سه شنبه , ۵ بهمن ۱۴۰۰

USB Type-C برای رهایی از دست کابل‌های گوناگون

 

رويه کنونی اين است که اگر بخواهيد بيش از دو نمايشگر (و گاهی حتی دو نمايشگر) را به يک دستگاه کامپيوتری متصل کنيد به چند کابل گوناگون نياز خواهيدداشت که چندان مطلوب نيست. از جمله شايد به دو رشته کابل DisplayPort، يک HDMI و يک DVI نياز داشته‌باشيد و گاهی ناچار خواهيدشد از کانکتور آنالوگ VGA استفاده کنيد. اما اينک با تبيين استانداردی نو ضمن بهره‌گيری از کانکتور استاندارد USB Type-C اين مشکل حل خواهدشد.

در همين راستا، گروه VESA (انجمن استانداردهای ويدئو الکترونيک) با معرفی ويژگی جديدی موسوم به DisplayPort Alternate Mode روی کانکتور استاندارد USB Type-C راهی را فراهم کرده‌است تا هم صدا و هم ويدئو بتوانند مستقيماً روی کابل يو‌اس‌بی‌ جابه‌جا شوند. ويژگی ارزشمند مود جديد اين است که اجازه می‌دهد سيگنال‌های گوناگون (غير از سيگنال‌های رايج سازگار با يو‌اس‌بی) روی کانکتور يو‌اس‌بی‌ Type-C دادوستد شوند.

 

 

برای بهره‌گيری از اين راه‌کار نو، هم کارت ويدئو و هم نمايشگرهایی که قرار است به کامپيوتر متصل شوند می‌توانند از چندين کليد اتصال Type-C بهره ببرند و درنتيجه به‌استفاده از کابل‌ها و آداپتورهای گوناگون نيازی نخواهيدداشت چون تنها يک کابل Type-C به‌ازای هر نمايشگر برای اين‌کار کافی خواهدبود. نخستين مرحله از اين طرح فراگيرDisplayPort Alternate Mode on USB Type-C Connector Standard نام دارد که نتيجه همکاری VESA با نهاد استانداردهای يو‌اس‌بی (USB-IF) است تا ضمن آن کانکتورهای Type-C و کابل‌های مربوطه بتوانند سيگنال‌های بومی DisplayPort را جابه‌جا کنند.

 

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*