دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

سه گرايش جديد مراكز داده در سال 2014

 

مراكز داده در سال 2013 رشد داشته و به سوي فناوري‌هاي جديدي حركت كردند كه بدون شك Software Defined Everything مهم‌ترين‌شان بود. قابل برنامه‌پذير شدن و نرم‌افزاري بودن همه اجزاي شبكه جنبش تازه‌اي است كه در سال قبل شكوفا شد و امسال ادامه خواهد يافت تا در چند سال آينده فراگير شود.

اما در سال 2014 چه گرايش‌هاي تازه‌اي در مراكز داده مطرح است يا احتمال مطرح شدن‌شان وجود دارد؟ در ادامه مي‌خواهيم خيلي مختصر به سه گرايش عمده تازه مراكز‌داده كه پيش‌بيني مي‌شود امسال مورد استقبال قرار گيرند، اشاره و خودمان را براي بررسي عميق‌تر آن‌ها آماده كنيم.

 

1- كاهش مصرف كربن
مراكزداده به شدت علاقه‌مندند به سوي كاهش مصرف كربن حركت كنند و كاهش وابستگي به اين ماده سوختي انرژي‌زا را در بخش‌هاي مختلف تجربه كنند. در حقيقت اين گرايش از سال 2013 آغاز شده و سازندگان مراكز داده شروع به جست‌وجو براي جايگزين كردن منابع انرژي خنك‌كننده ديگري كردند؛ از شركت مايكروسافت گرفته كه به طور ذاتي كار روي منبع‌تغذيه‌هاي كوچك براي سرورهاي مبتني‌بر رك را شروع كرده تا شركت فيس‌بوك كه مي‌خواهد مراكزداده خود را به ميان كوه‌هاي Altoona منتقل كند تا در مسير بادهاي سرد پرقدرت باشند و به‌طور طبيعي خنك شوند. البته اين راه‌حل دائمي و فراگير نيست و نمي‌توان به آن به عنوان يك راهكار استاندارد نگاه كرد.
پيش‌بيني مي‌شود اين گرايش در سال 2014 شتاب بيشتري به خود بگيرد زیرا خبرهاي به بيرون درز كرده از سازمان امنيت ملي امريكا (NSA) نشان مي‌دهد براي چندين مركزداده خود از سيستم‌هاي آبي خنك‌كننده استفاده كرده است. وقتي سازماني مانند NSA به فكر جايگزين كردن آب با كربن است، بايد مطمئن شويم كه يك گرايش تازه در خنك‌سازي مراكزداده به وجود آمده است و تعداد مراكزداده زيادي به اين گرايش رو مي‌كنند. در حقيقت، در نظرسنجي كه مؤسسه IDC ميان مديران 400 مركزداده انجام داده، كاهش مصرف انرژي اولويت نخست است. جنيفر كوپ‌پي، تحليل‌گر IDC، مي‌گويد نوآوري جديد شركت‌ها يافتن روش‌هايي براي استفاده از آب و بادهاي محاصره شده است (مثلاً بادهايي كه ميان چندين كوه محصور شده‌اند)، اما او تأييد نمی‌کند که تا پايان سال 2014 اين گرايش عمومي شود. او مي‌گويد كاهش مصرف انرژي به‌طور مستقيم روي افزايش كارايي تأثير دارد زیرا شركت‌ها مي‌توانند تعداد بيشتري رك و سرور با پردازنده‌هاي چند هسته‌اي را به مركزداده اضافه كنند.

 


2- مراكزداده نرم‌افزارمحور
Software Defined Data Center باعث چابكي و ماجولار بودن بيش‌تر مركزداده‌ها شده و يك گرايش مهم به شمار می‌رود كه از سال 2013 شكل جدي به خود گرفت اما به دلیل هزينه‌هاي بالا و نبودن راهكارهاي مشخص و جامع از سوي يك برند هنوز عملياتي نشده است.
جوی توچی، مديرعامل شركت EMC، در كنفرانس OpenWorld امسال گفت: «فكر مي‌كنيم در سال 2014 مراكزداده نرم‌افزارمحور مهم‌تر از سال‌هاي قبل مطرح شوند و شركت‌هاي نتوانند به آن پشت كنند چون مي‌تواند همه‌ چيز را تغيير دهد.» همچنين شركت IBM تحقيقات گسترده‌اي را روي اين موضوع آغاز كرده است و سيسكو نیز چندين پلتفرم جديد براي SDDC معرفي كرده و به شدت دنبال ارائه محصولات مبتني‌بر برنامه‌نويسي در این زمینه است. به یقین امسال شاهد نخستین محصولات و مراكزداده مبتني‌بر SDDC خواهيم بود و همین‌جا است كه مزايا و قابليت‌هاي اين گرايش بروز مي‌كند و مي‌تواند براي ديگر شركت‌ها ترغيب‌كننده باشد.

3 سطوح امنيتي جديد
گوگل و ياهو روي مراكزداده خود اطلاعات بسيار محرمانه‌اي از كاربران را نگه‌داري مي‌كنند و در نتيجه آن به سوي ارتقاء سطوح جديدي از امنيت براي محافظت از اين اطلاعات در مقابل انواع ابزارهاي تجسس و آشكارسازي حركت كردند. بنابراين مي‌توان گفت يكي از گرايش‌هاي جديد در مراكزداده سطوح امنيتي جديد براي مقابله با شنود و تجسس در اطلاعات يا آشكارسازي آن‌ها است. در كنفرانس BlackHat امسال بيش‌تر درباره اين گرايش خواهيم شنيد و شركت‌ها اطلاعات بيشتري ارائه مي‌دهند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*