چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰

کارت حافظه کم سرعت شاتر را میسوزاند! آشنایی با برخی اصطلاحات غلط بازار و راهنمای خرید کارت حافظه مناسب برای دوربین عکاسی

 

چندی پیش یکی از دوستان عزیز سخت افزار با ما تماس گرفت تا درباره خرید دوربین دیجیتال با حدود قیمت 300 هزار تومان صحبت کنیم. پس از انتخاب مدل مورد نظر و خرید آن نوبت به خرید کارت حافظه رسید و این دوست دوباره تماس گرفت و حرف های عجیبی از سوی آقای فروشنده مطرح کرد که کاملاً غریب و غیر منطقی بود.

تصمیم گرفتیم تا کمی به این اصطلاحات غلط مطرح شده بپردازیم و ضمن آشنایی با کارت های حافظه دوربین های دیجیتال، یک راهنمای ساده و خلاصه برای انتخاب کارت حافظه مناسب برای دوربین دیجیتال نیز داشته باشیم. رفعه بعدی که برای خرید کارت حافظه به بازار خواهید رفت، با دانش کافی بهترین انتخاب ممکن را خواهید داشت و  فریب نخواهید خورد!

کارت حافظه کم سرعت شاتر را میسوزاند!

یکی از مسائلی که فروشنده با دوست ما مطرح کرده، نیاز دوربین 320 هزار تومانی او به یک کارت حافظه پر سرعت است و در صورت استفاده از کارت حافظه سرعت پایین، زمانی که دکمه شاتر را فشار میدهید ممکن است شاتر بسوزد! این جدید ترین اطلاعات عجیب و غریبی بود که در مورد کارت های حافظه، سرعت و عامل سوختن شاتر شنیده ایم که در نوع خود بسیار جالب و خنده دار است. برای یک دوربین ارزان قیمت معمولی، یک کارت حافظه معمولی نیز کافی خواهد بود. دوربین ارزان قیمت سرعت بالایی در ثبت عکس های پی در پی ندارد و به همین خاطر شما نیازی به کارت حافظه سرعت بالا نخواهید داشت. حتی یک دوربین سریع نیز در صورتی که نیازی به عکاسی پی در پی ندارید یک کارت حافظه معمولی نیاز شما را برآورده خواهد کرد و بلایی سر شاتر نخواهد آورد.

 

این رم ها می تونه براتون در فرمت راف عکس برداری کنه!

در این جمله سه مسئله وجود دارد که باید درباره آنها روشن سازی صورت گیرد. اول از همه، عبارت رم (RAM) حافظه ای است که دسترسی تصادفی به آن صورت گرفته و محلی برای عبور اطلاعات (و نه ذخیره طولانی مدت اطلاعات) به شمار می آید. عبارت رم اصطلاح غلطی است که برای وسایل ذخیره سازی دستگاه های همراه (از جمله گوشی، تبلت و دوربین عکاسی) به کار گرفته میشود. دوم، “فرمت راف” است که منظور فروشنده فرمت RAW بوده و طبق آنچه شنیده (و طبق معمول مطالعه ای در مورد آن نداشته) به غلط آن را “راف” تلفظ میکند. نکته سوم هم این است که دوربین عمل عکسبرداری را انجام میدهد و نه کارت حافظه! آنچه باید بدانید این است که حتی یک دوربین DSLR نیز میتواند با در اختیار داشتن یک کارت حافظه معمولی کم سرعت در فرمت RAW عکاسی نماید. تنها اتفاقی که در اینجا رخ میدهد، کاهش سرعت نوشتن اطلاعات روی کارت حافظه است.

باتری این دوربین رو تا یک میلیون بار میشه شارژ کرد!

البته این بخش ارتباطی با حافظه دوربین ندارد، اما از آنجا که در تجربه خرید دوستمان مسئله باتری هم مطرح شده بود تصمیم گرفتیم تا اندکی درباره آن صحبت کنیم. باتری های امروزی معمولاً از نوع لیتیوم یون یا لیتیوم پلیمر هستند و در مقایسه با باتری های پیشین عملکرد بسیار بهتری از بابت عمر کاری، دفعات شارژ و خالی شدن شارژ در زمان عدم استفاده دارند. با این حال فناوری این باتری ها آنقدری پیشرفت نکرده که بتوان یک میلیون بار آنها را شارژ کرد! دفعات شارژ مفید این سری از باتری ها حدود 1000 تا 1500 بار است و البته شرایط محیطی نیز در عمر و کارایی این باتری ها تاثیر خواهند گذاشت.

مموری فقط برند … 

در بازار ایران زمانی که نام برندی سر زبان می افتد دو اتفاق روی میدهد. اول اینکه قیمت آن بالا رفته و آنچنان تاکیدی روی برند خاص صورت میگیرد که دیگر برند ها را به طور کامل نفی کرده و باعث میشود بقیه بردن ها موجوداتی به درد نخور تصور شوند! اتفاق دوم پیدا شدن زمینه ای برای ورود نسخه تقلبی یک مدل حافظه خاص و فروش آن به مشتری است. در مورد کارت حافظه دوربین ها نیز همین اتفاق رخ داده است و خطر وجود نمونه های تقلبی برخی از برند ها وجود دارد. اولین توصیه ما برای خرید کارت حافظه این است که به سراغ برندهایی بروید که دارای نماینده رسمی و گارانتی معتبر هستند.

کند، سریع، فوق سریع

دنیای حافظه ذخیره سازی همانند دیگر ابزار های دیچیتالی دارای یک استاندارد و تعاریف خاص هستند و خوشبختانه عبارات و نشانه هایی در رابطه با همین استاندارد ها تعریف شده که میتواند راهنمای شما برای خرید باشد. تقریباً تمامی سازندگان کارت های حافظه علامت ها و نشانه های مربوط به استاندارد سرعت انتقال اطلاعات را روی محصولات خود ذکر کرده اند و شما میتوانید با خیال راحت به سراغ کارت حافظه با سرعت مورد نیاز خود بروید. سرعت کارت های حافظه با عبارت Class روی هر کارت مشخص شده که در این میان Class 10 سریعترین کارت حافظه است. با پیشرفت فناوری و افزایش سرعت یک استاندارد دیگر به کلاس افزوده و روی کارت های حافظه سریعتر عبارت UHS-I به همراه یک عدد حک شد. سریعترین کارت های حافظه این سری از نشان U3 بهره میبرند که برای عکاسی های پی در پی با سرعت بالا و فیلمبرداری 4K کاملاً مناسب و ایده آل است.

 

چه زمانی به کارت حافظه سریع نیاز دارم؟

وقتی شاتر دوربین را فشار میدهید، اطلاعات نوری از سنسور تصویر جمع آوری شده و پس از پرداش به بافر دوربین منتقل و از آنجا در کارت حافظه ذخیره میشود. در حالت عادی و زمانی که تنها یک عکس گرفته میشود، این مسیر طی شده و پس از ذخیره شدن عکس، میتوانید عکس دیگری گرفته و ذخیره نماییید (در اینجا سرعت حافظه در زمان مورد نیاز برای ذخیره کامل عکس تاثیر گذار خواهد بود). در زمانی که از عکاسی پی در پی استفاده میکنید، اطلاعات عکس ها به صورت مداوم به بافر دوربین منتقل و باید هرچه سریعتر به کارت حافظه منتقل شود. اگر کارت حافظه مورد استفاده سرعت کمی داشته باشد، به زمان بیشتری برای ذخیره عکس نیاز خواهد داشت و شما نمیتوانید با سرعت بالا به عکاسی پی در پی بپردازید. همین مسئله زمان فیلمبرداری با دقت تصویر بالا نیز رخ میدهد و اگر کارت حافظه شما بسیار کند باشد، با مشکلاتی در ضبط صدا و تصویر روبرو خواهید شد.

 

چه دوربینی به چه کارت حافظه ای نیاز دارد؟

دوربین ارزان قیمت به کارت حافظه سریع نیاز ندارد زیرا سرعت عکاسی پی در پی این دوربین ها چندان بالا نیست. با این حال اگر میخواهید از فیلمبرداری HD دوربینتان استفاده کنید، توصیه ما این است که یک کارت حافظه با حداقل Class 6 خریداری کنید تا محکم کاری کرده باشید. کارت های حافظه Class 10 برای دوربین های میان قیمت که توانایی فیلمبرداری full HD دارند مناسب است، اما اگر فیلمبرداری برایتان اولویت نداشته و همچنان عکاسی پی در پی برایتان مهم نیست، باز هم میتوانید به سراغ یک کارت حافظه Class 6 بروید. برای دارندگان دوربین های با سرعت عکاسی پی در پی بالا (برای مثال دوربین های DSLR پیشرفته) توصیه ما این است که حافظه با استاندارد جدید UHS-I خریداری کنید. این نکته را به خاطر بسپارید که دوربین شما هم باید بتواند از کارت های حافظه پر سرعت پشتیبانی کند تا تاثیر آن در عکاسی را ببینید.

 

نتیجه گیری

باز هم به این نکته اشاره میکنیم که به سراغ برندهایی با گارانتی و خدمات معتبر بروید تا هم از اصل بودن کارت حافظه مطمئن شوید و در ضمن در زمانی که با مشکل روبرو میشوید، بتوانید از خدمات آن استفاده کنید. توصیه دیگر ما خرید دو کارت حافظه است. دستگاه های الکترونیکی گاهی اوقات بسیار غیر قابل پیش بینی شده و ممکن است در یک لحظه کارت حافظه شما با مشکل روبرو شده و نتوانید از آن استفاده کنید. داشتن یک کارت حافظه جانبی میتواند در این شرایط مفید واقع شود. استانداردهای مختلف را بشناسید و از قبل بدانید که بیشترین استفاده شما از دوربین چه مواردی است تا انتخابی مناسب داشته باشید.

منبع : نشریه الکترونیکی سخت افزار

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*