جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

اینترنت اشیا؛ اتصال مجازی‌ها با حقیقی‌ها

 

سرعت در حال تغییر دادن محیط پیرامون ما است. تنها چند سال قبل بود که فناوری‌هایی مثل فلش ادوبی و سیلورلایت مایکروسافت، استانداردهای ساخت و نمایش ویدیو و انیمیشن‌های آنلاین بودند و به نظر می‎رسید به این زودی برتری خود را از دست نخواهند داد. اما هر دوی آن‌ها به تدریج و با ورود به دورانی که شما برای تماشای ویدیو دیگر نیاز به افزونه‌ای ندارید، در حال فراموش شدن هستند. در ادامه، توضیح خواهیم داد که این آینده چه چیزهایی را برای وب در نظر گرفته است و چطور می‎توانید روی موج دنیای فناوری اینترنت سوار شوید.


بعضی از این فناوری‌ها، در حال توسعه و برخی دیگر نیز هم اکنون در دسترس هستند. همچنین پیش‌بینی خواهیم کرد که کدام‌یک از فناوری‌های امروز وب کم‌کم به تاریخ خواهند پیوست و آینده چه چیزی را برای مرورگرها در نظر گرفته است، یا حتی با وجود ظهور برنامه‌های تحت وب، آیا اصلاً می‎توان آینده‌ای برای مرورگرها متصور بود؟

می‎توان گفت وب زمانی به اوج شکوفایی خود خواهد رسید که بتواند در کنار شما، به‌طور خودکار، به کار خود ادامه دهد. در حال حاضر، ما در ابتدای راه سرویس‌های اتوماسیون اینترنت هستیم و به مرور شاهد پیشرفت دوران اینترنت اشیا  (Internet of Things) خواهیم بود. این همان جایی است که هر دستگاهي (مهم نیست چقدر پیش پا افتاده باشد) به اینترنت متصل شده است.

IFTTT مثال روشنی از تأثیر اینترنت اشیاء در زندگی ما است

چه کاری انجام می‌دهد؟
یکی از بهترین نمونه‌های اینترنت اشیاء IFTTT (سرنام if this then that) به نشانی itftt.com است. این سرویس وب فوق‌العاده، به شما اجازه مي‎دهد بر‌اساس یک رخداد خاص به‌طور خودکار کاری ویژه انجام دهید. برای نمونه می‎توان آن را به‌گونه‌ای تنظیم کرد که همه عکس‌هایی را که برای شما در یک شبکه اجتماعی ارسال شده است، درون حساب دراپ‌باکس‌تان ذخیره كند، یا به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که هر روز رأس ساعت هفت صبح آخرین وضعیت آب و هوا را برای شما پیامک کند.

محصولات خانگی WeMo شرکت Belkin با IFTTT سازگار است

IFTTT و سرویس‌هایی نظیر آن، زمانی به اوج قدرت خود می‎رسند که با دستگاه‌ها پیوند داده شوند. IFTTT از قبل با طیف گسترده‌ای از حس‌گرهای حرکتی و پاور سوئیچ‌های WeMo شرکت Belkin سازگار شده است. به این معنا که شما می‎توانید یک دستورالعمل ایجاد کنید تا زمانی که حس‌گر حرکتی واکنش نشان داد، یک پیامک ارسال شود. کاربرد آن برای زمان‌هایی است که مثلاً شما هنگام تعطیلات آخر هفته خارج از منزل هستید و با ورود سارقان به منزل به شما هشدار داده می‎شود، یا ایمیلی برای شما ارسال می‎شود که برگشتن بچه‌ها از مدرسه را خبر می‎دهد. IFTTT به تازگی خبر همکاری خود با فروشگاه امریکایی دستگاه‌های هوشمند Smart Things را اعلام کرده که فروشنده قفل‌های در متصل به اینترنت، کلیدهای برق و انواع دیگر حس‌گرها است. با نصب دستگاه‌های سازگار، این امکان فراهم خواهد شد كه برای مثال، به‌وسیله پیامک چراغ‌ها روشن شوند یا قبل از رسیدن صاحب‌خانه درب ورودی خانه از طریق فرمان اینترنتی  برای مهمان‌ها باز شود. قبل از این هم کاملاً پیش‌بینی می‌شد که در آینده برای مديريت لوازم خانگی از چنین خدمات ساده و رایگانی تحت وب استفاده شود. خدماتی که با به‌کار‌گیری حس‌گر جی‌پی‌اس تلفن هوشمند کاربر، دستگاه تهویه را بعد از پیاده‌شدن از مترو روشن می‎کند، یا در یک صبح سرد زمستانی پنج دقیقه قبل از آماده شدن او بخاری اتومبیل را روشن می‎کند.

اینترنت اشیا همه چیز را از قبیل جاسوئیچی متصل به اینترنت در بر‌می‎گیرد

کجا می‎توان آن را امتحان کرد؟
امکان ‌ثبت‌نام در سایت IFTTT  و آشنایی بیشتر با ایده کاربرد اینترنت اشیاء وجود دارد. علاوه‌بر استفاده از IFTTT در کامپیوتر، می‌توان با استفاده از برنامه تحت iOS رایگان (ifttt.com /mobile) از طریق آی‌فون و آی‌پد نیز به آن دسترسی داشت. امیدواریم به زودی شاهد نسخه آندروئيد آن نيز باشیم.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*