دوشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۰

HP 7900؛ سوئيچ SDN به سبك سيسكو

 

شركت اچ‌پي در كنفرانس خبري ماه ژوئن خود چندين غافل‌گيري براي خبرنگاران داشت كه يكي از آن‌ها، رونمايي از يك سوئيچ حرفه‌اي SDN به سبك و سياق سوئيچ‌هاي سيسكو است.

HP FlexFabric 7900 در لايه‌هاي دو و سه شبكه‌هاي اترنت كار مي‌كند و از درگاه‌هاي ارتباطي 40 گيگابيت بهره مي‌برد. مطابق انتظار از پروتكل OpenFlow به‌عنوان كنترلر نرم‌افزاري مركزي براي پوشش‌ دادن قابليت‌هاي SDN استفاده مي‌كند. البته، پروتكل‌هاي VXLAN و NVGRE براي ارتباط با لايه‌هاي ديگر و تبديل بسته‌هاي شبكه در مجازي‌سازي استفاده می‌شود. سوئيچ 7900 به گونه‌ای طراحي شده است كه مي‌تواند شبكه‌هاي مجازي هم‌پوشان (Overlay) را روي سخت‌افزار و شبكه‌هاي فيزيكي اجرا كند. بنابراين، شبكه‌هاي يكپارچه و متحدي براي افزايش قابليت بازديد، دسترس‌پذيري و زمان پاسخ‌گويي سريع بسازد. اين شبكه‌ها مي‌توانند باركاري جابه‌جاشونده در محيط‌هاي VMware vSphere vMotion را نيز پشتيباني كنند.

شركت اچ‌پي براي رقابت با سوئيچ‌هاي سيسكو و آريستا سعي كرده است که از نظر مشخصات سخت‌افزاري نيز چيزي كم نگذارد و قابليت استفاده از 48 درگاه شبكه اترنت 40GbE كه در‌مجموع ظرفيت ترافيكي معادل 3.84 ترابايت روي چهار اسلات فراهم مي‌كنند، تأكيدي بر اين موضوع است. همچنين، توان خروجي اين سوئيچ 2.38 ميليون بسته در ثانيه براي بسته‌هاي با اندازه 64 كيلوبايت در اندازه 2RU است. جالب است بدانيد که سوئيچ  Nexus 9504 شركت سيسكو در اندازه 2RU، فقط از 34 درگاه شبكه اترنت 40GbE و ظرفيت ترافيكي 2.88 ترابايت پشتيباني مي‌كند. همچنين، سوئيچ Nexus 6004 اين شركت از 96 درگاه شبكه اترنت 40GbE در اندازه 4RU برخوردار است.

بنابراين، سوئيچ  HP 7900 را بايد رقیبی بزرگ براي اين سوئيچ‌ها و نمونه‌هاي مشابه از شركت‌هاي جونيپر و آريستا دانست و منتظر بود اين شركت‌ها محصولات قدرتمندتری را وارد بازار كنند. ديگر مشخصات سخت‌افزاري اين سوئيچ پردازنده چهار هسته‌اي MIPS64 شركت اچ‌پي با سرعت 1.2 گيگاهرتز و 8 گيگابايت حافظه رم DDR2 و 1 گيگابايت حافظه فلش است.  اين سوئيچ نرم‌افزارمحور از پروتكل‌هاي مسيريابي OSPF ،BGP و IS-IS پشتيباني مي‌كند و البته از پروتكل‌هاي Virtual Router Redundancy و  Device Link Detection براي مانيتورينگ و تشخيص لينك‌هاي متصل و نظارت بر جلوگيري از ايجاد حلقه‌هاي شبكه‌هاي پوشاي درختي (Spanning Tree Network) استفاده مي‌كند.

شركت اچ‌پي همراه با اين سوئيچ، نرم‌افزار SDN خود را نيز با نام Virtual Cloud Networking ارائه داده است كه مي‌تواند با پلتفرم Helion OpenStack distribution اين شركت مجتمع شود و سرويس‌ها و برنامه‌هایي كاربردي، براي شبكه‌هاي خودران روي كلاود عمومي و خصوصي فراهم آورد. نرم‌افزار VCN بر پايه پروتكل OpenStack طراحي شده است تا به ارائه‌دهند‌گان سرويس‌هاي كلاود كمك كند زيرساخت شبكه‌هاي چندگانه (Multienant) را بسازند كه بر اثر آن مي‌توانند به نيازهاي ذخيره‌سازي، محاسباتي و networking-as-a-service به‌صورت بی‌درنگ جواب دهند. VCN با كنترلر SDN اچ‌پي به نام  Virtual Application Networks كار خواهد كرد و براساس پروتكل OpenStack يك كنترل منحصربه‌فرد براي پیاده‌سازی سياست‌هاي مختلف روي سوئيچ‌هاي مجازي و شبكه‌هاي فيزيكي ارائه می‌کند. اچ‌پي با استفاده از ابزار VCN و سوئيچ 7900، يك سرويس جديد به نام Trusted Network Transformation را نيز ارائه مي‌دهد. اين سرويس براي تعيين راهبرد، ارزيابي، طراحي و استقرار سيستم‌هاي نرم‌افزارمحور در شبكه، مشاوره‌هايي به مشتريان مي‌دهد و به آن‌ها مي‌گويد که در كنار VCN و سوئيچ 7900 چه ابزارهاي مديريت، پشتيباني، آموزش و مديريت چرخه زندگي كل سيستم را به‌كار گيرند. رونمايي از سوئيچ SDN جديد اچ‌پي گام بزرگي به سمت استفاده از فناوري‌هاي نرم‌افزارمحور در شبكه‌هاي موجود است و كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند بازار از سردرگمي حاضر خارج خواهد شد.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*