دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

تراشه‌های 802.11ac جدید كوال‌كام

 

نخستین پردازنده نسل پنجم شبكه‌هاي واي‌فاي يا همان استاندارد 802.11ac در اوايل سال 2012 از سوي شركت برودكام منتشر شد. اما اكنون اين استاندارد فراگير شده و از نوت‌بوك‌هاي High End تا تبلت‌ها و اسمارت‌فون‌ها به چیپ‌ست‌های قدرتمند 802.11ac مجهز شده‌اند.

با اين حال، اين استاندارد هنوز به مرز تكامل خود نرسيده است و نيازمند عرضه پردازنده‌هاي جديدتر با پشتيباني از ويژگي‌هايي مانند استفاده از پهناي‌باند 160 مگاهرتز،  MU-MIMO با استريم‌هاي چهارتايي و سرعت‌هاي بالاتر است.

به همين دليل شركت كوال‌كام سري جديدي از چیپ‌ست‌های نسل دوم 802.11ac خود را معرفي كرد كه قابليت استفاده روي تجهيزات زيرساختي (مانند روترها و اكسس‌پوينت‌ها) تا تجهيزات كلاينت (مانند اسمارت‌فون و تبلت) را دارند و مجهز به قابليت‌هاي جديدي از اين استاندارد هستند. اين چیپ‌ست‌ها كه تعداد آن‌ها هشت عدد است (چهار عدد براي تجهيزات زيرساختي و چهار عدد براي تجهيزات كلاينت) از QCA6574 تا QCA9980 نام‌گذاري شده‌اند كه همگي تا كانال فركانسي 80 مگاهرتز را پشتيباني كرده و از قابليت MU-MIMO برخوردار هستند. با استفاده از اين پروتكل چندين دستگاه مي‌توانند به‌صورت واي‌فاي به يك اكسس‌پوينت يا روتر متصل شده و از طريق چندين كانال استريم تبادل اطلاعات كنند.

در MU-MIMO 4×4 حداكثر سه كلاينت مي‌توانند به روتر يا اكسس‌پوينت متصل شده و روي چهار كانال فركانس كاري ارسال/دريافت اطلاعات داشته باشند. چیپ‌ست QCA9980 كه قدرتمندترين چیپ‌ست‌های سري جديد چیپ‌ست‌های كوال‌كام است، از MU-MIMO 4×4 روي فركانس 80 مگاهرتز و سرعت 1.73گیگابیت روي رابط كاربري PCIe پشتيباني مي‌كند و نسبت به چیپ‌ست‌‌های ديگر موجود در بازار بهينه‌تر و مؤثرتر است.

كارشناسان انتظار داشتند كه اين چیپ‌ست‌های جديد از فركانس 160 مگاهرتز پشتيباني كنند و فركانس‌هاي بالاتر از 80 مگاهرتز را هم پوشش دهند اما اين قابليت فراهم نشده است. چیپ‌ست‌های كلاينت 802.11ac نسبت به چیپ‌ست QCA9980 ويژگي‌هاي ضعيف‌تري دارند؛ مثلاً از MU-MIMO 2×2 و MU-MIMO 1×1 و سرعت 867 مگابيت در‌ثانیه برخوردار هستند و رابط كاربري آن‌ها  USB ،PCIe و مجتمع شده با اسلات‌هاي ديگر است كه اين ويژگي‌ها بيش‌تر براي تجهيزات همراه و قابل حمل مناسب هستند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*