دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

ذخيره‌سازهای جديد لی سی با تاندربولت 2 و ديسك 6 ترابايت

 

شركت Lacie (زيرمجموعه شركت Seagate) دستگاه‌هاي NAS جديد خود با نام‌هاي 5big ،2big و 8big را معرفي كرد كه از ديسك‌هاي 6 ترابايتی و درگاه‌ ارتباطي تادربولت 2 براي نخستین‌بار استفاده مي‌كنند.

2big يك NAS با دو درايو است كه در هر درايو مي‌توان يك هاردديسك 6 ترابايتي را جاي‌گذاري كرد و در مجموع از 12 ترابايت ظرفيت ذخيره‌سازي اطلاعات استفاده كرد. روي اين دستگاه سرعت تا 420 مگابيت بر ثانيه قابل افزايش است و از دو درگاه تاندربولت 2 بهره مي‌برد. براي اتصال دستگاه‌هاي ديگر مي‌توان از درگاه پرسرعت USB 3.0 استفاده كرد و كنترلر RAID و قابليت Hot-Swap روي درايوهاي 6 ترابايتي سي‌گيت افزونه‌هاي ديگر آن هستند. شركت لي‌سي پيشنهاد كرده است براي استفاده از فناوري 4K از پنج دستگاه 2big كه با كابل تاندربولت 2 به يكديگر متصل شده‌اند استفاده شود. در اين وضعيت مي‌توان يك راهکارهای ذخیره‌سازی با ظرفيت 72 ترابايت به صورت سري براي نمايش اطلاعات 4K با فرمت RAW مثلاً روي دستگاه مك‌پرو ايجاد كرد.

دستگاه NAS بعدي لي‌سي با نام 5big از 5 درايو جاي‌گذاري هاردديسك پشتيباني مي‌كند كه در نتيجه ظرفيتي برابر 30 ترابايت فراهم مي‌شود. 30 ترابايت يك ظرفيت بسيار زياد براي كاربري‌هاي دسكتاپ و شركت‌هاي كوچك اداري است و يك گزينه خوب ذخيره‌سازي و پشتيبان‌گيري به شمار می‌رود؛ به خصوص اين‌كه سرعت انتقال اطلاعات تا 1.050مگابايت بر ثانيه قابل افزايش است و مجهز به RAID 0,1,5,6 و JBOD است. اين دستگاه نيز مجهز به دو درگاه تاندربولت 2 است و از درگاه‌هاي تاندربولت 1 و USB 3.0 نيز استفاده مي‌كند. در مشخصات اين دستگاه آمده است با استفاده از كليدهاي جلويي مي‌توان ميزان مصرف انرژي را كنترل كرد و در حالت‌هايي كه هاردديسك‌ها فعال نيستند به حالت Sleep برد. اتصال 5 دستگاه 5big به يكديگر با استفاده از تاندربولت 2 مي‌تواند يك ايستگاه كاري 150 ترابايتي را فراهم كند كه براي بسياري از مصارف مانند نمايش تصاوير 4K مناسب است.

در نهایت آخرين NAS لي‌سي كه با دو نمونه قبلي هم متفاوت است، با نام 8big براي استفاده در رك‌ها(1u) مناسب است. لي‌سي درباره اين ذخيره‌ساز مي‌گويد: «كانال‌هاي فيبري را فراموش كنيد، تاندربولت 2 بهتر است زیرا سرعتي معادل 1.320 مگابايت بر ثانيه را به شما مي‌دهد. تاندربولت 2 به صورت كشيدن و رها كردن عمل مي‌كند و وابسته به يك برند خاص نيست. در ضمن نيازي به نگاشت (Mapping) يا چندمسيري (Multipathing) براي يك درگاه نيست كه كارايي را كاهش دهند. تاندربولت كابل‌هاي نوري را نيز پشتيباني مي‌كند به اين معني كه مي‌توانيد رك 8big را به يك كامپيوتر تا فاصله 60 متري متصل كنيد.» اين NAS رك‌مانند از 8 شكاف جاي‌گذاري ديسك پشتيباني مي‌كند كه اگر بخواهيم براي هريك هاردديسك 6 ترابايتي در نظر بگيريم، 48 ترابايت فضاي ذخيره‌سازي فراهم مي‌شود. كنترلر RAID اين دستگاه از RAID 0,1,5,6,10 در كنار JBOD استفاده مي‌كند. 8big از دو منبع‌تغذيه و سه فن افزونه Hot-Swap براي افزايش كارايي و قابليت اطمينان بهره مي‌گيرد. اگر 36 دستگاه 8big در يك رك 36U استفاده شود، فضاي ذخيره‌سازي اطلاعاتي برابر 1.7 پتابايت فراهم مي‌شود كه مناسب بيگ‌ديتا و ذخيره‌سازي فايل‌هاي RAW است. نرم‌افزار RAID Manager و الگوريتم رمزنگاري AES با كليدهاي 256 بيتي از ديگر امكانات اين ذخيره‌سازها هستند. اين سه NAS در سه ماهه دوم امسال عرضه مي‌شوند و هنوز قيمت آن‌ها اعلام نشده است.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*