وارد بازار کند اما باتوجه به لغو غيرمنتظره برنامه مشابه Calxeda در سال گذشته، که شرکت پيشگام سرورهای مبتنی بر تراشه‌های ARM به‌شمار می‌رفت، اينک AppliedMicro با دقت بيشتری در اين‌ راه قدم خواهدگذاشت.

قرار است اپلايدمايکرو در خلال نشستی به ميزبانی روزنامه تايوانی Digitimes پيش از گشايش نمايشگاه کامپيوتکس تايوان (3 تا 7 ژوئن)درباره به‌کارگيری پردازنده‌های سريع‌تر و کم‌مصرف‌تر X-Gene 2 و X-Gene 3 که با 16 هسته و براساس ترانزيستورهای سه‌بعدی ساخته شده‌اند سخن بگويد. نخستين تراشه 64 بيتی و کم‌مصرف سری X-Gene اپلايدمايکرو براساس معماری آرم طراحی شده‌است و تا پايان امسال در سرورهای اين شرکت به‌کار گرفته خواهدشد.

تمايل به استفاده از تراشه‌های آرم در سرورهای شرکت‌های ميزبان وب افزايش يافته‌است زيرا نياز کمتر اين تراشه‌ها به برق در کاهش هزينه انرژی مرکز داده چنين شرکت‌هایی بسيار موثر است. تاکنون تنها شمار اندکی از شرکت‌ها تراشه‌های سرور 32 بيتی آرم توليد کرده‌اند که Mitac و Boston Ltd. از آن جمله‌اند. اما انتظار می‌رود که تا پايان امسال تراشه‌های آرم سرور 64 بيتی بيشتری‌ روانه بازار شوند.

گائوراو سينگ، نائب رئيس راهبرد فنی اپلايدمايکرو در همين راستا گفت، شرکت متبوعش می‌خواهد با به‌کارگيری تراشه‌های X-Gene 2 و X-Gene 3 هم قدرت سرورهای فشرده و هم سرورهای رک را افزايش دهد. ضمن اينکه تاکنون حدود 20 شرکت سرورساز برای استفاده از اين تراشه ابراز علاقه کرده‌اند.

گفتنی است اچ‌پی نيز اظهار داشته‌است که در سرورهای فشرده خانواده Moonshot از تراشه‌های X-Gene بهره خواهدبرد.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*