سه شنبه , ۵ بهمن ۱۴۰۰

تشریح قابلیت فوکوس لیزری در دوربین تلفن جی 3 ال‌جی

 

ال‌جی هنگام معرفی پرچمدار جی۳ خود تاکید ویژه‌ای بر قابلیت فوکوس خودکار لیزری تعبیه شده در کنار دوربین 13 مگاپیکسلی این گوشی هوشمند داشت. این تکنولوژی که به اختصار Laser AF نامیده می‌شود پیش‌تر در دوربین‌های دیجیتال نیز مورد استفاده قرار گرفته اما ال‌جی با معرفی جی۳ اولین گوشی هوشمند مجهز به این فناوری را ارائه کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به تشریح قابلیت فوکوس لیزری جی۳ بپردازیم.

امروزه  اغلب گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های دیجیتال موجود در بازار، از قابلیت تشخیص فاز یا تشخیص کنتراست بهره می‌برند که در برخی موارد نیز تولیدکنندگان به ترکیب این دو پرداخته و حالتی هیبریدی را برای دستگاه خود ایجاد می‌کنند. این قابلیت‌ها به دوربین دستگاه کمک می‌کند که بر روی سوژه‌ی مورد نظر به شکل مناسبی تمرکز (فوکوس) کند. این شیوه از نقاط فوکوس خودکار موجود در سنسور دوربین استفاده کرده تا هر چیزی را به ناحیه‌ی فوکوس تصویر بیاورد. البته این قابلیت می‌تواند بر اساس شرایط نوری محیط در بر گیرنده‌ی معایبی نیز باشد که در نتیجه‌ی آن دستیابی به فوکوس مورد نظر دشوارتر می‌شود. حتی در شرایط نوری کاملا مناسب نیز بسیاری از دوربین‌های گوشی‌های هوشمند با مشکلاتی در زمینه‌ی فوکوس مواجه هستند. اکنون ال‌جی برای حل این مشکل، اقدام به تعبیه‌ی یک سیستم لیزری سریع و دقیق در قسمت پشتی جی۳ کرده که دوربین دستگاه به منظور اجرای فوکوس از آن بهره می‌برد. البته این شرکت کره‌ای، در پرچمدار سال پیش خود یعنی جی۲ نیز از یک سیستم AF سریع با ۹ نقطه‌ی فوکوس اتوماتیک استفاده کرده بود اما در جی۳ تلاش کرده فوکوس خودکار را یک مرحله ارتقا بخشد.

از نظر کلی، AF یک تکنولوژی جدید به حساب نیامده و در دستگاه‌هایی نظیر برخی دوربین‌های کامپکت و نیز سرعت‌سنجی که پلیس‌های راهنمایی و رانندگی از آن استفاده می‌کنند نیز شاهد آن بوده‌ایم. این سیستم از نور لیزر برای اندازه‌گیری فاصله‌ی موجود میان دوربین و جسم یا سوژه‌ی مورد نظر بهره می‌برد که سنسور دوربین در مرحله‌ی بعد از داده‌های مربوط به آن برای تصحیح فوکوس استفاده می‌کند. آنچه پیش‌تر گفته شد یعنی سیستم‌های تشخیص فاز، تشخیص کنتراست و ترکیب این دو در حقیقت سیستم‌های فوکوس خودکار غیرفعال یا Passive نامیده می‌شوند، در حالی که سیستم فوکوس لیزری مورد استفاده در جی۳، بعنوان سیستم فوکوس خودکار فعال یا Active شناخته می‌شود.

g3-laser-focus-1

بعنوان مثال، زمانی که دوربین دیجیتال استاندارد شما تلاش می‌کند تحت شرایطی با نور پایین به انجام فوکوس بپردازد، ممکن است متوجه تابش یک نور نارنجی رنگ پیش از اجرای فوکوس و ثبت تصویر شده باشید. آنچه در این مورد شاهدش هستیم در حقیقت یک پرتو AF Assist نامیده می‌شود و از امواج مادون قرمز برای کمک به اجرای فوکوس دوربین استفاده می‌کند. آنچه سیستم مورد استفاده در ال‌جی جی۳ را متمایز می‌کند، در حقیقت استفاده از لیزر فروسرخ به جای نور فروسرخ مورد استفاده در دوربین‌های دیجیتال است که از طول موج بلند تری برخوردار است. بر این اساس اشعه‌ی مذکور بر روی شیء مورد نظر برای فوکوس تابیده شده و دستگاه بازتاب آن را دریافت می‌کند. سرعت این فرآیند بدلیل استفاده از لیزر بسیار بالا است و برای تصور آن می‌توانید سرعت افتادن لیزر از یک دستگاه لیزر دستی بر روی دیوار یا هر شی دیگر را در ذهن مجسم کنید. پس از این مرحله، به لطف مجموعه‌ای از نرم‌افزارها و فرآیندهای تعبیه شده در ال‌جی جی۳، این گوشی قادر است اطلاعات بدست آمده از این بازتاب را مورد تحلیل قرار داده و بر سوژه‌ی تصویربرداری فوکوس کند.

این نخستین باری است که یک گوشی هوشمند یا حتی دستگاه مصرفی از قابلیت فوکوس خودکار لیزری بهرمند شده است. ال‌جی مدعی است که تنها برخی مدل‌های بسیار گران قیمت دوربین‌های DSLR از چنین خصوصیتی برخوردار هستند (هرچند لوازم جانبی مناسبی برای اجرای این قابلیت برای برخی دوربین‌ها عرضه شده است). پیش‌تر شایعه شده بود که کمپانی نیکون تلاش دارد سیستم مشابهی را در دوربین‌های خود پیاده‌سازی کند که البته پس از مدتی ادامه‌ی آن را رها کرد. برخی دوربین‌های ساخت سونی نظیر Sony F707 ،DSC-V3 و DSC-F828 نیز از تکنولوژی مشابهی استفاده کرده‌اند که این کمپانی ژاپنی با عبارت Hologram AF در دوربین‌های Cybershot سال 2003 میلادی از آن یاد می‌کرد.

مشکل تکنولوژی مشابه به کار رفته در دوربین‌های سونی این بود که مبنای آن‌ها بر سیستم تشخیص کنتراست قرار گرفته بود و به دلیل استفاده از لیزر کلاس ۱، تنها تا فاصله‌ی اندکی که به گفته‌ی خود سونی تنها 4.5 متر بود امکان استفاده از آن وجود داشت. امروزه اغلب دوربین‌ها با استفاده از فلش دستگاه تلاش می‌کنند به سرعت محیط را روشن کرده و فوکوس را بر روی سوژه تنظیم کنند. اما ایرادات این روش نیز به خوبی در ذهن همگان ثبت شده است.

دوربین جی 3 ال‌جی

ال‌جی مدعی است که سرعت فوکوس در دوربین گوشی هوشمند جی ۳ یک سر و گردن بالاتر از نمونه‌های عادی قرار دارد. در حقیقت این شرکت به زبان اعداد چنین بیان می‌کند که زمان مورد نیاز برای اجرای فوکوس در ال‌جی جی۳ تنها 276 میلی ثانیه است در حالی که در مقام مقایسه، پلک زدن انسان چیزی حدود 300 میلی ثانیه زمان خواهد برد. بنابراین سرعت فوکوس در دوربین پرچمدار جدید ال‌جی حتی از پلک زدن نیز بالاتر خواهد بود! از نظر تئوری، چنین مساله‌ای بدین معنا است که دوربین این گوشی قادر است از یک سوژه‌ی در حال حرکت، بدون از دست دادن فوکوس به ثبت تصویر بپردارد. این تکنولوژی با یک دوربین 13 مگاپیکسلی و نیز فناوری touch-to-shoot ترکیب شده و امکان ثبت سریع تصویر بدون نیاز به منتظر ماندن برای اجرای فوکوس را فراهم می‌کند. این قابلیت دردسرهای بسیاری را از سر راه تصویربرداری با گوشی‌های بزرگ امروزی برمی‌دارد چرا که در این دستگاه‌ها کاربر هم باید به نحو مناسبی گوشی را در دست نگاه داشته و کلید فوکوس و ثبت را در زمان مناسب فشار دهد. سرعت‌سنج‌های مدرن پلیس‌ها نیز امروزه به جای رادار از لیزر برای تشخیص فاصله و سرعت بهره می‌برند که سرعت و دقت بالاتری را به همراه دارند. چنین قابلیتی می‌تواند کارکرد مشابهی در دوربین ال‌جی جی۳ نیز داشته باشد اما همانطور که می‌دانیم فاکتورهای بسیاری برای ایجاد یک تصویر مناسب دخیل هستند.

ال‌جی همچنین تاکید ویژه‌ای بر ماهیت هیبریدی سیستم خود دارد که بر اساس آن در شرایطی که فوکوس لیزری کارایی مناسبی نداشته باشد جی۳ باز هم راهکار مناسب و جایگزین را برای اجرای بهترین فوکوس به کار خواهد بست. اشعه‌ی تابیده شده توسط سیستم تعبیه شده در جی۳ و نیز ورودی دریافت بازتاب آن به اندازه‌ای کوچک در نظر گرفته شده که احتمال دریافت بازتاب‌های چندگانه و اطلاعات غیردقیق را در شرایط مختلف به شکل چشمگیری کاهش خواهد داد. معمولا در دوربین‌های DSLR شاهد استفاده از PDAF یا Phase Detect Auto Focus برای اجرای فوکوس هستیم اما آنچه در جی۳ به کار رفته در نوع خود بسیار نادر بوده و در حقیقت مربوط به حوزه‌ی دیگری از تکنولوژی است که ال‌جی آن را با گوشی هوشمند خود ترکیب کرده است.

جی 3 ال‌جی

به گزارش ال‌جی، گوشی هوشمند جی۳ همچنین از لرزشگیر اپتیکال تصویر (OIS) بهبود یافته نیز برخوردار است که موجب می‌شود این دستگاه در مقایسه با نسل‌های پیشین خود تا 30 درصد مدیریت بهتری بر روی لرزش‌های بوجود آمده هنگام تصویر و فیلم‌برداری داشته باشد. رئیس بخش بازاریابی محصولات موبایل ال‌جی در اروپا حتی ادعا می‌کند که ال‌جی جی ۳ ثبت تصاویر سلفی را نیز ساده می‌کند و بر همین اساس آن را  The Ultimate Selfie Camera می‌نامد. گوشی هوشمند جی۳ از یک حالت مخصوص برای ثبت سلفی بهره می‌برد که  به کاربر اجازه می‌دهد با اشاره‌ی دست به سمت دوربین گوشی هنگام ثبت تصویر، شمارش معکوس برای ثبت خودکار تصویر توسط گوشی را فعال کند. ال‌جی همچنین می‌گوید که فیلم‌برداری با جی۳ نیز به لطف میکروفن بهبود یافته با بهینه‌سازی‌هایی همراه بوده و دستگاه بهترین سطح و تنظیمات صدای محیط برای ویدیو را بصورت خودکار اجرا می‌کند.

رویکرد ال‌جی برای استفاده از سیستم فوکوس لیزری در مقابل راهکار پیچیده و گران HTC که نیاز به دو دوربین برای عملکرد مشابه در قسمت پشتی دارد بسیار جالب توجه است. بسیاری از گوشی‌های هوشمند موجود در بازار از سرعت پایین فوکوس رنج برده و کاربران بسیاری خواهان بهبود این وضعیت هستند. فاکتورهای بسیاری برای ثبت تصاویر عالی در گوشی هوشمند باید لحاظ شده باشند اما قطعا وجود سیستم AF قدرتمند و لرزشگیر اوپتیکال بهبود یافته کمک بزرگی در این فرآیند خواهند بود.

تردیدی وجود ندارد که این تکنولوژی‌ها موجب ایجاد برتری‌های مشخصی برای دوربین ال‌جی جی۳ خصوصا در شرایطی با نور محیطی کم خواهد بود.

جی 3 ال‌جی

منبع : زومیت

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*