شنبه , ۲۴ مهر ۱۴۰۰

پردازنده‌های نسل جدید اینتل

 
پردازند های نسل جدید

پردازند های نسل جدید

با اینکه بیش از یکسال از ارائه نسل جدید پردازنده‌ها توسط شرکت اینتل میگذرد، اما بسیاری از کاربران یا از تغییرات اساسی آن خبر نداشته و هنگام خرید به آنها رجوع نمیکنند و یا نمیتوانند انتخاب درستی از آن را با توجه به کاربری خود داشته باشند.

پردازند های نسل جدید

پردازند های نسل جدید

پردازنده های نسل جدید

در بیان بسیار بسیار ساده میتواند گفت پردازنده‌های i7 از i5 و پردازنده‌های i5 از i3 بهتر هستند اما این تمام راه نیست و یک مقایسه درست و کامل نخواهد بود. در حقیقت انتخاب پردازنده به نیاز کاربر بستگی دارد و بسیار اتفاق میافتد که کاربری هزینه هنگفتی را بابت این تراشه بسیار کوچک میپردازد اما عملا هیچ استفاده‌ای از قابلیت‌های آن نمیکند. مثال ساده مثل خرید یک اتومبیل لامبورگینی است برای استفاده در ترافیک تهران! تنها فایده آن با افتخار گفتن داشتن آن است و بس.

اما برای شناخت اولیه شما باید به این نکته اشاره کرد یکسری تفاوت میان پردازنده‌های نسل جدید برای رایانه‌های شخصی (Desktop) و رایانه‌های همراه (Laptop) وجود دارد. مثلا تعداد هسته (core) پردازنده ‌i5 در رایانه‌های شخصی هم ۲ و هم ۴ عدد اما در رایانه‌های همراه همه ۲ هسته‌ای هستند.

در اینجا تعدادی از مشخصات پردازنده‌های نسل جدید را که در لپ تاپ استفاده میشوند را ذکر میکنیم:

  • این اشتباه رایج وجود دارد که پردازنده‌های i3 دارای ۳ هسته، i5 دارای ۵ هسته و i7‌ دارای ۷ هسته هست. پس اگر چنین چیزی فکر میکردید و یا هنگام خرید به شما گفته شد آن را فراموش کنید. شخصا از فروشنده‌ای که چنین چیزی را به من بگوید خرید نخواهم کرد!
  • هم پردازنده‌های i3 و هم i5 دارای ۲ هسته (core) هستند. اما چرا i5 را بهتر از i3‌ میدانیم؟ این بهتر بودن اندکی در سرعت پردازش هر هسته است. مثلا در i3 سرعت ۲.۲ گیگا هرتز است اما در i5 کمترین سرعت موجود هم اکنون ۲.۳ گیگا هرتز است. اما تفاوت اصلی در تکنولوژی Turbo Boost است که در i5 و i7 وجود دارد. این تکنولوژی این قابلیت را به سیستم عامل میدهد تا در صورت نیاز سرعت پردازش را بالاتر برده و از سرعت اسمی تجاوز کند. مثلا سرعت اسمی i5 2430 برابر ۲.۴ گیگا هرتز است اما میتواند تا ۳ گیگا هرتز نیز کار کند.
  • تمام پردازنده‌های نسل جدید بر روی خود پردازنده گرافیکی یا GPU‌ دارند. این پردازنده گرافیکی همان گرافیک اشتراکی است. البته این کارت گرافیک اشتراکی به نوعی بهتر از برخی دیگر از کارت گرافیک‌های اشتراکی است زیرا بر روی خود پردازنده قرار گرفته و بدلیل خطوط ارتباطی بهتر و کوتاهتر کارایی بهتری دارند. هم اکنون این نوع کارت گرافیک Intel HD 3000 است و ۳۸۴ مگابایت ظرفیت دارد. ضمنا تصاویر HD را پشتیبانی کرده و غالبا لپ تاپ‌های دارای این پردازنده‌ها خروجی ‌HDMI نیز دارند.
  • به زبان ساده کش (cache) یه حافظه بسیار سریع است که در کنار پردازنده قرار گرفته است. هرچه حجم این حافظه بیشتر باشد سیستم عامل شما بهتر میتواند برنامه‌ها را اجرا کند. در حقیقت شما احساس میکنید با اینکه تعداد برنامه زیادی باز کرده‌اید اما همچنان سریع به کار خود ادامه میدهد. پردازنده‌های i3 و i5 هر دو داری کش ۳ مگابایتی هستند! در حقیقت تنها تفاوتشان همان تکنولوژی بود که شرح دادیم. اما i7 هم اکنون دارای ۶ یا ۸ مگابایت کش سوم است.

اما چگونه انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک لپ تاپ با مشخصات مناسب و صرف هزینه معقول باید نیازهای خود را بشناسید:

  • آیا پردازش زیادی خواهم داشت؟ مثلا آیا قرار است ابزارهای مهندسی اجرا کنم که دارای پردازش زیاد است یا نه.
  • آیا قصر بازی کردن دارید و آیا از بازی‌های روز با گرافیک بالا استفاده میکنید؟

این را بعنوان تجربه از ما به خاطر بسپارید: غالب کاربران (اگر قصد بازی با لپ تاپ ندارند) به چیزی بیش از یک پردازنده i3 نیاز ندارند. حتی نیاز به کارت گرافیک مجزا نیز ندارند. هر کدام از این اقلام که مدل بالاتری انتخاب شوند حداقل ۱۰۰هزار تومان برای شما خرج خواهند داشت. بهتر است شما در کنار این پردازنده حداقل از رم ۴ گیگ و سیستم عامل ۶۴ بیت استفاده کنید. البته بخاطر داشته باشید برای کار با سیستم عامل ۶۴ بیت برخی از نرم‌افزارها باید از نسخه ۶۴ بیت استفاده شوند. (مثل مایکرو سافت آفیس)

بد نیست برای انتخاب یک پردازنده مناسب با توجه به نیاز خود و ضمنا فهم بهتر این مطالب به این لینک در سایت اینتل مراجعه کنید:

http://www.intel.com/consumer/products/processors/comparison.htm

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*