یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰

+Raspberry Pi Model B رونمایی شد

 

بنياد Raspberry Pi تازه‌ترين نسخه از بورد-کامپيوتر خود را که +Raspberry Pi Model B نام داد رونمایی کرد. اين بورد دارای چهار درگاه USB 2.0 است که شمار آن‌ها در مقايسه با مدل پيشين (B) دو برابر شده‌است. شکاف کارت SD نيز اينک جای خود را به شکاف microSD داده‌است. علاوه بر اين، کارکرد برق مدل +B بهينه‌تر شده‌ و از 3.5 وات به 3 وات کاهش يافته‌است. بنياد راسپری پای (به‌ تلفظ آمريکایی، رزبری پای) برای اين منظور سامانگرها يا رگلاتورهای خطی را با سامانگرهای سوئيچينگ جايگزين کرده‌است.

ابعاد دستگاه نيز از 85.6 در 53.98 در 17 ميلی‌متر در مدل B اينک به 85 در 56 در 17 ميلی‌متر تغيير يافته‌است. شايد اين تغيير اندازه برای کاربران مدل پيشين که اينک می‌خواهند دستگاه خود را به مدل +B ارتقا دهند مشکل‌آفرين و کمی هزينه‌بر باشد چون بورد جديد جفتِ کيس‌های کنونی نخواهدبود. شمار پين‌های هدر ورودی‌/خروجی‌های همه‌منظوره (GPIO header)  نيز از 26 به 40 افزايش يافته‌است که 26 پين مانند همان 26 پين موجود در مدل B است و چيدمان و ارتباط آن‌ها با هم تغييری نکرده‌است. اما اينک 14 پين ديگر نيز در اختيارتان است تا درصورت نياز به استفاده از سخت‌افزارهای دلخواه روی اين بورد دست‌تان بازتر باشد. ديگر اجزای بورد +B در کل همانند گذشته باقی مانده‌اند؛ برای مثال پردازنده و حافظه رم آن تغييری نکرده‌است. پردازنده مجتمع يا SoC اين بورد، مدل BCM2835 ساخت برودکام است که مبتنی بر معماری ARM11 ساخته شده‌است. روی اين تراشه مجتمع يک پردازنده مرکزی 700 مگاهرتزی و يک پردازنده گرافيک دو هسته‌ای پياده شده‌است. حافظه رم دستگاه نيز 512 مگابايتی است. اين دستگاه می‌تواند نسخه‌هایی از لينوکس را اجرا کند.

ابن آپتون، موسس و مديرعامل تيم مهندسی بنياد راسپری پای می‌گويد، بورد جديد را نبايد  Raspberry Pi 2 قلمداد کرد بلکه نسخه تکامل‌يافته‌ نهایی برای نخستين راسپری پای اين بنياد است که دو سال و نيم پيش عرضه شد. به‌گفته آپتون، برای رونمایی از Raspberry Pi 2 بايد تا سال 2017 صبر کنيم.  در ضمن، مدل جديد +B جايگزين مدل B نخواهدبود و تا زمانی که برای مدل B تقاضا وجود داشته‌باشد توليد آن نيز در کنار +B ادامه خواهدداشت. آپتون همچنين افزود، زيرسيستم‌های نرم‌افزاری راسپری پای در آينده نزديک به‌روز خواهندشد و درنتيجه ضمن پشتيبانی از گرافيک سه‌بعدی و HTML5، ويدئوهای اچ‌دی يوتيوب را نيز (برای مثال) به‌راحتی پخش خواهندکرد. به‌علاوه، اين بنياد نسبت به سازگاری بورد-کامپيوترهای خود با سخت‌افزارهای جديد و به ويژه نمايشگرهای لمسی بی‌توجه نيست و اين موضوع را در نسخه‌های آينده لحاظ خواهدکرد. قيمت +B در مقايسه با مدل پيشين تغييری نداشته‌ و همچنان 23.77 پاوند قيمت‌گذاری شده‌است. بورد-کامپيوتر +B هم‌اکنون آماده فروش است.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*