چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سامسونگ سرعت وای‌فای را به 4.6 گيگابيت رساند

 

سامسونگ اعلام کرد با به‌کارگيری فناوری‌ جديدی در حيطه وای‌فای سرعت دستگاه‌های متصل به اين شبکه‌ها را از 866 مگابيت بر ثانيه امروزی به 4.6 گيگابيت بر ثانيه خواهدرساند. اين شرکت می‌گويد، با چنين سرعتی می‌توان يک فيلم 1 گيگابايتی را در کمتر از 3 ثانيه از وسيله‌ای به وسيله ديگر فرستاد. يکی از رمز‌های موفقيت سامسونگ در دست‌يافتن به چنين سرعتی اين است که به‌جای کانال‌های شلوغ و پرترافيک 2.4 تا 5 گيگاهرتز که امروزه به اشغال مسيرياب‌ها درآمده‌اند، فرکانس 60 گيگاهرتز را به‌کار گرفته‌است و ديگر اينکه با استفاده از فناوری Beamforming يا پرتوسازی، می‌تواند سيگنال‌ها را با دقت بسيار بيشتری برای دستگاه‌های هدف ارسال کند. با اينکه سيگنال‌های 60 گيگاهرتز نمی‌توانند به‌سادگی از ديوارها عبور کنند، اما متخصصان پيش از اين موفق شده‌بودند علاوه بر پياده‌سازی استاندارد نوين 802.11ad، سيگنال‌های 60 گيگاهرتزی را از ديوارهای آجری بگذرانند. ولی اين چالش هنوز به‌جای خود باقی بود و از اين‌رو،  بيشتر دستگاه‌های کنونی سازگار با فرکانس 60 گيگاهرتز يا به عبارتی WiGig برای کار در بردهای بسيار بسيار کوتاه طراحی شده‌اند.

 

فناوری Beamforming سيگنال‌های وای‌فای ارسالی بين روتر‌ها را به‌صورت متمرکز هدایت می‌کند (عکس از Netgear، بازنشر در پی‌سی‌ورلد).

 

در چنين شرايطی بود که به‌گفته کيم چانگ يونگ، مدير مرکز پژوهش و گسترش رسانه‌ها و ارتباطات ديجيتال سامسونگ، اين شرکت موفق شد مانع‌های موجود بر سر راه تجاری‌سازی فناوری وای‌فای در فرکانس 60 گيگاهرتز را رفع کند. سامسونگ می‌گويد، آنتن‌هایی را توسعه داده‌است که می‌توانند سيگنال‌ها را تا گستره وسيعی پوشش دهند و به‌اين وسيله توانسته‌است آنچه را که به‌صورت فيزيکی و مجازی، مانعی بر سر راه اين فناوری به‌شمار می‌رفت از سر راه بردارد. در همين حال گروه‌های توسعه استانداردهای WirelessHD و WiGig نيز تلاش کرده‌اند تا با استفاده از فناوری ويژه‌ای به‌نام Beamforming کارایی سيگنال‌های 60 گيگاهرتزی را افزايش دهند. فناوری Beamforming موقعيت دستگاه‌های کلاينت (مانند کامپيوترهای شخصی و تبلت‌ها) را به‌صورت فيزيکی شناسایی می‌کند و سپس به‌جای آنکه سيگنال‌های وای‌فای را پخش يا به‌عبارتی برودکست کند آن‌ها را مستقيماً و به‌صورت متمرکز برای کلاينت‌هایی که شناسایی شده‌اند می‌فرستد. به‌اين ترتيب سامسونگ می‌تواند سرعت کار دستگاه‌های 802.11ad سازگار با فناوری خود را در مقايسه با همتايان رقيبش 5 تا 10 برابر افزايش دهد.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*