دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

فوجيتسو با SPARC64 XIfx سرعت ابرکامپيوترها را تا سه برابر افزايش می‌دهد

 

فوجيتسو با تراشه جديد خود، سريع‌ترين ابرکامپيوترهای کنونی جهان را به چالش خواهدکشيد. اين شرکت ژاپنی تراشه قدرتمندی موسوم به SPARC64 XIfx را در دست توسعه دارد که می‌تواند سرعت ابرکامپيوترهای کنونی را تا سه برابر افزايش دهد و برای مثال در صورت بهره‌گيری از آن می‌شود توان محاسباتی سريع‌ترين ابرکامپيوتر فعلی جهان، Tianhe-2، را به 100 پتافلاپ رساند.

اين درحالی است که بيشينه کارایی ابرکامپيوتر چينی تيانهی-2 که در ژوئن امسال توانست باز هم در صدر فهرست Top500 جای بگيرد 33.86 پتلافلاپ است و در آن از سی‌پی‌يوهای Xeon E5 و نيز هم‌-پردازنده‌های Xeon Phi اينتل استفاده شده‌است.

تراشه جديد فوجيتسو دارای 32 هسته پردازنده، دو هسته کمکی، و آرايه‌ای از حافظه و فناوری‌های توانش زمانی است که جابه‌جایی داده‌ها در درون سامانه و بين سرورها را ارتقا می‌دهد. در هر رک 2U می‌توان 12 عدد از اين تراشه‌ها را جای داد و سرور مربوطه را به 384 هسته پردازنده مجهز کرد. درضمن، باتوجه به استفاده از نسخه جديدِ اتصال‌های داخلی موسوم به Tofu 2، پردازنده مرکزی و ديگر اجزا می‌توانند با يکديگر در ارتباط باشند. بيشينه سرعت روی اين اتصال‌های داخلی 12.5 گيگابايت بر ثانيه است که حدود دو و نيم برابر بيش از Tofu 1 است که از آن در ابرکامپيوتر K computer استفاده شده‌‌بود.

ساخت تراشه‌ کارامدی همچون XIfx از فوجيتسو بعيد نيست. پيش‌تر نيز تراشه‌های اين شرکت در حيطه ابرمحاسبه‌ها به‌کار رفته‌اند و از جمله در چهارمين ابرکامپيوتر سريع جهان، موسوم به K computer از پردازنده‌های دو نسل پيش، يعنی SPARC64 VIIfx استفاده شده‌است. رايانه K سريع‌ترين ابرکامپيوتر فعلی ژاپن است که بيشينه سرعتش به 11.28 پتافلاپ می‌رسد.

فوجيتسو همچنين در نظر دارد تراشه جديد SPARC64 XIfx را جانشين تراشه‌های کنونی SPARC64 IXfx کند که در سرورهای قدرتمند خود موسوم به PrimeHPC FX10 به‌کار رفته‌اند. کارایی هر تراشه  XIfx بيش از 1 ترافلاپ يعنی حدود چهار برابر تراشه پيشين است.

قرار بود فوجيتسو دیروز در کنفرانس Hot Chips 2014 ، ساعت 9 صبح به وقت کاليفرنيا درباره پردازنده جديد خود اطلاعات بيشتری را منتشر کند. در فايلی مربوط به ابرکامپيوترهای نسل جديد PRIMEHPC فوجيتسو نيز اندک اطلاعاتی مرتبط با تراشه جديد منتشر شده‌است  .

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*