چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۰

تيانهی-2 باز هم در صدر فهرست توان‌مندترين ابرکامپيوترهای جهان نشست

 

تازه‌ترين فهرست Top500 نشان می‌دهد چينی‌ها باز هم توانسته‌اند Tianhe-2 (راه شيری-2) را در صدر فهرست قدرتمندترين ابرکامپيوترهای روز جهان بنشانند. ابرکامپيوتر تيانهی-2 که هم‌اينک تحت راهبری دانشگاه ملی فناوری‌های دفاعی چين مشغول است توانست با توان محاسباتی 33.86 پتافلاپ در ثانيه در فهرست ماه ژوئن Top500 که در کنفرانس جهانی ابرمحاسبات در شهر لايبزيگ آلمان منتشر شد جايگاه نخست را به‌خود اختصاص دهد.

نکته جالب آنکه رقبای اين کامپيوتر با فاصله‌ زيادی از آن در رده‌های پسين جای گرفته‌اند. برای نمونه، جايگاه دوم اين فهرست متعلق به ابرکامپيوتر Titan دپارتمان انرژی آمريکا با توان محاسباتی 17.59 پتافلاپ، يعنی حدود نيمی از توان محاسباتی تيانهی-2 است، ضمن اينکه تيانهی-2 دارای بيش از 3 ميليون هسته پردازنده است درحاليکه تيتان از حدود 561 هزار هسته پردازنده سود می‌برد. از پارسال که تيانهی-2 برای نخستين بار معرفی شد و شگفتی‌‌ آفريد تاکنون، اين سومين باری است که در رده نخست فهرست Top500 جای می‌گيرد.

برخی از ديگر مشخصه‌های تيانهی-2 عبارتند از، سيستم‌عامل لينوکس Kylin، پردازنده‌های اينتل Xeon Phi 31S1P، بيش از يک ميليون گيگابايت حافظه و حداکثر توان محاسباتی تئوريک 54.90 پتلافلاپ در ثانيه. در رده‌های نخست تا دهم فهرست ماه ژوئن امسال، شش ابرکامپيوتر از آن آمريکا است و چين، ژاپن، سوئيس و آلمان نيز هر کدام با يک ابرکامپيوتر در اين فهرست جای دارند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*