دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

دستيابی به رکورد 43 ترابيت بر ثانيه با فيبرنوری 7 رشته‌ای

 

گروهی از پژوهشگران دانشگاه فنی دانمارک توانستند با بهره‌گيری از فيبرهای نوری عادی اما تقويت‌شده، رکورد سرعت جابه‌جایی داده روی يک کانال در فاصله 67 کيلومتری را به 43 ترابيت بر ثانيه برسانند. با چنين سرعتی می‌توان محتوای يک هاردديسک يك ترابايتی را 0.2 ثانيه دانلود کرد.

اين رکورد جديد نتيجه تلاش‌های گروه ارتباطات نوری پرسرعت (High-Speed Optical Communications) در دپارتمان مهندسی فتونيک اين دانشگاه است. رکورد پيشين 11 ترابيت بر ثانيه‌ای ‌را انستيتوی فناوری کارلسروهه آلمان به ثبت رسانده‌بود.

شبکه‌های کنونی برای هرچه هماهنگ‌تر شدن با شرايط روز از جمله افزايش حجم ترافيک روی شبکه‌های سلولی جديد، گسترش وای‌فای، افزايش وابستگی به سرويس‌های ابری و افزايش محتوای ويدئویی بايد بر سرعت خود بيافزايند. به‌عنوان نمونه، شرکت آلکاتل-لوسنت پيش‌بينی می‌کند که تا سال 2017 کل ترافيک شبکه‌های شهری 560 درصد افزايش پيدا کند. برای پاسخگویی به اين نيازهای فراينده، لازم است که هم شبکه‌های شهری و هم شبکه‌های زيرساختی که شهرها، کشورها و قاره‌ها را به هم متصل می‌کنند ارتقا پيداکنند.

امروزه بيشتر شبکه‌های زيرساختی برای افزايش ظرفيت خود از فناوری DWDM، سرنام Dense Wavelength Division Multiplexing استفاده می‌کنند. با اين فناوری می‌توان همزمان چند کانال داده را ارسال کرد و برای ارسال هر يک از آن‌ها از پرتو ليزر متفاوتی در شبکه فيبرنوری بهره برد. اما پژوهشگران دانشگاه فنی دانمارک می‌خواستند نشان دهند که حتی مقادير انبوه داده را می‌توان با تنها يک کانال يا بستر ليزری نيز جابه‌جا کرد. مضاف بر اينکه استفاده از يک کانال به انرژی کمتری هم نياز دارد و همين مورد در توسعه شبکه‌های نسل نو، امتياز مهمی به‌شمار می‌آيد.

يکی از علل دستيابی به رکورد اخير، به‌کارگيری گونه جديدی از فيبرنوری بود که آن‌را شرکت ژاپنی NTT توسعه داده‌است. اين فيبر جديد از هفت رشته يا هسته شيشه‌ای تشکيل شده‌است و حال آنکه فيبرهای رايج، تک‌رشته‌ای هستند. با بهره‌گيری از چند رشته در فيبر می‌توان بدون نياز به افزايش اندازه فيبر، داده‌های بيشتری را به وسيله آن جابه‌جا کرد. گفتنی است در سال 2009 نيز محققان همين دانشگاه اولين کسانی بودند که توانستند با گذر از مرز يک ترابيت بر ثانيه رکورد تازه‌ای را به ثبت برسانند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*