سه شنبه , ۹ آذر ۱۴۰۰

بازی متهورانه AMD در زمین لینوکس!

 

شاید سیستم‌عامل لینوکس در مقایسه با ویندوز از محبوبیت آن‌چنانی برخوردار نباشد ولی كاربران خاص خود را دارد و طرفدارانش كم نيستند. امکانات و نرم‌افزارهایی که برای لینوکس تهيه یا بهینه‌سازی شده‌اند بسیار کمتر از سیستم‌عامل ویندوز است. اشباع تقریبی بازار نرم‌افزاری و امکانات کاربردی ویندوز، رقابت تنگاتنگ شرکت‌های بزرگ کامپیوتری و وجود فرصت‌های بکر و عالی در بخش توسعه گیمینگ لینوکس باعث شده تا در تاکتیک‌های نبرد این شرکت‌ها تغییرات اساسی را شاهد باشیم.

اما خبر رسیده که دومین سازنده بزرگ پردازنده جهان یعنی AMD پا به عرصه سیستم‌عامل لینوکس گذاشته و بازی‌کننده‌های لینوکسی را هدف قرار داده است. جریان از این قرار است که این شرکت اعلام کرد در کنسول Steam Box مجموعه‌ای از ابزارهای توسعه نرم‌افزاری را برای عملکرد بهتر و روان‌تر بازی‌های رایانه‌ای توسط درگاه موسوم به Mantle ارائه خواهد کرد. این کنسول بازی از سخت‌افزار قدرتمند کامپیوترهای دسکتاپ و همچنین سیستم‌عامل اختصاصی Steam مبتنی بر هسته لینوکس بهره می‌برد. با کمک ابزار منتل، بازی‌های گرافیکی مي‌توانند از ویژگی‌های سخت‌افزاری کارت‌های گرافیک به نحوی شایسته بهره‌مند شوند. در صورت موفقیت و اقبال عمومی از منتل، کاربران لینوکسی مي‌توانند بازی‌های توسعه داده شده را به راحتی و با کیفیت و سرعت بالاتر روی کنسول Steam خود اجرا کنند.
تاکنون بیش از 50 عنوان بازی رایانه‌ای برای اجرا در سیستم‌عامل Steam با به‌کارگیری ابزار منتل شرکت ای‌ام‌دی توسعه و بهینه‌سازی شده‌اند اما به‌نظر می‌رسد که این تعداد بسیار کمتر از پیش‌بینی‌های ای‌ام‌دی است. صد البته که بازی‌های رایانه‌ای تولید شده برای سیستم‌عامل ویندوز بسیار محبوب بوده و شاید در وهله اول بعید به‌نظر برسد که منتل و سیستم‌عامل Steam تهدیدی جدی برای آن‌ها باشند اما در یک نگاه وسیع‌تر، اشباع بازار بازی‌های ویندوز و کمین برخی از رقبای مایکروسافت برای در اختیار گرفتن این بخش پرسود، عواملی هستند که می‌توانند تازه‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری غیر ویندوزی را به یک رقیب و تهدید بزرگ برای مایکروسافت مبدل سازند.

از سوی دیگر چون ای‌ام‌دی علاقه زیادی به نبرد با رقیبانش در بیش از یک جبهه دارد، توسعه و بهبود رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) کنسول Steam و مجاب ساختن سازندگان بازی‌های گرافیکی لینوکسی علاوه بر نیاز به توان و صرف هزینه‌های بالا، می‌تواند خطر جدی برای کنسول‌های بازی به خصوص پلی‌استیشن و ایکس‌باکس باشد. توسعه و بهبود بازی محبوب Battlefield 4 و همچنین اجرای روان و باکیفیت این بازی روی کنسول Steam نمونه‌ای از این رویارویی پرغرور است. یکی از ویژگی‌های بارز ابزار کاربردی منتل، اوپن‌سورس بودن است که دست توسعه‌دهندگان API و رابط‌هاي كاربري گرافيكي آن را برای ارتقاء یا افزودن قابلیت‌های کاربردی دیگر باز خواهد گذاشت.

در حقیقت پروژه منتل در پاسخ به عرضه رابط كاربري Direct X11 طراحی شده و در صورت حمایت سازندگان بازی از آن، به‌نظر می‌رسد شرکت ای‌ام‌دی تا رسیدن به هدف اصلی که خودنمایی در بخش گرافیک و جذب سازندگان بازی‌های ویديویی است راه طولانی را پیش‌رو دارد. در صورت موفقیت پروژه منتال ای‌ام‌دی، این شرکت مي‌تواند سهم فروش تراشه‌های گرافیک خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

پروژه منتل با ایجاد بستری مناسب‌تر از گذشته برای پردازش و رندرینگ، به واحد محاسبات تراشه گرافیک اجازه می‌دهد تا با سرعت بیشتری وظایف خود را به انجام رسانند. علاوه بر این، از تجمع دستورالعمل‌های پردازشی ارسال شده از جانب تراشه گرافیکی به پردازنده جلوگیری کرده و در نتیجه تراشه گرافیکی مي‌تواند تا به سرعت دستورهای پردازشی تصاویر را اجرا نماید. این عمل باعث میژ گردد تا از بار پردازشی پردازنده نیز کاسته شده و فضای محاسباتی بیشتری داشته باشد. همچنین با توسعه سخت‌افزاری بخش گرافیک، ارتباطی تنگاتنگ میان سخت‌افزار‌های گرافیکی و ابزارهای کاربردی منتل ایجاد می‌شود که این مهم به افزایش کیفیت تصاویر پردازشی به خصوص در بازی‌های گرافیکی انجامیده و توسعه‌دهندگان بازی را به ارتقاء و هماهنگ ساختن بازی‌های بیشتر با پروژه منتل ترغیب می‌کند.

دو نکته مهمی که شاید بتواند منتل ای‌ام‌دی را در برابر DX مایکروسافت به چالش بکشاند، انحصاری بودن و عدم توسعه منتل به بخش بزرگی از بازار یعنی دستگاه‌های هوشمند است. هر چند براساس گفته مدیران ای‌ام‌دی، منتل مي‌تواند با به‌روزرسانی‌های مداوم از سرعت و هماهنگی سخت‌افزاری بیشتری نسبت به DX برخوردار گردد، اما در حال حاضر این پروژه فقط با تراشه‌های گرافیکی AMD سازگار است و این در حالی است که Direct X از بزرگ‌ترین مزیت یعنی پشتیبانی از تراشه‌های گرافیکی متنوع نظیر انویدیا بهره می‌برد. مزیت دوم به‌کارگیری رابط DX در تلفن‌های هوشمند مجهز به سیستم‌عامل ویندوزفون برای اجرای روان و بهتر بازی‌ها است.

کنسول Steam مجهز به منتل در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده برای مصرف عمومی روانه بازار خواهد شد و با عرضه DX 12 به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی این شرکت در پروژه منتال، ای‌ام‌دی باید سناریوهای متفاوت و قابل اجرایی را در برابر رونمایی‌های غافلگیرانه رقبای سنتی خود نظیر مایکروسافت و انویدیا آماده سازد تا بتواند برنده اصلی بازی نفس‌گیر منتل در زمین لینوکس باشد.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*