چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰

سريع‌ترين پردازنده دسکتاپ اينتل وارد بازار می‌شود

 

سريع‌ترين پردازنده اينتل برای کامپيوترهای شخصی تا به‌امروز، وارد بازار می‌شود. اين تراشه هشت هسته‌ای که Core i7-5960X Extreme Edition نام دارد برای کامپيوترهای روميزی ويژه بازی‌های ويدئویی يا محاسبه‌های سنگين و براساس ريزمعماری هسول (Haswell) طراحی شده‌است. بهای هر يک از اين تراشه‌ها در خريدهای هزار تایی 999 دلار است.

اين تراشه با برخورداری از هشت هسته و نيز تازه‌ترين فناوری‌های توان عملياتی (throughput)، در پردازش بازی‌ها،  برنامه‌ها و همچنين کدبندی و تبديل کدها سريع‌تر عمل می‌کند. بخشی از سرعت کار اين پردازنده جديد نيز نتيجه پشتيبانی آن از حافظه‌های DDR4 است که البته کامپيوترهای شخصی امروزی هنوز از اين استاندارد جديد پشتيبانی نمی‌کنند. سرعت جابجا‌یی داخلی داده‌ها در‌ DDR4 برابر 50 درصد بيش از استاندارد کنونی DDR3 و همزمان، کارکرد انرژی آن‌ 30 تا 40 درصد کمتر است.

بيشينه سرعت کلاک پردازنده Core i7-5960X برابر 3.5 گيگاهرتز است اما درصورت اورکلاک کردن تراشه، سرعت آن فراتر هم می‌رود. برای مثال اگر از سامانه‌های خنک‌کننده مايع استفاده‌‌شود می‌توان سرعت تراشه را به بيش از 5 گيگاهرتز نيز افزايش داد.

پردازنده جديد اينتل 79 درصد سريع‌تر از همتای چهارهسته‌ خود از سری Core i7 Extreme Edition است. به‌گفته اينتل، اين تراشه ويرايش ويدئوهای 4K را 20 درصد، رندر کردن گرافيک سه‌بعدی را 32 درصد و تبديل کد ويدئو از 4K به 1080p را 69 درصد سريع‌تر انجام می‌دهد. اين پردازنده 140 واتی دارای 20 مگابايت حافظه کش است.

اينتل علاوه بر پرچمدار خود، دو محصول جديد ديگر را هم معرفی کرد که عبارتند از: پردازنده 583 دلاری Core i7-5930K با شش هسته و بيشينه سرعت 3.7 گيگاهرتز؛ و پردازنده 389 دلاری Core i7-5820K با چهارهسته و بيشينه سرعت 3.6 گيگاهرتز که هر دو 140 واتی و دارای 15 مگابايت حافظه کش هستند، از حافظه‌های DDR4 پشتيبانی می‌کنند و می‌توان آن‌ها را اورکلاک کرد.

بزرگ‌شرکت‌های سازنده کامپيوترهای بازی از جمله واحد Alienware شرکت دل و Falcon Northwest و CyberPower و Maingear براساس اين پردازنده‌های نو چند مدل کامپيوتر روميزی عرضه خواهندکرد.

رقيب اينتل در اين بازار، پردازنده هشت هسته‌ای FX-8320 شرکت ای‌ام‌دی است که بيش از يک سال پيش روانه بازار ‌شده‌است.

منبع : ماهنامه شبکه

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*