سه شنبه , ۵ بهمن ۱۴۰۰

گوگل در پی تراشه‌های کوانتومی ويژه هوش مصنوعی

 

گوگل در وبلاگ رسمی خود اعلام کرد گروه هوش مصنوعی کوانتومی اين شرکت با همکاری جان مارتينيس و تيم او از دانشگاه سانتا باربارای کاليفرنيا پردازنده‌های کوانتومی جديدی را خواهندساخت که اساس طراحی آن‌ها الکترونيک ابررسانشی (superconducting electronics) خواهدبود.

مارتينيس و تيم او که يکی از پربارترين گروه‌های پژوهشی در حيطه محاسبات کوانتومی به‌شمار می‌روند جزو نخستين کسانی بودند که در سال 2008 در تحقيق‌های خود از همين تکنيک بهره بردند. گوگل که از ديرباز اشتياق خود به محاسبات کوانتومی را نشان داده‌است، اينک قصد دارد دامنه پژوهش‌های خود در اين‌باره را گسترش دهد. گوگل يکی از نخستين مشتريان کامپيوترهای کوانتومی D-Wave بود و نيز از سال 2013 ضمن تاسيس آزمايشگاه هوش مصنوعی کوانتومی، همکاری خود در اين حيطه را با آژانس فضایی ناسا و انجمن پژوهش‌های فضایی دانشگاه‌ها (USRA) آغاز کرده‌است. هدف آن‌ها بهينه‌سازی کاربردهای کوانتومی در حل موارد دشوار هوش مصنوعی است.

در همين راستا مارتينيس در گفتگو با وال‌ استريت‌ ژورنال گفته‌است که او از اين پس کارمند مشترک گوگل و دانشگاه سانتا باربارا خواهدبود و بعضی از اعضای گروه او نيز به اين شرکت خواهندپيوست. گوگل نيز اظهار داشت، اينک با شکل‌گيری يک گروه منسجم سخت‌افزاری، تيم هوش مصنوعی کوانتومی گوگل می‌تواند طرح‌های تازه‌ای را برای بهينه‌سازی کوانتوم و پردازنده‌های استنتاج‌گر (inference processors) پياده‌سازی و آزمايش کند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*