جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

SPDY و HTTP2؛ سایت‌هایی که سریع‌تر بارگذاری می‎شوند

 

دنیای وب به سرعت در حال تغییر دادن محیط پیرامون ما است. تنها چند سال قبل بود که فناوری‌هایی مثل فلش ادوبی و سیلورلایت مایکروسافت، استانداردهای ساخت و نمایش ویدیو و انیمیشن‌های آنلاین بودند و به نظر می‎رسید به این زودی برتری خود را از دست نخواهند داد. اما هر دوی آن‌ها به تدریج و با ورود به دورانی که شما برای تماشای ویدیو دیگر نیاز به افزونه‌ای ندارید، در حال فراموش شدن هستند.

در ادامه، توضیح خواهیم داد که این آینده چه چیزهایی را برای وب در نظر گرفته است و چطور می‎توانید روی موج دنیای فناوری اینترنت سوار شوید.
بعضی از این فناوری‌ها، در حال توسعه و برخی دیگر نیز هم اکنون در دسترس هستند. همچنین پیش‌بینی خواهیم کرد که کدام‌یک از فناوری‌های امروز وب کم‌کم به تاریخ خواهند پیوست و آینده چه چیزی را برای مرورگرها در نظر گرفته است، یا حتی با وجود ظهور برنامه‌های تحت وب، آیا اصلاً می‎توان آینده‌ای برای مرورگرها متصور بود؟

اگرچه این روزها خیلی از مرورگرها آن را حذف می‎کنند، اما در ابتدای آدرس هر سایتی، کاراکترهای //:http وجود دارد. HTTP (سرنام HyperText Transport Protocol) یا پروتكل نقل و انتقال ابرمتن، نحوه انتقال صفحات وب، از سرورهای میزبان تا کامپیوتر کاربر را کنترل می‎کند.
این پروتکل را نخستین‌‌بار سِر تیم برنرزلی در اوایل سال 1990 ابداع کرد (کسی که بعدها گفت از گذاشتن دو اسلش در آدرس پشیمان است) و از آن زمان تغییر چندانی نکرده است.  HTTP شامل مقدار زیادی محتوای غیرضروری است که باعث کند شدن زمان فرآیند دریافت یک صفحه وب تا بارگذاری آن در مرورگر شما می‎شود. به همین دلیل است که محققان در حال جایگزینی آن با HTTP2 هستند.

چه کاری انجام می‌دهد؟
از چهار سال پیش، گوگل مشغول کار روی جایگزینی مناسب به نام SPDY  (بخوانید Speedy) برای HTTP است. برای بارگذاری یک صفحه وب لازم است که کامپیوتر کاربر چندین درخواست را به یک وب سرور ارسال کند. SPDY این فرآیند را با استفاده از تکنیکی به نام تسهیم یا multiplexing (جایی که چند سیگنال در یکی متراکم می‎شود) و با اولويت‌بندی به مهم‌ترین درخواست‌ها سرعت می‎بخشد. طبق آخرین اخباری که بلاگ گوگل منتشر کرده است، این شیوه به دلیل پیشرفت‌های حاصل شده توسط SPDY به‌طور میانگین برای بارگذاری  Google News حدود 45 درصد سریع‌تر عمل می‎کند. SPDY با بیش‌تر مرورگرهای مطرح از قبیل کروم، فایرفاکس و IE11 در ویندوز 8 و 8.1 سازگاري دارد.

یک آدرس وب را در SPDYCheck.org وارد کنید تا مشخص شود آیا از SPDY پشتیبانی می‎کند یا خیر

کجا می‎توان آن را امتحان کرد؟
SPDY، در بین سازندگان مرورگرها، پشتیبانی گسترده‌ای دارد. اما هنوز بیش‌تر سایت‌ها از آن استفاده نمی‎کنند. یک ابزار آنلاین در spdycheck.org به شما اين امکان را می‎دهد که آدرس یک سایت را در آن وارد کنید تا ببینید این سایت از SPDY پشتیبانی می‎کند یا خیر.
احتمالاً SPDY بخشی از استاندارد جدید در حال توسعه HTTP2 خواهد بود. متأسفانه ساخت استانداردهای بزرگ برای وب به سال‌ها زمان نیاز دارد، اما امیدواریم تا زمان تصویب نهایی HTTP2 شاهد پشتیبانی وسیع‌تر سایت‌ها از آن باشیم که حاصل آن وب سريع‌تر است.

منبع : ماهنامه شبکه

 

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*