دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰

کوالکام تراشه‌های وای‌فای سه‌بانده عرضه می‌کند

 

کوالکام، شرکت ویلوسیتی (Wilocity) را خریداری کرد. ویلوسیتی شرکتی نوپای در ساخت تراشه‌های وای‌فای است که با کار در باند 60 گیگاهرتزی از استریم‌های گیگابیتی چندگانه پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب، کوالکام با ترکیب فناوری ویلوسیتی با تراشه‌های سنتی‌تر خود، به تولید یک پلتفرم سه‌بانده خواهد پرداخت.


ویلوسیتی فناوری خود را (معروف به WiGig) در CES سال گذشته به نمایش گذاشت. در این نمایش به استریم بازی‌های ویدیویی و انتقال فایل با سرعت بسیار بالا پرداخته شد، اما اشکال قضیه این‌جا است که امواج روی 60 گیگاهرتز به راحتی مسدود می‌شوند، به همین دلیل فرستنده و گیرنده باید در یک اتاق باشند.
وای‌گیگ روی باند 60 گیگاهرتز پروتکل وای‌فای مخصوص خود را دارد که پروتکل 802.11ad است. آخرین پروتکل وای‌فای برای استفاده عمومی، 802.11ac است که از باند 5 گیگاهرتز استفاده می‌کند و از سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند. تراشه‌های سه‌بانده کوالکام، این دو پروتکل را با انواع قدیمی‌تر 802.11b/g/n ترکیب می‌کنند که روی طیف 2.4 گیگاهرتز کار می‌کنند؛ به گفته شرکت، این ترکیب پوشش کامل 11ac با اتصال  چند ‌گیگابیتی را با 11ad ترکیب می‌کند. از نظر فنی، وای‌گیگ توانایی رسیدن به سرعت 7 گیگابیت بر ثانیه را دارد. انتظار می‌رود که ویلوسیتی در سال جاری یک تراشه اسمارت‌فون 4.6 گیگابیتی عرضه کند.
کوالکام به‌تازگی روند خرید ویلوسیتی را تکمیل کرده و وعده داده است که به‌زودی خانواده‌ای پلتفرم‌های سه‌بانده را به بازار عرضه کند. طراحی پلتفرم سه‌بانده اولیه مبتنی‌بر  Snapdragon 810 است که نخستین پلتفرم موبایل دنیا است و برای پشتیبانی از وای‌گیگ طراحی شده است. انتظار می‌رود که Snapdragon 810 در نیمه نخست سال 2015 عرضه شود.
اگرچه جزئیات مالی خرید کوالکام هنوز فاش نشده است، اما شایعات رقم معامله را 300 میلیون دلار تخمین می‌زنند.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*