دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

پروژه جديد AMD: يک سرور هم برای x86 و هم برای ARM

 

ای‌ام‌دی بر اين باور است که نبايد هر ‌سرور را تنها به يکی از گونه تراشه‌های x86 يا ARM محدود کرد و در همين راستا برآن است معماری مرجعی را پديد آورد که از هر دوی اين تراشه‌ها پشتيبانی می‌کند.

در واقع ای‌ام‌دی می‌خواهد سازوکاری فراهم آورد که طبق آن توليدکنندگان سخت‌افزار بتوانند تنها يک سرور طراحی کنند و همين سرور هم با تراشه‌های x86 و هم با تراشه‌های آرم سازگار باشد. در صورت عملی شدن طرح پيشنهادی ای‌ام‌دی روند سازگاری سرورها با تراشه‌های کم‌مصرف آرم که امروزه بيشتر در دستگاه‌های موبايل به‌کار می‌روند سرعت بيشتری خواهدگرفت. ای‌ام‌دی اين پروژه را Project SkyBridge نام نهاده‌ و قول داده‌است چهارچوب اين طرح و نخستين محصولات مبتنی بر آن‌ در سال 2015 ميلادی وارد بازار شوند. تراشه‌های مجتمع يا SoC مبتنی بر طرح SkyBridge (همچون بسياری از تراشه‌های SoC در بازار موبايل) حاوی پردازنده‌ گرافيک يکپارچه خواهندبود و همين ويژگی بر قدرت محاسباتی آن‌ها خواهد افزود. سورش گوپالاکريشنان، معاون و مدير کل واحد تجارت سرور اين تراشه‌ساز بزرگ می‌گويد، ای‌ام‌دی تنها شرکتی است که در پشتيبانی همزمان تراشه‌های x86 و ARM موفق عمل کرده‌است. اين درحالی است که اينتل، به‌عنوان رقيب سنتی ای‌ام‌دی با خودداری از مجوزدهي به تراشه‌های آرم، تراشه‌های کم‌مصرف جايگزين خود با نام Atom را به مراکز داده پيشنهاد می‌کند. در همين حال ای‌ام‌دی نيز به‌عنوان يکی از بزرگ‌ترين تراشه‌سازان جهان در طول چندين سال توانسته‌است بازار بزرگی را برای تراشه‌های x86 خود پديد بياورد که رقبای اين شرکت در اکوسيستم ARM از نظر کمی هنوز نمی‌توانند با آن برابری کنند.

در طرح موردنظر ای‌ام‌دی هم تراشه‌های x86 و هم ARM از استانداردهای سخت‌افزاری يکسانی پشتيبانی خواهند کرد؛ از جمله اينکه عملکرد آن‌ها روی پين‌های (pin) گوناگون يکسان خواهدبود و از ورودی‌/خروجی‌، حافظه و هسته پردازنده گرافيک يکسانی بهره خواهندبرد.

راهبرد ای‌ام‌دی در چند سال اخير اين بوده‌است که از تراشه‌های ARM و پردازنده‌های گرافيک در مراکز داده هرچه بيشتر بهره‌ ببرد. اين شرکت که در رقابت با اينتل، پيشتاز بلامنازع بازار تراشه‌های x86، با چالش سختی روبرو است، ضمن تبليغ معماری ARM، آينده مراکز داده گسترش‌پذير را از آن تراشه‌های مبتنی بر آن می‌داند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*