دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

اپلايدمايکرو شمار هسته‌های تراشه آرم-سرور خود را به 64 می‌رساند

 

شايد نبرد چندين ساله تراشه‌سازان برای افزايش شمار هسته‌های پردازنده‌های x86 فروکش کرده‌باشد، اما اين رقابت در دنيای پردازنده‌های آرم تازه شروع شده‌است. در همين راستا اپلايدمايکرو (AppliedMicro)، سال آينده پرهسته‌ترين تراشه‌ سرور آرم را در اختيار شرکت‌ها قرار خواهدداد.

گائوراو سينگ، نائب رئيس بخش مهندسی و توسعه محصولات اپلايدمايکرو  در خلال کنفرانس سه روزه Hot Chips 2014 که تا ديروز در کوپرنيتوی کاليفرنيا در جريان بود گفت، شرکت متبوعش پردازنده‌ 64 بيتی جديدی موسوم به X-Gene 3 را براساس معماری آرم توسعه داده و عرضه خواهدکرد که 64 هسته دارد و برای به‌کارگيری در سرورهای هم‌فشرده (Dense servers) طراحی شده‌است. باتوجه به‌اينکه نسخه پيشين اين سری از تراشه‌های اپلايدمايکرو موسوم به X-Gene 2 دارای 16 هسته‌ پردازنده‌ بود، X-Gene 3 را می‌توان به‌روزرسانی بزرگی بر نسخه پيشين دانست.

نزديک‌ترين رقيب اين تراشه، ThunderX محصول شرکت کاويوم (Cavium) است که با 48 هسته‌ آرم، ژوئن امسال برای بازار سرورها معرفی شد.

افزودن بر شمار هسته‌های سی‌پی‌يو همزمان با مديريت برق موردنياز، يکی از شيوه‌های امروزی برای افزايش قدرت پردازنده است. با اينکه پردازنده‌های آرم بيشتر در اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌ها به‌کار می‌روند اما برخی شرکت‌ها و از جمله اپلايدمايکرو می‌کوشند تا جایی که می‌توانند با افزايش شمار هسته‌ها، بر کارایی سرورهای هم‌فشرده بيافزايند. تراشه‌های آرم اندازه کوچک‌تری دارند و می‌توان شمار بيشتری از آن‌ها را در درون سرورهای هم‌فشرده جای داد. در مقابل، تراشه‌های سرور x86 بزرگ‌تر هستند و هرچند قدرت پردازشی بيشتری دارند اما برق بيشتری به‌کار می‌برند و گرمای بيشتری ايجاد می‌کنند. اپلايدمايکرو 64 هسته 3 گيگاهرتزی را روی X-Gene 3 پياده خواهدکرد. بازار هدف اين تراشه 160 واتی، ميزبان وب، کاربردهای ابری و محاسبه‌های سنگين است. فروش اين پردازنده از سال آينده آغاز خواهدشد.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*