دوشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۰

خوشه‌بندی جديد فوجيتسو، شمار سوئيچ‌های شبکه را تا 40 درصد کاهش می‌دهد

 

شرکت فوجيتسو برای خوشه‌بندی يا کلاستر کردن ابرکامپيوترها به راه‌کار جديدی دست يافته‌است که می‌تواند شمار سوئيچ‌های شبکه موردنياز برای اين‌کار را تا 40 درصد کاهش دهد. نکته مهم اينکه کاهش شمار سوئيچ‌ها هرگز به قيمت کاهش کارایی شبکه تمام نمی‌شود. رمز دستيابی به چنين شيوه‌ای دو چيز است؛

يکی الگوريتم ارتباطی جديدی است که جابه‌جایی داده‌ها را به‌صورت موثرتری کنترل می‌کند و ديگری استفاده از يک توپولوژی full-mesh چندلايه (به‌جای توپولوژی سه لايه fat-tree) در چيدمان شبکه است. توپولوژی فت‌-تری ساختاری درختی دارد اما توپولوژی فول‌مش چندلايه حاوی ساختار کارامدتری است که در آن می‌توان يک لايه از سوئيچ‌ها را حذف کرد(به شکل توجه كنيد).

نکته ديگر اينکه در اين شيوه جديد خوشه‌بندی، جابه‌جایی داد‌ه‌ها زمان‌بندی‌ می‌شود. درنتيجه، وقتی که هر سرور دارد با سرور ديگری گفت‌وشنود می‌کند، از برخورد داده‌ها در مسيرهای يکسان پيش‌گيری می‌شود. در توپولوژی fat tree، يک ابرکامپيوتر خوشه‌ای متشکل از 6000 سرور ممکن است به حدود 800 يا حتی بيش از 2000 سوئيچ شبکه نياز داشته‌باشد و در چنين ساختاری، شبکه‌های يادشده حدود 20 درصد کارکرد برق سيستم را به‌خود اختصاص می‌دهند. اما فوجيتسو با اعمال راه‌کار جديد خود روی چنين سيستمی توانست بی‌آنکه از ميزان کارایی آن بکاهد، شمار سوئيچ‌ها را تا 40 درصد کاهش دهد.

فوجيتسو می‌گويد با کمک اين فناوری می‌توان به‌کارگيری ابرکامپيوترهای قدرتمند در تحليل زمين‌لرزه‌ها، داده‌های آب‌وهوایی و نيز اکتشاف‌های دارویی را سرعت بخشيد. هم‌اينک نيز از ابرکامپيوترهای خوشه‌ای در حيطه‌های گوناگون صنعتی مانند طراحی اسمارت‌فون‌ها و خودروها استفاده می‌شود.

بخش آزمايشگاه‌های فوجيستو (Fujitsu Laboratories) يافته جديد خود را در گردهمایی کارگاه‌های گروهی پردازش‌های موازی، توزيع‌شده و مشارکتی 2014 موسوم به SWoPP 2014 در شهر نيگاتای ژاپن ارائه خواهدکرد. اين آزمايشگاه می‌کوشد نسخه عملياتی فناوری خود را تا 31 مارس سال 2016 برای بهره‌برداری آماده‌کند و همزمان به پژوهش‌های خود ادامه می‌دهد تا بتواند شمار سوئيچ‌های شبکه در خوشه‌های ابرکامپيوترها را باز هم کاهش دهد.

منبع : ماهنامه شبکه

 

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*