چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۰

مراكزداده در سال 2025

 

مؤسسه Emerson Network Power در یك نظرسنجی به دنبال به دست آوردن تصویری از مراكزداده و چالش‌های آن در سال 2025 بوده است. در این نظرسنجی بیش از 800 مدیر دپارتمان‌های IT شركت كردند و با دقت و وسواس به سؤالات پاسخ دادند. این نظرسنجی نشان می‌دهد كه انرژی و فناوری‌های محاسبات ابری مهم‌ترین دغدغه این مدیران هستند. همچنین مراكزداده در سال 2025 تفاوت‌های عمده‌ای با مراكزداده كنونی خواهند داشت.

 

برخی از نتایج این نظرسنجی جالب توجه و قابل تأمل هستند. در این نظرسنجی مشخص شده است که مدیران IT اعتقاد دارند نزدیك به 25 درصد انرژی مراكزداده در سال 2025 از خورشید و سلول‌های خورشیدی تأمین می‌شود، در حالی كه اكنون فقط یك درصد از كل انرژی مراكزداده از سلول‌های خورشیدی است.
همچنین بیش از سه چهارم پاسخ‌دهند‌‌گان اعتقاد دارند که تا 10 سال آینده بیش از 60 درصد محاسبات روی فضاهای ابری صورت می‌گیرد. سومین نتیجه‌گیری این نظرسنجی نشان می‌دهد 58 درصد مدیران IT  انتظار دارند که مراكز داده كوچك‌تر شوند. از این تعداد 30 درصد اعتقاد دارند مراكزداده در سال 2025 به نصف اندازه مراكزداده كنونی كوچك‌تر خواهند شد، 18 درصد اعتقاد دارند مراكزداده در 10 سال آینده به یك پنجم اندازه فعلی و 10 درصد اعتقاد دارند به یك دهم اندازه فعلی كاهش خواهند یافت. همان‌طور كه انتظار می‌رود، در 10 سال آینده انرژی‌های تجدیدپذیر غالب خواهند شد و بیش‌تر مراكزداده كنونی به سوی استفاده از این منابع انرژی سوق می‌یابند. در حال حاضر فقط 10 درصد از كل انرژی مصرفی برای مراكزداده را انرژی‌های تجدیدپذیری مانند خورشید، باد، جزر و مد، سلول‌های سوختنی، گرمای زمین و… تشكیل می‌دهند، اما در كمال ناباوری انتظار می‌رود که در سال 2025، 50 درصد كل انرژی مراكزداده از این روش‌ها تأمین ‌شود. سلول‌های سوختنی 11 درصد از كل این 50 درصد را شامل می‌شوند. مدیر مؤسسه Emerson Network Power می‌گوید: «شاید این انتظار كه 50 درصد كل انرژی‌ مراكزداده در سال 2025 از منابع تجدیدپذیر باشد كمی خوش‌بینانه به نظر برسد، اما از این موضوع حكایت دارد كه در بخش فنی مراكزداده تغییرات عمده‌ای به وقوع پیوسته است و شركت‌ها به شدت در حال تمرکز كردن روی این نوع انرژی‌ها هستند و ما در آینده شاهد پیشرفت‌های فنی بزرگی خواهیم بود.»
در حال حاضر، یك مترمربع سلول خورشیدی می‌تواند 800 كیلووات‌ ساعت در سال انرژی ذخیره كند. اگر انرژی مورد نیاز یك رك به همراه خنك‌كننده آن را 6.4 كیلووات ‌ساعت در نظر بگیریم، برای این رك به 8 مترمربع سلول خورشیدی نیاز داریم. استفاده از این نوع انرژی به شدت رو به افزایش است. برای نمونه، چند ماه پیش، شركت اپل 100 هكتار زمین در Miaden را به سلول‌های خورشیدی اختصاص داد و قرار است یك مركزداده كاملاً مبتنی‌بر انرژی تجدیدپذیر خورشیدی راه‌اندازی كند. سازندگان رك‌ها سعی می‌كنند انرژی مورد نیاز یك رك به همراه خنك‌كننده‌اش را به دامنه 6 تا 8 كیلووات‌ساعت محدود كنند، اما اكنون رك‌هایی با مصرف انرژی 40 كیلووات ساعت نیز یافت می‌شود.
این نظرسنجی نشان می‌دهد مراكزداده در 10 سال آینده به سوی استفاده از نیروگاه‌های برق خصوصی حركت می‌كنند و دیگر كم‌تر به شبكه سراسری برق كل كشور وابسته هستند. شركت اپل به همین منظور در حال ساخت یك نیروگاه برق از سلول‌های خورشیدی است. گوگل نیز یك مركزداده در كنار نیروگاه برقی آبی تأسیس كرده است كه به‌طور اختصاصی از این نیروگاه تغذیه كند.
یكی دیگر از نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد مدیران IT  انتظار دارند مراكزداده در 10 سال آینده به شدت خود ترمیم‌کننده (Self-Healing)، قابل مشاهده کامل (Visibility) و خودبهینه‌ساز (Self-Optimizing) باشند.
این انتظار با ورود فناوری‌های مبتنی‌بر نرم‌افزار (Software Define) به وجود آمده است و سرآمد همه این فناوری‌ها، مراكزداده نرم‌افزارمحور (Software Defined Data Center) هستند. SDDC زیرساخت‌های مراكز داده را بیش‌تر از گذشته، خودكار و قابل برنامه‌ریزی با انعطاف‌های لازم می‌كند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*