دوشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۰

دولت چین، آیفون را یک تهدید امنیتی برای کشورش می‌داند

 

روز جمعه، دولت چین، آیفون اپل را یک تهدید امنیتی قلمداد نمود. چین این تهدید امنیتی را ناشی از قابلیت Frequent Location دانست که می‌تواند مکان‌هایی که شما زیاد به آنجا مراجعه می‌کنید را در آيفون ذخیره کند. اما آیا این موضوع تا به این حد جدی است که دولت چین احساس خطر کند و آیفون را به عنوان یک تهدید امنیتی برشمارد؟

به گزارش خبرگزاری وال‌استریت ژورنال،  اطلاعاتی که با کمک قابلیت Frequent Location که مکان‌هایی که شما اغلب به آن سر می‌زنید را ذخیره می‌کند، می‌تواند باعث فاش شدن اسرار دولت چین برای دریافت‌کننده این اطلاعات شود.

در حال حاضر، اپل فعلا در قبال  این موضوع سکوت اختیار کرده و نظر خاصی در این رابطه بیان نکرده است، اما با توجه به صفحه پشتیبانی این شرکت که در وبسایت اپل قابل مشاهده است، این اطلاعات تنها برای بهبود عملکرد بعضی اپلیکیش‌ها بوده و همچنین امکان غیرفعال شدن آن توسط کاربر وجود دارد. به علاوه این اطلاعات تنها در آیفون فرد ذخیره شده و به هیچ وجه به اپل ارسال نمی‌شوند.

در صفحه پشتیبانی اپل متن زیر دیده می‌شود:

آیفون شما، آخرین مکان‌هایی که در آن حضور داشته‌اید و همچنین معمولا چه موقع و چند بار بدان‌جا رفته‌‌اید  را برای فهمیدن مکان‌هایی که برای شما اهمیت دارد، در خود ذخیره می‌کند. این اطلاعات در ابزار شما ذخیره شده و بدون رضایت شما به اپل ارسال نخواهند شد. این اطلاعات برای هر چه شخصی‌تر کردن سرویس‌های اپل همچون سرویس‌های مربوط به ترافیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

البته با توجه به گزارش‌ها و اسناد فاش شده متعددی که از جاسوسی دولت آمریکا از کشورهای دیگر، از جمله چین، خبر می‌دهند، این نگرانی‌ها به هیچ وجه بی‌اساس نیست. برای مثال، اسناد فاش شده توسط ادوارد اسنودن نشان می‌دهد که سازمان امنیت ملی آمریکا، اطلاعاتی را از رهبران چینی با کمک سرویس‌ها و کمپانی‌های بزرگی همچون گوگل و اپل به دست آورده است.

بعد از فاش شدن این اسناد توسط اسنودن، چینی‌ها سخت گیری بیشتری را در استفاده از محصولات آمریکایی نشان می‌دهند. از جمله‌ی این سخت‌گیری‌ها نیز می‌توان به ممنوعیت استفاده از ویندوز 8 مایکروسافت در کامپیوترهای دولتی اشاره نمود.

نکته جالب دیگر در رابطه با صحبت‌های دولت چین در این رابطه، وجود قابلیت مشابه در تلفن‌های هوشمند اندرویدی است. در واقع تلفن‌های اندرویدی نیز چنین اطلاعاتی را در خود ذخیره می‌کنند و بسیاری از کارخانه‌های چینی، محصولات اندرویدی تولید می‌کنند. آیا باید در آینده‌ای نزدیک منتظر گزارش‌هایی مشابه که محصولات اندرویدی با سرویس گوگل را به عنوان تهدید یاد می‌کند، باشیم؟

منبع : زومیت

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*