دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

نسل جدید سوئیچ‌های اچ‌پی

 

شرکت اچ‌پی نسل دوم سوئیچ‌های شبکه پردیس (Campus Network) خود را معرفی کرد. اچ‌پی با پیش‌بینی درخواست‌های مشتریانی که می‌خواهند شبکه پردیس خود را برای سازگاری با فناوری بی‌سیم به‌روز کنند، دومین نسخه از سوئیچ‌های سری OpenFlow 5400 zl  را عرضه کرد که 5400R zl2 نام دارد.

سوئیچ جدید مانند نسل قبلی از پروتکل محبوب SDN، یعنی OpenFlow، پشتیبانی می‌کند، اما از پس پهنای باند بسیار بیش‌تری بر می‌آید، تأخیر کم‌تری دارد و سیاست سیمی و بی‌سیم را در قالب نرم‌افزار مدیریت شبکه شرکت یکپارچه می‌کند.
این شرکت در پی مشتریانی است که می‌خواهند شبکه پردیس خود را از اترنت  1 گیگابیتی به 10 گیگابیتی ارتقا دهند. به گفته استیو برار، مدیر بازاریابی جهانی شبکه اچ‌پی، این شرکت گوشه چشمی به آینده و پشتیبانی از شبکه‌های اترنت 40 گیگابیتی نیز دارد.
اچ‌پی با همه رقبای همیشگی مانند دل، جونیپر و آلکاتل لوسنت نیز رقابت می‌کند و 5400R zl2 را به‌عنوان گزینه جایگزینی برای قوی‌ترینِ سنگین‌وزنان، سیسکو، پیش‌روی مصرف‌کنندگان قرار داده است. براساس ادعای برار، سرعت انتقال پاکت‌های داده در هر ثانیه سه برابر Catalyst 4500 است، آن هم با تأخیر کم‌تر.
نسل قبلی این سوئیچ‌ها، یعنی نخستین سری محصول‌های شرکت، با پشتیبانی از OpenFlow بسیار موفق بود. تولیدکننده، این سری محصول‌ها را در سال 2007 عرضه کرد، اما پشتیبانی از OpenFlow را در سال 2012 اضافه کرد.
به گفته برار، حدود 10 هزار مشتری به پیاده‌سازی حدود 20 میلیون درگاه از ظرفیت شبکه 5400 zl پرداختند. نسل جدید با نسل قبلی سازگار است.
اچ‌پی سعی کرده است که از سال 2012 راهبرد SDN خود را شکل دهد و از آن زمان، قابلیت‌های دستگاه‌های مجز به OpenFlow، همواره بیش‌تر می‌شوند.
در حال حاضر، اچ‌پی دو برنامه عمده SDN را برای 5400R zl2 فراهم کرده است. یکی از آن‌ها Network Protector است. یک برنامه امنیتی که روی کنترلرهای مجازی SDN برای برنامه‌های کاربردی خود اجرا می‌شود. این برنامه سوئیچ را وادار می‌کند که ترافیک DNS را از دستگاه‌های بی‌سیم روی شبکه به کنترلر محول کند. اگر برنامه تشخیص دهد که اعتبار سایت کافی نیست، کاربر نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.
برنامه دیگر  Network Optimizer نام دارد که برای Microsoft Lync است؛ یک برنامه ویدیو کنفرانس و پیغام‌دهی فوری. این برنامه به‌طور پویا و خودکار شبکه را بر‌اساس سیاست‌ها، پیکربندی می‌کند و کیفیت هر تماس Lync را تعیین می‌کند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*