دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

كابل‌های MXC با ظرفيت 1.6 ترابيت

 

شركت اينتل اعلام كرده است در نيمه دوم سال كابل‌هاي فيبرنوري عرضه خواهد كرد كه ظرفيت انتقال اطلاعات 1.6 ترابيت را به‌صورت دو طرفه (800 گيگابيت براي ارسال و 800 گيگابيت براي دريافت) فراهم مي‌كند.

اين كابل در ارتباطات داخلي مراكزداده و ابرکامپیوتر براي افزايش سرعت محاسبات كامپيوتري مصرف مي‌شود. اين كابل جديد از فناوري‌هاي سيليكون فتونيك استفاده مي‌كند كه امكان ارسال اطلاعات با سرعت 25 گيگابيت را روي هر رشته فيبر فراهم مي‌كنند. اينتل سال گذشته از يك كابل سيليكون فتونيك با سرعت 100 گيگابيت پرده‌برداري كرده بود كه شامل چهار رشته فيبر بود. كابل جديد كه با نام MXC معرفي شده است از 64 رشته فيبر تشكيل شده است كه در مجموع ظرفيت سرعت انتقال اطلاعات 1.6 ترابيت را فراهم مي‌كنند. از اين 64 رشته فيبر 32 رشته (ظرفيت 800 گيگابيت) براي ارسال و 32 رشته فيبر براي دريافت اطلاعات استفاده مي‌شود. در حال حاضر از كابل‌هاي داخلي با ظرفيت 10 گيگابيت براي ارتباطات داخلي مراكزداده و سوئيچ‌هاي بسيار بزرگ استفاده مي‌شود.
ماريو پانيچيا، مدير آزمايشگاه فتونيك شركت اينتل، مي‌گويد: «كابل‌هاي فيبر در مقايسه با كابل‌هاي مسي سرعت انتقال اطلاعات بيشتري فراهم مي‌كنند و در حال حاضر مي‌توان از كابل‌هاي فيبر فتونيك با سرعت 800 گيگابيت براي ارتباطات با فاصله حداكثري 300 متر استفاده كرد.» البته اين صنعت هنوز جاي بهبود دارد و مي‌توان سرعت انتقال اطلاعات در يك رشته فيبر را از 25 گيگابيت به 50 گيگابيت افزايش داد؛ يعني دوبرابر كردن توان خروجي و سرعت بدون هيچ‌گونه افزايش رشته فيبر جديد.
شركت اينتل براي دستيابي به اين هدف و توسعه كابل‌هاي فيبر فتونيك با شركت‌هاي Corning ،Vice Versa و US Conec متحد شده است زیرا يكي از چالش‌هاي فناوري فتونيك تبديل سيگنال‌هاي الكتريكي به سيگنال نور روي فيبر است. اكنون اين سه شركت با همكاري اينتل روي پروژه MXC فعال هستند و طرح‌هايي براي فروش كابل‌هاي جديد دارند. اينتل مي‌گويد كابل MXC حاصل تلاش مجموعه‌اي از شركت‌ها است. شركت Conec كانكتورها و ديگر تجهيزات مورد نياز را به شركت Corning مي‌فروشد و Corning نيز نمونه‌هاي اوليه را توليد مي‌كند. اين محصول در سه ماهه سوم سال عرضه و به مشتريان فروخته خواهد شد. شركت Corning مسئوليت توليد كابل‌هاي فيبر فتونيك با ظرفيت‌هاي مختلف 8، 16، 32 و 64 رشته را براي مشتريان برعهده خواهد داشت زیرا كابل MXC با 64 رشته فيبر بسيار گران‌قيمت بوده و ظرفيت زيادی هم فراهم مي‌كند كه شايد مورد استفاده همه شركت‌ها نباشد و به اين ترتيب، خريد و مصرف آن‌ به‌صرفه نباشد.
اينتل مي‌گويد يكي از مزاياي كابل MXC چگالي بالاتر و حساسيت كمتر  نسبت به خرابي و اختلال در مقايسه با كابل‌هاي موجود دارد. به همين دليل نخستین جايگاه به‌كارگيري اين كابل در مراكزداده و ابررايانه‌ها است. ابرکامپیوترهای امروزي از هزاران سرور به وجود آمده‌اند كه تمامي اين سرورها بايد با يكديگر در ارتباط باشند تا مسائل محاسباتي را حل كنند. بنابراين نيازمند اينتركانكشن‌ها و كابل‌هاي فيبرنوري پرسرعت هستند. اينتل ادعا مي‌كند مراكزداده محاسبات ابري به زودي به استفاده از اين كابل مهاجرت خواهند كرد. دو شركت مايكروسافت و فيس‌بوك در پروژه Open Compute Project در حال ارزيابي و آزمايش كابل‌هاي MXC هستند. اين كابل‌ها در سوئيچ‌هاي Top-of-rack و سوئيچ‌هاي مركزي و همچنين ارتباطات ميان سرورها با تجهيزات ذخيره‌سازي جانبي يا سيستم‌هاي GPU استفاده شده‌اند.
در طولاني‌مدت اينتل قصد دارد از فناوري سيليكون فتونيك براي رك‌ها استفاده كند. رك‌هاي آينده از يك معماري جدايي‌پذير بهره مي‌برند به اين معنا كه پردازنده، حافظه رم، سيستم‌هاي ذخيره‌سازي اطلاعات، منبع‌تغذيه و منابع شبكه مجزا از يكديگر در رك استفاده و جاي‌گذاري مي‌شوند و براساس نياز در شبكه فعال خواهند شد. منبع‌تغذيه و سيستم خنك‌كننده ميان پردازنده‌ها به اشتراك گذاشته مي‌شود به طوري كه به نظر مي‌سد هر سرور داراي يك منبع‌تغذيه جداگانه است. همين‌طور پردازنده، حافظه رم، دستگاه‌هاي ذخيره‌سازي و تجهيزات شبكه در سراسر رك به اشتراك گذاشته شده و جدايي‌پذير هستند. كانكتورهاي اتصال اين قطعات مجزا به يكديگر در اين‌گونه رك‌ها، كابل‌هاي فتونيك هستند كه سرعت‌هاي زيادي براي انتقال اطلاعات دارند. كانكتورهاي سيليكون فتونيك در مراكزداده و سرورهاي پرسرعت يك جهش بزرگ محاسباتي و شبكه‌اي خواهد بود اما اكنون هنوز به‌كارگيري اين فناوري گران است. شركت‌هاي اينتل و Corning هنوز درباره هزينه‌هاي اين كابل‌ها اظهارنظر نكرده‌اند و فقط روي مزايا و برتري‌هاي آن نسبت به كابل‌هاي فيبرنوري معمولي و كابل‌هاي مسي تأكيد دارند.
پانيچيا مي‌گويد برخي از شركت‌ها در حال ارزيابي و طراحي روش‌هايي براي به‌كارگيري كابل‌هاي MXC هستند: «به تازگی شركت فوجيتسو در حال تدارك اتاقكي است كه ظرفيت‌هاي ذخيره‌سازي را افزايش داده و از شتاب‌دهنده‌هاي پردازنده در سرورهاي 1U استفاده مي‌كند. همچنين در ماه سپتامبر گذشته شركت اينتل يك معماري جديد رك به نام RSA معرفي كرد كه از كابل‌هاي MXC در آن استفاده شده است.»

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*