دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

ای‌ام‌دی نيز SSD خواهد ساخت

 

کامپيوترورلد در همين‌باره نوشت، چندی پيش از يک سايت آموزشی مختص ]محصولات[ ای‌ام‌دی در چين اطلاعاتی به‌بيرون درز کرد و سايت کيت‌گورو نيز ضمن بازتاب آن نوشت، ای‌ام‌دی قصد دارد امسال يک سری درايو حالت جامد R7 با برند Radeon عرضه کند که برای گيمرها و حرفه‌ها طراحی شده‌اند.

همچنين گفته‌شد اين حافظه‌های SSD در ظرفيت‌های 120 و 240 و 480 گيگابايت عرضه و در ساخت آن‌ها از فناوری چاپ 19 نانومتری توشيبا (ويژه حافظه‌های فلش) استفاده خواهدشد. سرانجام در روز 7 آگوست ای‌ام‌دی اين خبر را تاييد کرد و گفت در نظر دارد موضوع ساخت درايوهای يادشده را هفته آينده رسما اعلام کند. شايعه ساخت اين درايوهای حالت جامد از آوريل امسال در رسانه‌ها پيچيده‌بود. طبق نموداری که در همين راستا به بيرون درز کرده‌است، اميد به زندگی اين درايوها چهار سال و حداکثر سرعت خواندن/نوشتن آن‌ها نيز به ترتيب 550 مگابايت و 530 مگابايت بر ثانيه تعيين شده‌است. البته بايد افزود اميد به زندگی، يک بازه‌ زمانی برآوردشده‌است و درايو يا هر وسيله ديگری می‌تواند بسيار بيشتر از اين بازه به‌کار خود ادامه دهد.

درايوهای SSD چنان بازار پررونقی دارند که انتظار می‌رود فروش آن‌ها در چهارسال آينده حتی به آمار فروش هاردديسک‌ها نيز نزديک شود.موسسه پژوهشی IHS پيش‌بينی‌ می‌کند که از سال 2014 تا 2018 ترکيب نرخ رشد سالانه فروش درايوهای SSD برای کامپيوترهای شخصی 25 درصد و درآمد حاصل از آن 17 درصد افزايش يابد. اين درحالی است که برآورد می‌شود نرخ فروش هاردديسک‌های ويژه کامپيوترهای شخصی در همين بازه زمانی 2.9 درصد کاهش يابد. فانگ ژانگ از تحليلگران موسسه فوق می‌گويد، درايوهای حالت جامد هنوز حيطه به‌سرعت روبه‌رشدی است و ای‌ام‌دی شايد بخش بازی‌های ويدئویی را فرصتی برای ورود به‌اين بازار می‌بيند.

بازار SSD در همه حيطه‌ها روبه گسترش است و بخش تجارت‌های کلان پيشتاز اين عرصه است، تا جایی که انتظار می‌رود فروش درايوهای حالت جامد برای مراکز داده تا 42 درصد و درآمد آن 15 درصد افزايش يابد. درايوهای SSD دسکتاپ نيز وضعيت خوبی دارند و برآورد شده‌است تا سال 2018 فروش آن‌ها 39 درصد و درآمدشان 27 درصد افزايش پيداکند. همچنين انتظار می‌رود فروش اين درايوها برای لپ‌تاپ‌ها نيز 35 درصد، برای فوق‌باريک‌ها 20 درصد و برای دستگاه‌های صنعتی 14 درصد افزايش يابد. ای‌ام‌دی در بازار درايوهای حالت جامد بايد با شرکت‌هایی مانند اينتل، سامسونگ و کينگستون رقابت کند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*