جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

اينتل پردازنده‌های گرافيکی يکپارچه Iris Pro را در تراشه‌های سرور Xeon تلفيق می‌کند

 

اينتل تازه‌ترين توان‌مندی‌های گرافيکی تراشه‌های هزول (ويژه کامپيوترهای شخصی) را در تراشه‌های سرور Xeon نيز پياده می‌کند تا با اين‌کار انتقال محتوای گرافيکی روی دستگاه‌های موبايل با کيفيت بهتری انجام شود.

اين شرکت در همين راستا گونه جديد و تغييريافته پردازنده‌های Xeon E3-1200 v3  را در حالی معرفی کرد که پردازنده گرافيک سری Iris Pro نيز به‌صورت يکپارچه روی آن پياده‌سازی شده‌بود. تراشه‌های Xeon E3-1200 v3 که با نام رمز Crystal Well نيز شناخته می‌شوند، در اصل برای سرورهای ميان‌رده و ارزان‌قيمت ساخته شده‌اند. در سوی ديگر، پردازنده‌های گرافيک سری Iris Pro به‌صورت يکپارچه (و نه مستقل) در پردازنده‌های بالارده سری Core به‌کار می‌روند و از پيشرفته‌ترين فناوری‌های گرافيکی شرکت اينتل برخوردار هستند و به‌همين علت روی اندک گونه‌های قدرتمند کامپيوترهای شخصی که توان اجرای بازی‌های اچ‌دی و سه‌بعدی را دارند به‌کار می‌روند.

اينتل می‌گويد، سرورهای مجهز به تراشه‌های Xeon می‌توانند تبديل گرافيک‌های پيشرفته به تصاويری با وضوح پيکسلی کمتر را با سرعت بيشتری انجام دهند. گرافيک‌های پيشرفته به‌اين علت به تصاوير کم‌وضوح‌تر تبديل می‌شوند که بتوانند توسط اينترنت به‌روی کامپيوترهای شخصی معمولی و دستگاه‌های موبايل نيز منتقل شوند.

ترکيب قابليت‌های محاسباتی تراشه‌های سرور Xeon با پردازنده‌های گرافيکی Iris Pro دست اينتل را برای پشتيبانی هرچه بهتر از سازوکارهای غنی مانند رندرهای سه‌بعدی، طراحی‌ با کمک کامپيوتر (CAD)، ويرايش ويدئو و ديگر سازوکارهای پيچيده باز می‌گذارد. اين تراشه‌ها در صورت ترکيب شدن می‌توانند از پس اجرای برنامه‌های CAD و CAM و استريم کردن گرافيک‌های مبتنی بر OpenGL و DicrectX برآيند. سرورهای امروزی از ترکيب سی‌پی‌يو و جی‌پی‌يو برای انتقال بازی‌های آنلاين و اجرای برنامه‌های کامپيوتری بهره می‌برند. برای مثال انويديا نيز طرح مرجعی را برای سرورها ارائه داده‌است که GRID نام دارد و طبق آن پردازنده‌های x86 سرور با کارت‌های گرافيک مستقل انويديا ترکيب می‌شوند تا به هدفی که در بالا به‌آن اشاره‌شد دست يابند. اچ‌پی‌، آی‌بی‌ام و دل از جمله شرکت‌هایی هستند که سرورهای GRID می‌سازند. بهره‌گيری از کارت‌های گرافيک مستقل سرعت کار را در مقايسه با زمانی که از تراشه‌های گرافيکی يکپارچه استفاده می‌شود افزايش می‌دهد اما درعوض ممکن است هزينه سرورها را نيز افزايش دهد.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*